OBRAZEM: Oklahomské město zpustošily kroupy

29. 04. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 29.4.2021 09:46
ǀ
Kamil Sojka

Spousta Američanů na noc na dnešek nějakou tu chvíli nezapomene. Nad Texasem, Oklahomou a Arkansasem se vyvinula výrazná bouřková linie, která se postupem času rozšířila do některých dalších států, mimo jiné do Missouri a Illinois. Mnohé bouřky, často supercelární povahy, s sebou přinesly kroupy, přívalové lijáky, prudké nárazy větru i tornáda, čili fakticky všechny nebezpečné doprovodné jevy. V některých městech a obcích po osobě zanechaly spoušť, jako v oklahomském Normanu.

Zatímco v Texasu, Oklahomě, Arkansasu, ale i Louisianě anebo Mississippi se uprostřed noci teploty pohybovaly nejčastěji mezi 20 až 25 °C (např. arkansaský Stuttgart dvě hodiny po půlnoci hlásil 24 °C), v Novém Mexiku, Kansasu, Coloradu bylo až o 30 °C méně s tím, že o dost chladněji bylo i v západním cípu Oklahomy a na severu Texasu. Za vše mohlo proudění – na jedné straně severní, na druhé jižní. Nad zmíněnou oblastí se však obě proudění střetla.

 

TEPLOTY DNES VE DVĚ HODINY RÁNO (TEXASKÉHO ČASU) | ZDROJ: METEOCIEL

 

První bouřky vznikly u Dallasu a San Antonia, a to kolem středečních 16:00 (23:00 SELČ). O pár hodin později už oblačnost, převážně kupovitá, pokrývala prakticky celou východní polovinu Texasu a další státy. Desetitisíce blesků křižovaly odpolední, večerní i noční oblohu, naprostá většina z nich v Texasu, Oklahomě a Arkansasu.

 

VČEREJŠÍ ZÁPAD SLUNCE Z POHLEDU DRUŽICE GOES 16 | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Bezesná noc

Fort Worthem u Dallasu se rozezněly sirény. Avšak nejen ve Fort Worthu. Varovaly před tornády, které doprovázely supercely. Ty byly nejmasivnější právě v Texasu. Na řadě míst byla pozorována tromba, včetně metropolitní oblasti Dallas-Fort Worth. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti nejčastěji 50 až 100 km/h, v některých bouřkách však až přes 120 km/h, tzn. síly hurikánu první kategorie.

Mnohde udeřilo krupobití, silné. Kroupy měly velikost až baseballového míčku, jinými slovy se jejich průměr pohyboval okolo 7 cm. Takto velká kroupa dopadne na zem rychlostí přibližně 130 km/h, s čímž souvisí velká pohybová neboli kinetická energie, ve výsledku pak dopadová energie. O tom se během dnešní noci osobně přesvědčili v Normanu ve střední Oklahomě.

 

NÁSLEDKY KRUPOBITÍ V OKLAHOMSKÉM NORMANU | ZDROJ: @TEFFERTOES

 

NÁSLEDKY KRUPOBITÍ V OKLAHOMSKÉM NORMANU | ZDROJ: @KIMCHILLS

 

NÁSLEDKY KRUPOBITÍ V OKLAHOMSKÉM NORMANU | ZDROJ: @BTSULLIVAN91

 

NÁSLEDKY KRUPOBITÍ V OKLAHOMSKÉM NORMANU | ZDROJ: @M_SMITHWX

 

NÁSLEDKY KRUPOBITÍ V OKLAHOMSKÉM NORMANU | ZDROJ: @BRAYDENSIAU

 

NÁSLEDKY KRUPOBITÍ V OKLAHOMSKÉM NORMANU | ZDROJ: @BRAYDENSIAU

 

PŘI BOUŘCE V NORMANU BYL NAMĚŘEN NEJSILNĚJŠÍ NÁRAZ VĚTRU V CELÉ OKLAHOMĚ, A TO 111 KILOMETRŮ (69 MIL) ZA HODINU | ZDROJ: @WXJEFFREY

 

NÁSLEDKY KRUPOBITÍ V OKLAHOMSKÉM NORMANU | ZDROJ: @MCBEEWX

 

Mohlo by Vás zajímat

ZE SVĚTA ǀ 24.9.2021

Nová hrozba pro Karibik: Bouře Sam se změnila na hurikán, rychle zesiluje

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 23.9.2021

Na východě USA zažili mimořádně teplé noci

ZE SVĚTA ǀ 22.9.2021

Kanadu i Řecko postihla tropická vedra, teploty se vyšplhaly až na 39 stupňů

ZE SVĚTA ǀ 21.9.2021

Nad oceánem vznikly dvě nové tropické bouře