Japonsko zasypal sníh, na chvíli zbělalo i Španělsko

25. 11. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 25.11.2021 23:46
ǀ
Kamil Sojka

Země vycházejícího slunce zažívá srážkově velmi bohaté období. Dorazilo v pondělí 22. listopadu s přechodem výrazného frontálního systému, spojeného s tlakovou níží postupující přes Severní Koreu k severovýchodu. Nad Ruskem se její postup zpomalil, současně se stočila na východ (nad Tichý oceán), a do Japonska začal proudit chladný vzduch od severozápadu. Následoval sněhový efekt vodní plochy, v tomto případě Japonského moře.

 

TAKTO JEJ VE STŘEDU 24. LISTOPADU ZACHYTILA DRUŽICE HIMAWARI-8 | ZDROJ: RAMMB/CIRA

 

Ve městě Kacuura v prefektuře Čiba, asi 70 km jihovýchodně od centra Tokia, za 24 hodin, do pondělních 21:00, spadlo 102 mm srážek, což jsou dvě třetiny měsíčního normálu. Srážky byly pouze dešťové, vždyť teploty se pohybovaly od 16,3 do 21,4 °C. Přes 100 litrů vody na metr čtvereční napršelo mimo jiné na ostrově Izu Óšima, který leží 100 km jihozápadně od centra Tokia. Ve zmíněném čase, tj. od nedělního do pondělního večera, napršelo 103 litrů vody na metr čtvereční neboli více než polovina dlouhodobého listopadového průměru. V Tokiu spadlo okolo 30 mm srážek, tj. necelá třetina měsíčního normálu.

Jakmile se vítr změnil z jižního až jihozápadního na severozápadní, tak na mnoha místech Japonska déšť přešel ve sněžení. A to zejména na nejsevernějším japonském ostrově, Hokkaidu. V přírodním parku Shumarinai na západě Hokkaida, v polohách okolo 250 m n. m., za 24 hodin spadlo rekordních 77 cm sněhu. V pátek 26. listopadu ráno tamní stanice hlásila 93 cm sněhu. Dále třeba v městečku Horokanai (159 m n. m.) ve středu ráno leželo 29 cm sněhu, následující den kolem poledne už to bylo 84 cm sněhu.

Se sněžením se nejen Hokkaidó bude potýkat do neděle, kdy sněhový efekt Japonského moře ukončí tlaková výše.

 

SNĚHOVÝ EFEKT JAPONSKÉHO MOŘE | ZDROJ: @GIKOGIKO_KEN

 

SNĚHOVÝ EFEKT JAPONSKÉHO MOŘE | ZDROJ: @GIKOGIKO_KEN

 

SNĚHOVÝ EFEKT JAPONSKÉHO MOŘE | ZDROJ: @YOSHIEMEGISKW

 

Mimořádně intenzivní bouřka v Alicante

Ve Středomoří se již několik dní vyskytují četné bouřky, a to kvůli tlakovým nížím – od pondělka bylo v oblasti Středozemního moře zaznamenáno přes půl milionu blesků. V noci na úterý 23. listopadu se jedna z tlakových níží nacházela nad Pyrenejským poloostrovem. Na jižním a východním pobřeží Španělska se prakticky po celou noc tvořily bouřky, prudké bouřky. Příkladem ve městě Tortosa za 1 hodinu, v době od 5:00 do 6:00, spadlo 67 mm srážek, celkem 117 mm.

V brzkých ranních hodinách se bouřka vytvořila i nad třísettisícovým městem Alicante. Přinesla s sebou nejen nárazy větru o rychlosti přes 50 km/h, ale v první řadě opravdu prudké srážky, přesněji řečeno krupobití. Přímo v Alicante za pouhých 25 minut spadlo 46 mm, na letišti za necelou hodinu spadlo 58 mm, z toho 48 mm za půl hodiny.

 

ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V ALICANTE | ZDROJ: @EMIROSILLO

 

ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V ALICANTE | ZDROJ: @EMIROSILLO

 

ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V ALICANTE | ZDROJ: @MHPERITACIONES

 

ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V ALICANTE | ZDROJ: @MHPERITACIONES

 

ÚTERNÍ KRUPOBITÍ V ALICANTE | ZDROJ: @JUANFRAESCUDERO

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,FOTOGRAFIE ǀ 29.11.2021

OBRAZEM: Sníh vykouzlil v Česku zimní pohádku

AKTUÁLNĚ ǀ 26.11.2021

Teploty klesly k -14 °C

ZE SVĚTA ǀ 24.11.2021

Američané nadále marně vyhlížejí sníh

VYSVĚTLENÍ ǀ 24.11.2021

Koronavirus a počasí – proč na podzim roste počet nakažených?