Libyjské město zasypaly obrovské kroupy

27. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.10.2021 00:12
ǀ
Lukáš

V neděli (24. října) ve Středomoří řádily bouřky, za 24 hodin přístroje zaznamenaly přes čtvrt milionu, resp. přes 275 000 blesků. Souvisely s oblastí nízkého tlaku vzduchu, která od pátku (22. října) zvolna postupuje přes Středozemní moře k východu. Tedy spíše postupovala, včera ji začal blokovat přední okraj oblasti vysokého tlaku vzduchu se středem nad východní Evropou a v dalších dnech by ji měl blokovat okraj další oblasti vysokého tlaku vzduchu postupující přes střední Evropu dále na východ.

 

TAKTO JI BĚHEM VČEREJŠKA ZACHYTILA DRUŽICE TERRA | ZDROJ: NASA

 

Prší i v poušti. Koneckonců, za poušť se považuje místo, kde ročně spadne nanejvýše 250 mm srážek, tedy kde za rok nenaprší více než 250 litrů vody na metr čtvereční. Například v nevadském Las Vegas od ledna do prosince spadne v průměru ani ne 110 mm srážek, jinými slovy naprší pod 110 litrů vody na metr čtvereční. Nicméně čas od času lijáky zavítají i do pouště, v tomto případě do Las Vegas. Dobrým příkladem je 21. srpen roku 1957, kdy napršelo 66 litrů vody na metr čtvereční, anebo 22. srpen 2012, kdy napršelo 42 litrů vody na metr čtvereční.

 

BOUŘKA NAD LAS VEGAS V PÁTEK 22. LEDNA 2021 | ZDROJ: CHASE STEVENS

 

Gharján je zhruba dvousettisícové město na severozápadě Libye. Leží ve vyšších polohách, resp. v nadmořské výšce okolo 700 m n. m. Libyjské klima je veskrze saharské, přesněji řečeno suché a v letních měsících extrémně teplé, přičemž na severu Libye, díky Středozemnímu moři, je mírnější a vlhčí. Ve městě Sabhá na jihu Libye, cca 650 kilometrů od Středozemního moře, v průběhu roku naprší do 10 litrů vody na metr čtvereční, zatímco v přímořském Tripolisu je to přes 300 litrů vody na metr čtvereční. Podobně je na tom i Gharján.

 

PÍSEČNÁ BOUŘE NA SEVEROVÝCHODĚ LIBYE VE ČTVRTEK 7. ÚNORA 2013 | ZDROJ: NASA

 

ZDROJ: NASA

 

Jak je patrné ze snímku z družice NOAA-20 výše, během nedělního dne se jak v Tunisku, tak v severozápadní části Libye tvořila kupovitá oblačnost. K večeru se přihnala také do Gharjánu. To již ale byla plně vyvinutá, sahala až k tropopauze. Ve skutečnosti byly vzestupné proudy uvnitř ní natolik silné, že byla doprovázena krupobitím. A to nebývale silným, některé kroupy měly v průměru až přes 10 centimetrů, ojediněle až přes 12 centimetrů. Ke vzniku takto velkých krup je zapotřebí vzestupné proudění o rychlosti přes 160 km/h.

 

NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ V GHARJÁNU | ZDROJ: قلم حر

 

NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ V GHARJÁNU | ZDROJ: قلم حر

 

NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ V GHARJÁNU | ZDROJ: نازك السلحدار

 

NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ V GHARJÁNU | ZDROJ: THE LIBYA OBSERVER

 

NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ V GHARJÁNU | ZDROJ: THE LIBYA OBSERVER

 

NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ V GHARJÁNU | ZDROJ: THE LIBYA OBSERVER

 

NEDĚLNÍ KRUPOBITÍ V GHARJÁNU | ZDROJ: MATEUSZ TASZAREK ☈

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě