Supercely způsobily velké škody na americkém jihu

16. 04. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 16.4.2021 21:34
ǀ
Kamil Sojka

Golfový míček má průměr přes 40 mm, tenisový přes 60 mm, baseballový přes 70 mm. Ale na jihu Spojených států v uplynulých dnech padaly kroupy až velikosti grapefruitu, který dorůstá do průměru 100 mm a více. Přinesly je s sebou nebezpečné rotující bouře, supercely, které opakovaně udeřily v Texasu a několika dalších státech. Nebyly doprovázeny jen (obřími) kroupami, ale rovněž přívalovými lijáky, prudkým nárazovým větrem a v některých případech dokonce tornády.

V pondělí 12. dubna ve večerních hodinách se na území středního Texasu vytvořila mohutná konvektivní buňka. Třítisícové Llano, ležící necelých 300 km jihozápadně od Dallasu, zasáhlo silné krupobití. K zemi padaly kroupy velké jako baseballové míčky a poničily střechy domů, vytloukly okna, pomačkaly kapoty aut. Krupobití trvalo relativně dlouho, a proto vrstva napadaných krup měla až okolo osmi centimetrů.

 

SUPERCELA, KTERÁ POSTIHLA TEXASKÉ MĚSTEČKO LLANO | ZDROJ: WILL LEVERETT

 

KROUPY, KTERÉ PADALY V LLANU A OKOLÍ | ZDROJ: KXAN NEWS

 

KROUPY, KTERÉ PADALY V LLANU A OKOLÍ | ZDROJ: CHRISTOPHER ADAMS

 

TAKTO SKONČILA ŘADA AUT V TEXASU (A NEJEN TAM) | ZDROJ: RUDY KOSKI

 

TAKTO SKONČILA ŘADA AUT V TEXASU (A NEJEN TAM) | ZDROJ: RUDY KOSKI

 

Následující den, to znamená v úterý 13. dubna, se s výraznou bouřkovou činností potýkali hlavně v Louisianě a sousedním Mississippi, přičemž v dalších dvou dnech kupovitá mračna řádila také v Alabamě a Georgii, ale i na Floridě. Za celou dobu, v období od 12. do 15. dubna, v oblasti mezi Texasem a Floridou byly zaznamenány statisíce bleskových výbojů.

 

ČELO BOUŘE NAD MEXICKÝM ZÁLIVEM (ASI 110 KM JIŽNĚ OD POBŘEŽÍ LOUISIANY) ANEB KDO BY CHTĚL MÍT TAKOVÝ VÝHLED NA OTEVŘENÉM MOŘI? | ZDROJ: LIVE STORM CHASERS

 

Supercelám jak v Texasu, tak i v Alabamě, Georgii, Louisianě a dalších státech včetně Floridy čelili i ve dnech 9. až 11. dubna. Velmi bouřlivou noc na sobotu 10. dubna prožili na alabamském pobřeží. Tamní šestitisícové město Orange Beach, ale také další místa omývaná vodami Mexického zálivu, má za sebou nejhorší krupobití od 50. let. Přímo v Orange Beach padaly kroupy až velikosti grapefruitu, zanechaly za sebou škody za miliony dolarů.

 

KRUPOBITÍ V ALABAMSKÉM ORANGE BEACH | ZDROJ: JAMES SPANN

 

KRUPOBITÍ V ALABAMSKÉM ORANGE BEACH | ZDROJ: JENNIFER LAMBERS

 

KRUPOBITÍ V ALABAMSKÉM ORANGE BEACH | ZDROJ: JAMES SPANN

 

Znovu v sevření písku

Tuto středu přes Mongolsko přešla relativně hluboká tlaková níže. A tak se prakticky v celém Mongolsku přechodně rozfoukal vítr, který dosahoval v nárazech rychlosti 80 až 100 km/h, ojediněle ještě vyšší. V poušti Gobi vyvolal velkou písečnou bouři, která brzy dorazila do sousední Číny. Oblak pouštního písku a prachu pohltil mimo jiné čínské hlavní město – potřetí za posledních pět týdnů. Podobně jako v předchozích dvou písečných bouřích, i tentokrát v Pekingu vítr vanul rychlostí přes 60 km/h (v nárazech).

 

PÍSEČNÁ BOUŘE Z POHLEDU DRUŽICE TERRA VE ČTVRTEK 15. DUBNA (KRÁTCE PŘED DOSAŽENÍM PEKINGU) | ZDROJ: NASA

 

PÍSEK A PRACH Z POUŠTĚ GOBI V PEKINGU | ZDROJ: KATHY LONG

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 10.5.2021

Prožili jsme první tropický den

AKTUÁLNĚ ǀ 7.5.2021

Proč se o víkendu oteplí o 10 °C?

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 6.5.2021

Děsivá podívaná. Na moři se vytvořila řada pěti vodních smrští

BOUŘKY,ZE SVĚTA ǀ 5.5.2021

V Polsku řádilo tornádo