OBRAZEM: Kroupy o velikosti jablka, pěkná bouře nad pláží a další

11. 12. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 11.12.2018 23:56
ǀ
Lukáš

Nejen argentinské Buenos Aires zasypaly kroupy o průměru až okolo 8 cm, nad pobřežím na jihu brazilského státu Bahia se zjevila velmi fotogenická bouře, v jihovýchodní Francii napadlo přes 200 cm sněhu, v centrálním Středozemí udeřily desítky tisíc blesků… Počasí v předešlých dnech rozhodně nelenilo, stejně jako čočky fotoaparátů těch, kteří byli u toho.

 

 

Krupobití v pravém slova smyslu

Průměr tenisového míčku je přibližně 6,5 cm. Kroupa o této velikosti se k zemi řítí rychlostí cca 125 km/h a energie vzniklá jejím nárazem odpovídá plus minus 70 joulům. Pohybuje-li se průměr kroupy kolem 8 cm, tak rychlost jejího pádu činí cca 145 km/h, přičemž energie nárazu je rovna plus minus 160 joulům. Setkání s takovouto kroupou proto může skončit velmi špatně. A právě takto velké kroupy v neděli 9. prosince padaly jak v argentinské provincii Buenos Aires, tak také v Západní Austrálii v oblasti městečka Kalgoorlie.

 

 

 

 

 

 

 

Shelf cloud a pláž, pěkná to kombinace

Shelf cloud, počeštěle návějový oblak, je velmi častým jevem na čele bouřky. Prakticky hned za ním jsou vždy vidět srážky, které jsou součástí chladných sestupných proudů (teplý vzduch, jež bouřka nasává a který ji živí, se cestou vzhůru postupně ochlazuje a těžkne, načež spolu s dešťovými kapkami/kroupami padá dolů). Když tyto chladné sestupné proudy narazí na zemský povrch, případně mořskou hladinu, začnou jej obtékat, což se v praxi projevuje prudkým zesílením větru. A jak jej obtékají, vytlačují teplý vzduch, který mají před sebou. V důsledku toho vzniká ona „visící“ oblačnost neboli shelf cloud. Když se k tomu všemu ještě přidá pláž, tak jako poblíž brazilského města Porto Seguro…

 

 

 

Bez komentáře: Bílá zimě sluší

 

 

 

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě