Řecko ochromila sněhová kalamita, ke sněžení se přidala i tornáda

25. 01. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.1.2022 23:39
ǀ
Lukáš

Na 25. a 26. ledna řecká vláda vyhlásila kvůli nepříznivému počasí pracovní volno, a sice v Athénách, na Krétě a v několika dalších regionech. Sníh způsobil chaos v dopravě. Tisíce lidí zůstaly uvězněny ve svých vozidlech, někteří v nich strávili desítky hodin. Řečtí vojáci přišli na pomoc, rozdávali jídlo, vodu a přikrývky. Přívaly sněhu mimo jiné zastavily autobusy a vlaky. K dopravním komplikacím přispěl také silný vítr, který dosáhl až 9. stupně Beaufortovy stupnice a který „uvěznil“ některé lodě v přístavech. A k tomu všemu se vytvořilo hned několik tornád, přesněji řečeno vodních smrští.

O víkendu došlo ke vpádu chladného vzduchu kontinentálního původu do jihovýchodní Evropy (mezi tlakovou níží nad Černým mořem a tlakovou výší nad Ruskem), což vyústilo ve vznik tlakové níže nad Středozemním mořem. Protože byla poměrně výrazná, dostala jméno Elpis. Do Řecka, později i do Turecka a sousedních států, přinesla přívaly deště, sněhu a v neposlední řadě bouřky, ve kterých se objevily i vodní smrště.

 

ELPIS, SNÍMEK Z DRUŽICE AQUA (24. 1. 2022) | ZDROJ: NASA

 

V pondělí na ostrově Euboia i na jiných místech (Kréta, Naxos, Rhodos…) spadlo mezi 25 až 50 mm srážek, ojediněle více, mnohde ve formě sněhu (obecně platí, že 1 mm srážek = 1 cm sněhu). Jeden z nejvyšších srážkových úhrnů byl zaznamenán v obci Zarakes v jižní části ostrova Euboia, a to 53 mm. Většinu z těchto 53 mm tvořil sníh. Ve vísce Styra, ležící o necelých 20 km dále směrem na jih, bylo zaznamenáno 49 mm srážek.

 

ÚTERNÍ DEN NA DÁLNICI ATTIKI ODOS (SEVERNĚ OD ATHÉN) | ZDROJ: XRISTOS GIOTIS

 

ÚTERNÍ DEN NA DÁLNICI ATTIKI ODOS (SEVERNĚ OD ATHÉN) | ZDROJ: XRISTOS GIOTIS

 

ÚTERNÍ DEN NA DÁLNICI ATTIKI ODOS (SEVERNĚ OD ATHÉN) | ZDROJ: XRISTOS GIOTIS

 

ÚTERNÍ DEN NA DÁLNICI ATTIKI ODOS (SEVERNĚ OD ATHÉN) | ZDROJ: XRISTOS GIOTIS

 

ÚTERNÍ DEN NA DÁLNICI ATTIKI ODOS (SEVERNĚ OD ATHÉN) | ZDROJ: XRISTOS GIOTIS

 

Pod sněhem se ocitlo i řecké hlavní město, resp. metropolitní oblast jako taková. Na athénském mezinárodním letišti v noci na úterý teplota klesla až k hodnotám kolem -8 °C, neboť nárazy větru dosahovaly rychlosti až 90 km/h. Ano, řeč je o pocitové teplotě. Přímo v Athénách byla vyšší, nicméně do úterního rána spadlo okolo 20 cm sněhu. Teploměr přitom ukazoval 0 až 2 °C (převážně do 1 °C). Pondělní i úterní teplotní maxima se i v centru Athén pohybovala v rozmezí 2,5 až 3,0 °C, což znamená, že v řeckém hlavním městě bylo chladněji než v polární části Finska (kde naměřili až 5 °C).

 

PONDĚLNÍ VEČER V ATHÉNÁCH | ZDROJ: MUHAMMAD ALLOUZI

 

PONDĚLNÍ VEČER V ATHÉNÁCH | ZDROJ: EVA MAR.

 

PONDĚLNÍ VEČER V ATHÉNÁCH | ZDROJ: METEO GR

 

PONDĚLNÍ VEČER V ATHÉNÁCH | ZDROJ: METEO GR

 

PONDĚLNÍ VEČER V ATHÉNÁCH | ZDROJ: METEO GR

 

Stanice athénského mezinárodního letiště hodinu před půlnocí naměřila poryv o síle 94 km/h. Na někdejším athénském mezinárodním letišti Elliniko (uzavřeném na počátku tohoto milénia) byl v osm hodin ráno naměřen poryv o síle 58 km/h. V Athénách jako takových situace s větrem o moc lepší nebyla. Na jedné ze stanic v centrální části Athén byl uprostřed noci naměřen poryv o síle téměř 70 km/h. Podobné hodnoty byly naměřeny i na ostatních stanicích.

 

NÁSLEDKY SILNÉHO VĚTRU V ŘECKÉM HLAVNÍM MĚSTĚ | ZDROJ: @KPANAGIWTO

 

Ve dnech 23. až 25. ledna v Řecku uhodilo přibližně 8 000 blesků. Bouřky samy o sobě nijak intenzivní nebyly, vzhledem k teplotám ani nemohly. Nicméně v některých bouřkových oblacích se vytvořila hrozivě vypadají tromba, lépe řečeno vodní smršť (došlo ke kontaktu s mořskou hladinou). Pár vodních smrští se dokonce dostalo na pevninu, škody ale byly jen malé. Jako například na ostrově Skiathos, kde byl při řádění vodní smrště zaznamenán vítr o rychlosti až 97 km/h.

Sílu vodní smrště, která prošla ostrovem Skiathos, zachytila kamera:

 

 

Celkem bylo v pondělí hlášeno 7 vodních smrští. Nevšední podívaná se naskytla lidem na ostrově Skyros. Tam se totiž objevily hned tři vodní smrště najednou:

 

 

VODNÍ SMRŠŤ U MĚSTA KYMI (OSTROV EUBOIA) | ZDROJ: ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 20.10.2022

Ranní teploty se blížily rekordním hodnotám

ZE SVĚTA ǀ 19.10.2022

Mráz a decimetry sněhu. Zima se začíná vkrádat do Spojených států

ZE SVĚTA ǀ 18.10.2022

Nesat míří k Vietnamu. Na Tchaj-wanu má na svědomí extrémní srážky

VYSVĚTLENÍ ǀ 18.10.2022

Proč pouštíme draky hlavně na podzim?