Včerejší počasí v Čechách se diametrálně lišilo od počasí na Moravě a ve Slezsku. Jak napovídá titulek, souviselo to s Petrem, totiž s tlakovou níží postupující přes naše území k severu/severovýchodu. Na Svobodné univerzitě v Berlíně ji pojmenovali Peter. Na Moravu a do Slezska přinesla teplý jižní vítr (resp. vzduch původem z centrálního Středomoří) a do Čech v první řadě srážky, které v kombinaci s chladnějším prouděním vedly k hustému sněžení, třebaže jen na horách.
Kolem deváté ranní, tzn. cca 2 hodiny po východu slunce, na vrcholcích Krušných hor slabě mrzlo a silně sněžilo. Pravá zimní atmosféra byla na Klínovci, dále třeba na Božím Daru. Co se teplot týče, Klínovec hlásil -0,3 °C, ale ještě o něco větší zima byla na Šumavě: Boubín -0,4 °C, Březník -0,7 °C, Plechý -0,9 °C. Sněhových vloček se samozřejmě dočkala i Šumava, nicméně v mnohem menším množství než Krušné hory anebo Krkonoše.
PETR NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU
V nižších nadmořských výškách o moc tepleji nebylo. Názorným příkladem je Aš. Tamní stanice kolem deváté ranní naměřila 2,4 °C. Na stanici v Mariánských Lázních byla naměřena teplota 3,5 °C. Většina stanic v Jihočeském, Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji a v západní části Středočeského kraje naměřila 4 až 7 °C. Na druhé straně republiky vládlo jaro. Alespoň teplotně. Na ostravském letišti v Mošnově naměřili 16,2 °C (později až 18 °C), ve Frýdku-Místku 15,4 °C (dopoledne až 18 °C), v Návsí 15,1 °C (před polednem až 17 °C), v Ropici 14,8 °C (po pár hodinách až 18 °C) atd. V Karviné se teplota přiblížila 19 °C, k pokoření 21,7 °C ze 4. listopadu 2004 ale scházelo ještě dost.
Nasněžilo/napršelo nemálo
Hlavní srážkové pásmo, které přicházelo od jihu, překročilo česko-německou hranici v nočních hodinách. K ránu došlo k jeho zesílení, a to především v západních, středních a severozápadních Čechách. Během odpoledne se pak srážky vyskytovaly už prakticky jen na horách, přesněji řečeno primárně v Krušných horách, kromě toho v Krkonoších a na Šumavě. Nejvíce srážek spadlo na návětří Krkonoš, což je logické vzhledem k tomu, že přicházely od jihu a že Krkonoše sahají nejvýše.
PETR NA RADAROVÉM SNÍMKU
Do západu slunce v Peci pod Sněžkou spadlo 40 mm srážek, což byla nejvyšší hodnota v rámci celé republiky, přinejmenším z pohledu srážkoměrných stanic ČHMÚ. V Horní Malé Úpě a na Luční boudě spadlo shodně 35 mm srážek, na Labské boudě o 4 mm méně. Podíváme-li se také na data ze srážkoměrných stanic mimo síť ČHMÚ, zjistíme, že kupříkladu ve Špindlerově Mlýně spadlo 44 mm srážek. Hodnoty zlehka nad hranicí 40 mm byly zaznamenány i na dalších stanicích na návětrné straně Krkonoš.
ČTVRTEK NA BOŽÍM DARU V KRUŠNÝCH HORÁCH | ZDROJ: TOMAS KREASIC
TAKTO TO VČERA VYPADALO NA KLÍNOVCI | ZDROJ: PEŤULA KOŠTELOVÁ
TAKTO TO VČERA VYPADALO NA KLÍNOVCI | ZDROJ: PEŤULA KOŠTELOVÁ
TAKTO TO VČERA VYPADALO NA KLÍNOVCI | ZDROJ: PEŤULA KOŠTELOVÁ
Můžeme závidět… Britům
Po mimořádně silné erupci, ke které koncem minulého pracovního týdne došlo na Slunci, se k Zemi vydalo plazma s nabitými částicemi. Zemské magnetické pole jej tradičně „stáhlo“ do atmosféry. Po následné srážce těchto částic s molekulami vzduchu se uvolnila energie ve formě elektřiny a v neposlední řadě světla. Proto astronomové avizovali již s předstihem, že v řadě zemí bude k vidění polární záře. Možná i v Česku.
Češi se bohužel nedočkali, zato takoví Britové ano:
DORNOCH, SKOTSKO | ZDROJ: ADRIAN ALLAN
SYCAMORE GAP, ANGLIE | ZDROJ: STEVEN LOMAS