Říjnovou noční oblohu rozjasní Orionidy, jaké další meteorické roje nás v zimě čekají?

08. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 8.10.2021 18:48
ǀ
Miloslav Staněk

Po více než měsíční pauze se můžeme těšit na noční obloze okouzlujícímu divadlu v podobě padajících meteorů. Blíží se meteorický roj Orionidy. Jak již název napovídá, meteory budou zdánlivě “vylétávat” z radiantu souhvězdí Orionu. Kromě toho zimní oblohu rozzáří i Leonidy, Geminidy a Kvadrantidy.

Únorová noční obloha nad Otrokovicemi s typickými zimními souhvězdími jako jsou právě Orion či Býk. Foceno směrem na jihozápad. Nyní je však Orion viditelný na jihovýchodě až jihu. Jak vidíte, město není dobrým místem pro pozorování noční oblohy. Autor: Miloslav Staněk

Souhvězdí Orionu najdete na jižní obloze. Vychází na východě okolo půlnoci nyní na počátku října, v polovině října okolo 23:00, na konci října ve 22:00 SELČ (21:00 SEČ) a postupně přechází k západu na jižním obzoru.

Orion tvoří známé hvězdy, kupříkladu proměnná hvězda Betelgeuse či nejjasnější hvězda Orionu Rigel, nepřehlédnutelná je také mlhovina M 42, autor: Miloslav Staněk

Kde pozorovat?

Pro pozorování vyhledejte nejlépe oblast mimo město, kde neruší pozorování světelný smog. Zcela ideální je vyjet do hor. V Česku máme několik oblastí tmavé oblohy. Pro pozorování se nejlépe vyplatí vyjet na Šumavu, do Českého lesa, Jeseníků či Beskyd. Nelze však opomenout ani jižní Čechy, Vysočinu nebo oblast Manětínska, kde tolik světelný smog neruší pozorování. Ještě lepší podmínky pro pozorování však najdeme mimo Česko, kupříkladu v oblasti Podkarpatské Rusi, v Alpách nebo na vzdálenějších ostrovech od pobřeží na jihu Dalmácie v Chorvatsku.

Umělý jas noční oblohy nad Českem, zdroj: Astro.cz

Kdy pozorovat?

Vzhledem k tomu, že Orion vychází až později v noci, je vhodné Orionidy pozorovat v brzkých ranních hodinách, vyplatí se proto buď přivstát nebo počkat a po půlnoci vyjet pozorovat nebo fotit. Meteorický roj je aktivní od 4. října, maximum nastává okolo 22. října a jeho aktivita ustává až v polovině listopadu, kdy jej pomalu střídají Leonidy, meteorický roj s radiantem v souhvězdí Lva. Tato podzimní větev meteoroidů původem z Halleyovy komety může překvapit frekvencí meteorů, jichž může být až 25 za hodinu nebo jasností některých meteorů.

Jaké budou podmínky?

Podzimní noci představují již pozorování poněkud složitější. Častěji se totiž hlavně k ránu a v druhé polovině noci objevují mlhy a nízká oblačnost. Pozorování již tak není tak přívětivé a pohodlné jako pozorování letních Perseid. Stranou počasí tak odbočme. Měsíc začne rušit pozorování přibližně až v polovině října. Pozorovat bude možné ráno až do 20. října, poté začne pozorování rušit měsíc. Pozorování bude znovu možné na počátku listopadu, kdy bude Měsíc v novu a nebude tak rušit pozorování

Meteor při maximu srpnových Perseid na Šumavě, autor: Miloslav Staněk

Jak fotit?

Kromě pozorování můžete Orionidy i fotit. Pro focení nejlépe zvolte digitální zrcadlovku s širokoúhlým objektivem. Fotit je vhodné na zcela manuální režim, tedy ručně nastavit expoziční čas, clonu a ISO. Zároveň je vhodné zaostřit na nekonečno a ostřit manuálně. Foťte nejlépe na expoziční čas 20-30 sekund se clonou f/2,8-3,5, případně f/4,5 s nastavením ISO 3200-4000. Při cloně f/4,5 můžete zkusit i nastavení vyšších hodnot ISO okolo 5000-6400. Při delších expozičních časech se vlivem pohybu Země jeví hvězdy na fotografii jako rozmazané.

Je však třeba dávat pozor na rosu, která se objektiv foťáku nevyhýbá. Dosti často se tak stává, že se objektiv po chvíli focení “zamlží”. Je tak vhodné zvolit pro focení třeba nějaký horský vrchol. Naopak údolní partie blízko vodních zdrojů (řek, potoků, rybníků či přehrad) nejsou příliš dobrou volbou.

Meteor při maximu meteorického roje Lyrid, autor: Miloslav Staněk

Další meteorické roje na sebe nenechají dlouho čekat

Kromě roje Orionid čekáme v listopadu Leonidy s frekvencí okolo 15 meteorů za hodinu a přibližně okolo 14. prosince pak čekáme maximum roje Geminid, při němž může počet meteorů přeshánout až 100 za hodinu. Geminidy, jak už napovídá název, mají svůj radiant v souhvězdí Gemini, tedy Blíženců. Po Novém roce se pak objeví krátce Kvadrantidy, kdy při maximu převyšuje počet meteorů za hodinu znovu na stovku. Patří tak tyto roje k nejaktivnějším společně s Perseidami. Kvadrantidy mají radiant v oblasti dnes již neexistujícího souhvězdí na pomezí Pastýře a Draka.

Počátek roje Leonid by neměl být rušen svitem Měsíce, avšak při maximu bude Měsíc v úplňku a jeho svit bude rušit pozorování po celou noc. Podobnou situaci čekáme i u Geminid, kde by však neměl k ránu Měsíc při maximu roje již rušit pozorování. V první polovině noci však nelze počítat s dobrými podmínkami pro pozorování. Doporučit lze dobu pro pozorování od 6. do 14 prosince, později bude Měsíc svým svitem rušit již po celou noc. Roj bude aktivní až do 17. prosince. Vhodné podmínky pro pozorování však lze očekávat při roji Kvadrantid od 1. do 9. ledna s maximem 4. ledna, to by svit Měsíce neměl rušit pozorování. 8. a 9. ledna pak bude Měsíc zapadat před půlnocí, proto se vyplatí počkat pro pozorování až v druhé polovině noci.

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě