Obrovské škody napáchaly pondělní a úterní prudké bouřky na východě Austrálie. Vyskytovaly se převážně v pobřežních oblastech Queenslandu, kromě toho při pobřeží sousedního Nového Jižního Walesu. Doprovázely je snad všechny nebezpečné doprovodné jevy: přívalový déšť, silný nárazový vítr, dokonce tornádo. Ale nejčastějším nebezpečným doprovodným jevem bylo krupobití. Nedaleko osmdesátitisícového města Mackay bylo mimořádné: jedna z krup byla natolik velká, že byl překonán dosavadní australský rekord z let 1999 a 2020.
OD BOUŘEK SI AUSTRALANÉ NEODPOČINULI ANI VE STŘEDU/ČTVRTEK | ZDROJ: CRAIG WOOD
OD BOUŘEK SI AUSTRALANÉ NEODPOČINULI ANI VE STŘEDU/ČTVRTEK | ZDROJ: SKY SKII
Tenkrát, 14. dubna 1999, jižně od Sydney vznikla supercela. Postupovala severním směrem, přímo do nejlidnatějšího města australského kontinentu. Zanechala po sobě škody za několik desítek milionů korun (poničila 24 000 domů a 74 000 aut). Kroupy, které s sebou tato supercela přinesla, měly v průměru až 11 cm. O něco dříve, 21. prosince 1991, byla v patnáctitisícovém městě Kempsey hlášena kroupa o průměru okolo 14 cm. Kroupa o totožném průměru byla pozorována i 31. října 2020, a to na jihovýchodě Queenslandu. Tento australský rekord již není platný.
Včera, tj. 19. října 2021, v odpoledních hodinách se v městečku Yalboroo, nacházejícím se asi 70 km severozápadně od města Mackay, z bouřkové oblačnosti zřítila kroupa o velikosti 16 cm. Pro lepší představu, velikostně odpovídala české tisícikorunové/dvoutisícikorunové bankovce.
KRUPOBITÍ, KTERÉ V ÚTERÝ POSTIHLO MĚSTEČKO YALBOROO | ZDROJ: SAMANTHA CAPORN
NĚKOLIKRÁT ZMÍNĚNÉ MĚSTO MACKAY ROVNĚŽ ČELILO SUPERCELE, TAKTO PO JEJÍM PŘECHODU VYPADALO TAMNÍ LETIŠTĚ | ZDROJ: TRIPLE M MACKAY & THE WHITSUNDAYS
BELLINGEN, NOVÝ JIŽNÍ WALES | ZDROJ: LOUISA FALLON
TOORMINA, NOVÝ JIŽNÍ WALES | ZDROJ: LINDA DUGDELL
TOORMINA, NOVÝ JIŽNÍ WALES | ZDROJ: ADRIAN BREWER
ANDERGROVE, QUEENSLAND | ZDROJ: NICOLINE PRETORIUS
MARIAN, QUEENSLAND | ZDROJ: GEMMA SIDDLE
ANDERGROVE, QUEENSLAND | ZDROJ: SHANNYN BEVERSTOCK
Bouřlivě i na západě
Spouštěčem bouřek v Queenslandu a Novém Jižním Walesu bylo jednak Velké předělové pohoří, jednak prohlubující se oblast nízkého tlaku vzduchu. Oblast nízkého tlaku vzduchu sehrála hlavní roli také na západním pobřeží Austrálie, v tomto případě se však jednalo o mnohem hlubší a rozsáhlejší oblast nízkého tlaku vzduchu. Během úterka její střed jen těsně minul území Západní Austrálie, resp. mys Naturaliste a jeho okolí.
Po přechodu výrazné studené fronty dorazilo čerstvé severozápadní proudění. Vítr v nárazech dosahoval rychlosti až přes 100 km/h. Stanice na mysu Naturaliste v nočních hodinách naměřila poryvy o síle kolem 90 km/h, ještě silnější, vlastně nejsilnější poryv byl naměřen na stanici na ostrově Rottnest (pár desítek kilometrů západně od Perthu), a to 108 km/h. V hlavním městě Západní Austrálie se maxima pohybovala kolem 70 km/h.
SNÍMEK Z DRUŽICE SUOMI NPP Z ÚTERNÍHO DNE | ZDROJ: NASA