Jak se loví silné bouře a supercely ve spolupráci s meteorology z Meteopressu?

24. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 24.7.2021 10:47
ǀ
Miloslav Staněk

Zajímají Vás konvektivní bouře? Chcete se dozvědět, jak je fotit a pozorovat? Připravili jsme pro vás sérii článků o tom, jak se loví bouře. V tomto článku vám přineseme reportáž z jednoho z výjezdů lovců bouřek ve spolupráci s naší společností, kdy za bouřemi vyjeli kolegové z Czechstormsky Filip Petržílek, Lukáš Vobecký a Vojtěch Jahodář a já jakožto lovec bouřek a novopečený meteopressí meteorolog. Výjezd proběhl dne 8. 7. 2021.

Supercela s pravděpodobnou nálevkou focená u Svitav, autor: Martin Válek

Z numerických modelů vidíme skvělé podmínky pro tvorbu konvektivních bouří, ráno konzultujeme společně s dalšími meteorology předpověď, kterou vydáváme k 8:00. Z numerických modelů je velice pravděpodobné, že se vyskytnou silné bouře a supercely. Následně domlouvám výjezd s Lukášem Vobeckým, který se chystá ke Kolínu. Ještě se chvíli zdržuji v práci, ale pak rychle chystám věci a jedu chytnout spoj do Kolína. Kolegové meteorologové celou situaci bedlivě sledují, píší aktuality a report.

Arcus (shelf cloud) na HP supercele u Hrochova Týnce, autor: Filip Petržílek

Arcus (shelf cloud) na HP supercele u Hrochova Týnce, autor: Filip Petržílek

Informace o bouřkách prvně směřovala do naší facebookové skupiny Lovci bouřek, extrémní počasí a jiné jevy s tímto popisem: “Dnes nás bude ovlivňovat zvlněná studená fronta, kvůli níž bude také výrazné teplotní rozhraní mezi Čechami a Moravou. Nad střední Evropou se také bude udržovat v přízemním tlakovém poli oblast nižšího tlaku vzduchu. Zatímco na Moravě mohou teploty šplhat až k 37 °C, v Čechách se očekávají teploty okolo 25 °C. Modely počítají s vyšší instabilitou, hodnoty CAPE by měly dosahovat 1500-2000 J/kg, LI -7/-9 °C. Dynamika by měla převládat velmi dobrá, střih větru mezi 0-6 km by měl dosahovat hodnot okolo 25 m/s, bude také zvýšená helicita. Vlhkostní podmínky by měly být dobré jak ve výšce tak při zemi, kromě jižní Moravy, kde bude stále proudit teplý vzduch od jihu. To vše by mělo zapříčinit rozvoj konvektivních bouří, v rámci nichž se mohou vyskytovat nárazy větru i okolo 25 m/s a velké kroupy. Dosti pravděpodobný je výskyt supercel s možností tvorby mezoměřítkového konvektivního systému (MCS).” Dále pak na náš Facebook.

Předpověď bouřek na 8. 7. 2021

Předpověď bouřek na 8. 7. 2021

Bohužel zjišťuji, že jsem si doma zapomněl destičku se šroubem na stativ, je tak potřeba improvizovat. Jak zjišťuju později, i Fílip Petržílek si zapomněl stativ (destičku se šroubem ztratil při focení bouře s derechem na konci června). Těžký to život lovců bouřek.

Krásný blesk vyfocený nedaleko Českých Budějovic, foto: Lukáš Gallo

Krásný blesk vyfocený nedaleko Českých Budějovic, foto: Lukáš Gallo

Z Kolína vyjíždíme k Zásmukům, vzdáváme cestu k CS supercele na pomezí Čech a Moravy. Čekáme na příchod další supercely, která se mírně stáčí do prava, a tak se přemisťujeme ke Zruči nad Sázavou. Tam však narážíme na problém…práce na silnici a semafor. Musíme se obrnit trpělivostí a čekáme 5 minut, abychom mohli jet. Za Zbraslavicemi nacházíme skvělé místo na focení. Supercela se však přibližuje a my musíme zpět. Zjišťujeme, že se jedná o High Precipitation (HP) supercelu.

Výjezd je skvěle koordinovaný tak, aby bylo zdokumentováno co nejvíce bouří. Část týmu Czechstormsky monitoruje bouřky v jižních Čechách a další člen pak fotí CS supercelu na západě Moravy a další členka Andrea Dadáková jistí situaci na Valašsku. Online reportujeme informace meteorologům Meteopressu, ti podle nich upravují informace pro naše zákazníky.

Blesky na Valašsku, foto: Andrea Dadáková

Blesky na Valašsku, foto: Andrea Dadáková

Supercele ujíždíme, pronásleduje nás, avšak přecejen zbyla chvíle na její focení u Čáslavi. Vidíme, že se na radaru vyvíjí další HP supercela, která míří k Vysokému Mýtu, sedáme do auta a jedeme k ní. Cestou sledujeme radary, výstupy z detekce blesků. Meteorologové Meteopressu nám pomáhají a sledují nás na Meteopoolu.

HP supercela u Kolína, foto: Filip Petržílek

HP supercela u Kolína, foto: Filip Petržílek

 

Nakonec se setkáváme s kolegou Martinem Válkem, který fotil CS supercelu, právě u Hrochova Týnce, kde fotíme noční blesky. Pečlivě situaci sledujeme, postupně se domlouváme, co dál. Nakonec nás překvapil blízký CG- blesk, a tak jedeme pryč. Výjezd je ukončen. S Filipem jedeme do Vrchlabí, Martin jede zpět na Moravu a pak se z Vrchlabí pokoušíme o focení bouřek nedaleko Nymburka. Vzhledem k tomu, že již prší, focení nemá smysl, a proto pokračujeme dál do Prahy, kam přijíždíme okolo třetí hodiny ranní. Vojta s Lukášem následně míří domů do severních Čech.

Rozvětvený CG blesk nedaleko Horchova Týnce, autor: Miloslav Staněk

Tento výjezd je ilustračním příkladem skvělé spolupráce lovců bouřek a meteorologů naší společnosti, kdy jeden z meteorologů (také lovec bouřek) jede na výjezd, sám fotí ale též pomáhá navigovat a odhaduje předpokládáný vývoj. Vojta zajišťuje technickou podporu a naviguje, Lukáš řídí, Filip fotí a odesílá meteorologům informace a fotky. Meteorologové pak situaci sledují prakticky online.

Momentka z výkezdu pořízená u Hrochova Týnce, autor: Lukáš Vobecký

Momentka z výjezdu pořízená u Hrochova Týnce, autor: Lukáš Vobecký

Autorem úvodní fotky je Lukáš Vobecký

 

 

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě