Tromba na Rakovnicku, Autor: Erika Čiková
Dnes (11/7) k večeru se na Rakovnicku vyskytla pravděpodobně další letošní tromba, tedy vzdušný vír, který se během své existence nedotkne zemského povrchu. Tento jev tak nepředstavuje žádné nebezpeční, pozorovatelů nabízí přímo nebeskou podívanou.
Srážková buňka na Rakovnicku v době, kdy se zde vyskytla tromba.
Trombu pozorovalo hned několik pozorovatelů ve středu po sedmé hodině. Přes Rakovnicko v tu chvíli přecházela dešťová buňka s postupem na SZ, blesky zde zaznamenány nebyly.
- Autor: Michale Trnobranská
- Autor: Monika Maierová
- Autor: Tomáš Fuk
- Autor: Zdeněk Pospíšil
- Autor: Kamila Sloupová
Tromba nebo tornádo?
Vzhledem v tomu, že tato tromba byla opravdu velmi výrazná, nabízí se otázka, zda se nemohlo jednat o tornádo. Protože prozatím žádná fotografie neukazuje konkrétní škody, je třeba na místě provést tzv. terénní průzkum, kdy se zkoumá oblast, kde se tromba vyskytla. Pokud se prokáže dotyk se zemským povrchem (lze pozorovat na polích, lesních porostech či na poškozených střechách), potvrdí se tornádo. Zpětně se dle škod klasifikuje podle Fujitovy stupnice síla tornáda.
Trajektorie tornáda, které se vyskytlo v roce 2013 na Krnovsku, Autor: Igor Kozelek
Letošní tromby v Česku
Výskyt tromb však v Česku rozhodně není ničím neobvyklým, pozorovány jsou každý rok. Letos se vyskytla tromba například na Litoměřicku, u Litomyšle a na Brněnsku. Tornádo prozatím letos pozorováno nebylo
Tromba u Litomyšle, Autor Josef Vojtěchovský
Tromba – malá či velká?
u tromb rozlišujeme dva základní druhy:
Malé tromby vznikají v přehřátém vzduchu, dosahují výšky až několika desítek metrů a mohou způsobovat menší škody. Lidově se tyto jevy označují jako rarášci, raraši či čertíci.
Velké tromby (viz. předchozí fotografie) jsou vázány většinou na oblak Cumulonimbus, není to však pravidlem. Během své existence se velké tromby nedotknou zemského povrchu
Zdroj: iDnes.cz
Předpověď tornád a tromb
Ač se výpočetní technika neustále zlepšuje, meteorologové mají data z radarů, satelitů a sond, předpověď těchto jevů je i nadále takřka nemožná.