Sobotní halové jevy na diamantovém prachu v Krkonoších

13. 12. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.12.2021 15:57
ǀ
Miloslav Staněk

Mrazivá rána a zasněžování sjezdovek v zimních měsících přeje tvorbě halových jevů na tzv. diamantovém prachu, tedy na malých krystalcích ledu poletujících v ovzduší. A diamantový prach se vyskytl i tuto sobotu v Krkonoších, kde jsme mohli pozorovat krásný komplex halových jevů. 

Krásný komplex halových jevů na sjezdovce ve Svatém Petru vyfotil pan Daniel Machon.

Vyskytly se vzácné halové jevy

Kromě malého hala, parhelií a velkého hala jsme mohli na diamantovém prachu pozorovat horní dotykový oblouk, Parryho suncave a Parryho sunvex oblouk, cirkumzenitální a supralaterální oblouk. Viditelný byl také 46° kontaktní oblouk a Tapeho oblouk. Do toho všeho jsme mohli vidět i helický a Wegenerův oblouk. Vyskytly se i Trickerovy oblouky, Moilanenův oblouk, infralaterální oblouk., halový sloup a spodní slunce. Nechyběl ani parhelický kruh.

Na místě fotila i naše kolegyně, která vyfotografovala krásný horní dotykový oblouk, Parryho oblouk, malé halo, parhelia, částečně i mezi stromy prosvítající parhelický kruh, cirkumzenitální oblouk, supralaterální oblouk a vzácný Tapeův oblouk.

Halové jevy nedaleko obce Jakubczyce v Krkonoších vyfotografovala naše meteoroložka Zuzana Peštová

Na webové kameře z Velké Úpy byl pak pozorovatelný parhelický kruh, levé parhelium, malé halo, supralaterální a infralaterální oblouk, spodní parhelium a spodní část Wegenerova oblouku (slabá čára vedoucí ze spodku hala směrem do leva).

Halové jevy z webkamery z Velké Úpy, zdroj: kamery.humlnet.cz

Trickerovy oblouky se vyskytly na webkameře Na Pláni ve Špindlerově Mlýně.

Snímek z webkamery Na Pláni, úprava Jan Jareš, HOP. Zdroj: skiareal.cz

Kromě toho vyfotografoval krásný komplex halových jevů pan Pavel Kubásek. Na snímku můžete vidět malé halo, horní dotykový oblouk, Parryho oblouk, část supralaterálního oblouku a detail Tapeova oblouku. Od slunce pak vybíhá helický oblouk.

Komplex halových jevů, které vyfotil pan Pavel Kubásek

Na dalším snímku od pana Kubáska vidíme kromě již zmíněných halových jevů i Moilanenův oblouk a dolní dotykový oblouk. Dále se vyskytlo malé halo, parhelický kruh spojující parhelia, horní dotykový oblouk, Parryho oblouk a vidíme zde i část supralaterálního oblouku a Tapeovy oblouky.

Kromě již zmíněných halových jevů se vyskytl i Moilanenův oblouk a dolní dotykový oblouk. Fotografii pořídil pan Pavel Kubásek.

Autorkou úvodní fotky je Mali Nka.

Více novinek týkajících se halových jevů můžete sledovat zde.

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě