OBRAZEM: Sníh vykouzlil v Česku zimní pohádku

29. 11. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 29.11.2021 23:12
ǀ
Kamil Sojka

Podobně jako v roce 2010, i letos s adventem dorazilo vydatné sněžení. Před 11 lety, v noci z neděle 28. listopadu na pondělí 29. listopadu, přišlo s docela výraznou tlakovou níží postupující ze západního Středomoří k severovýchodu. Tlaková níže, která v pátek ovlivnila počasí, sice nebyla tak výrazná, avšak v neděli ji následovala další tlaková níže, a tak se na spoustě míst dočkali pravé (před)vánoční atmosféry. Západním a severozápadním Čechám, kde se před 11 lety projevil návětrný efekt Krušných hor, se tentokrát sněžení vyhnulo.

 

STŘED CYKLÓNY, KTERÁ KONCEM LISTOPADU 2010 NEJEN PRAHU ZASYPALA SNĚHEM, NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA Z NEDĚLE 28. LISTOPADU | ZDROJ: NASA

 

5 cm na brněnském letišti, 7 cm na ostravském letišti, 12 cm na pražském letišti, 16 cm na karlovarském letišti… Poslední listopadové pondělní ráno roku 2010 bylo v celé republice zimní s tím, že do večerních hodin sněhu ještě přibylo. Příkladem v Kadani-Tušimicích v 7 hodin leželo 12 cm, v 19 hodin byla výška sněhové pokrývky 22 cm. K tomu bylo chladno, resp. na většině stanic rtuť teploměru nepřekročila bod mrazu. V Praze-Libuši odpoledne byly nanejvýše -2 °C, nicméně o ledový den nešlo, neboť dvě hodiny po půlnoci bylo 0,1 °C.

 

 

V pátek na našem území spadlo až 28 mm srážek, a to v Bystřici pod Hostýnem (314 m n. m.). Alespoň 20 mm spadlo mimo jiné v Přerově (21 mm), Holešově (22 mm), Kroměříži (24 mm), Ostravě-Porubě (25 mm) nebo ve Strážnici (26 mm). Víceméně v celé východní polovině republiky se vytvořila souvislá sněhová pokrývka. V sobotu ráno měli v Holešově 5 cm, v Prostějově 6 cm, v Brně 7 cm, v Mošnově 14 cm, na Opavsku až 15 cm. Povětšinou na zemi leželo od 2 do 10 cm sněhu.

 

PÁTEČNÍ BŘECLAV | ZDROJ: SIMONA DLOUHA

 

PÁTEČNÍ ZNOJEMSKO | ZDROJ: BOŽENKA PECHÁČKOVÁ

 

PÁTEČNÍ PROSTĚJOVSKO | ZDROJ: PAVEL MAJER

 

V sobotu se srážky objevily jen sporadicky a byly slabé, převážně do 2 mm. Co se minimálních teplot týče, skoro celá republika prožila mrazový den. K výjimkám patřilo hlavně centrum Prahy, a sice s hodnotou 0,5 °C. Dále potom Karviná s hodnotou 0,2 °C anebo Karlovy Vary s hodnotou 0,1 °C. Více mrzlo např. v Přibyslavi, kde zaznamenali až -6,5 °C (v polovině 70. let až -11 °C). Do Ústí nad Orlicí noc na sobotu přinesla až -6,0 °C. Ještě mrazivější 27. listopad byl na konci 60. let, kdy teploměr ukázal až -9,3 °C.

 

SOBOTNÍ MAXIMÁLNÍ TEPLOTY BYLY RELATIVNĚ VYSOKÉ, PŘEDEVŠÍM VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH: KRALUPY NAD VLTAVOU 5,3 °C, MRZKY (OKRES KOLÍN) 5,5 °C, PRAHA-KLEMENTINUM 5,6 °C

 

Druhá vlna měla jméno Benedikt

Sněžení v závěru pracovního týdne souviselo s oblastí nízkého tlaku vzduchu Yilmaz. Oblast nízkého tlaku vzduchu, která ovládla první adventní neděli, na Svobodné univerzitě v Berlíně pojmenovali Benedikt. Srážkově byla slabší než Yilmaz, nicméně vzhledem k teplotám byl každý milimetr navíc znát.

Nedělní spady srážek jen vzácně přesáhly hranici 10 mm. Stalo se tak třeba v Kroměříži (11 mm), Opavě (12 mm), Lichnově (17 mm). V oblasti Hrubého Jeseníku a také na Šumavě napadlo přes 10 cm sněhu, v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině často přibylo od 5 do 10 cm sněhu. Sníh pokryl i části Karlovarského a Ústeckého kraje (České středohoří, Krušné hory). Přes 5 cm sněhu napadlo rovněž v Brdské vrchovině na pomezí Plzeňského a Středočeského kraje. Beskydy, Jeseníky, Krkonoše hlásily až okolo čtvrt metru sněhu.

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE NA RYCHNOVSKU | ZDROJ: SONIČKA KULHÁNKOVÁ

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE V BRNĚ | ZDROJ: MICHAELA BARTOŠÍKOVÁ

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE NA OPAVSKU | ZDROJ: KATEŘINA ŠINDLEROVÁ

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH | ZDROJ: MARIE TICHÁKOVÁ

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE JEŠTĚ JEDNOU V BRNĚ | ZDROJ: LIBOR DIVIŠ

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE NA OSTRAVSKU | ZDROJ: TOM LESNIK

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE V BRUNTÁLE | ZDROJ: REINHARD RICCHI PUSCHNER

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE V HRADCI KRÁLOVĚ | ZDROJ: IVČA KOČÍ

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE V CHRUDIMI | ZDROJ: HÁJEK VOJTĚCH

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE V TŘEBONI | ZDROJ: ANNA JANDOVA

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE NA NOVOJIČÍNSKU | ZDROJ: JIŘÍ KLEIN

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE NA PUSTEVNÁCH | ZDROJ: MARTIN NEVĚLÍK

 

PRVNÍ ADVENTNÍ NEDĚLE V ŽACLÉŘI | ZDROJ: MĚSTO ŽACLÉŘ

Mohlo by Vás zajímat

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 25.1.2022

Řecko ochromila sněhová kalamita, ke sněžení se přidala i tornáda

AKTUÁLNĚ ǀ 24.1.2022

Rozdíl v teplotách i 26 °C. Na východě bylo výrazně chladněji než na západě

AKTUÁLNĚ ǀ 21.1.2022

Sněhu přibylo, hory hlásí až metrovou pokrývku

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 20.1.2022

Baltem, i částí Česka, se prohnal orkán