Ve středu bude polojasno až oblačno, postupně až zataženo a ojediněle, na severu místy přeháňky. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

Cyklóna Thalke přinesla kroupy i tzv. gustnádo

25. 4. 2022 ǀ Poslední aktualizace 25. 4. 2022 21:53:50 ǀ Lukáš
Cyklóna Thalke přinesla kroupy i tzv. gustnádo

Česko má za sebou dynamický víkend. Sobota se dlouho nesla ve znamení jasné oblohy (s výjimkou oblasti jihozápadních a jižních Čech) a nejvyšších denních teplot až okolo 19 °C (třeba v České Lípě se rtuť teploměru vyšplhala na 19,1 °C, což samozřejmě k překonání 28,4 °C z 23. dubna 2000 nestačilo). Neděle byla mnohem živější. Objevil se trvalý a relativně vydatný déšť, zároveň, třebaže jen dočasně, modrá obloha a v neposlední řadě se tvořily bouřky, doprovázené mimo jiné krupobitím. Ale bouřek se dočkali také Slováci, Rumuni nebo Rakušané, dále například Maďaři. V Maďarsku byla pozorována i supercela a s ní spojené gustnádo (větrný vír podobný tornádu, zpravidla po sobě nezanechává velké škody). V sobotu 15. června 2019 se gustnádo prohnalo Rtyní v Podkrkonoší na Trutnovsku (město se na chvíli ocitlo bez proudu):

 

 

 

V pátek (22. dubna) k pobřeží Francie a Španělska dorazila tlaková níže, které němečtí meteorologové přisoudili jméno Thalke. Za 24 hodin, do sobotních 8:00, na většině španělských stanic spadlo mezi 10 až 50 mm srážek, na některých více. Stanice u vodní nádrže Puente Nuevo, nacházející se přibližně 20 km severozápadně od Córdoby, zaznamenala 55 mm, podobně jako stanice v nedalekém městě Villanueva de Córdoba, ta zaznamenala 65 mm. Srážky přicházely z jižních směrů. Proto na stanici ve městě Talavera de la Reina (372 m n. m.) spadlo 18 mm, zatímco o 40 km dále na stanici Puerto del Pico (1 285 m n. m.) spadlo 132 mm (návětrný efekt pohoří Sierra de Gredos).

 

VRCHOLEM POHOŘÍ SIERRA DE GREDOS JE PICO ALMANZOR (2 591 M) | ZDROJ: JAVI LORBADA

 

O dva dny později střed tlakové níže Thalke přešel přes naše území s tím, že počasí ovlivnila nejen ve výše zmíněných zemích, ale mimoto v Bosně a Hercegovině, Chorvatsku anebo na západě Ukrajiny. I tam se potýkali s bouřkami. Na její přední straně v jihovýchodní, do určité míry i ve východní a střední Evropě zesílil příliv teplého vzduchu a pro spoustu míst byl 24. duben zatím nejteplejším dnem roku 2022. K těmto místům patřil srbský Kruševac, kde teplota vystoupala na letních 27,0 °C. Takové teplo nebylo ani na tuniské Džerbě (22,6 °C). Tepleji než na severu Afriky bylo v maďarském Segedínu, který hlásil až 23,0 °C (v egyptském přímořském městě Marsa Matruh teploměr ukázal nanejvýše 21,4 °C).

 

BOUŘKOVÁ LINIE SI PONĚKUD POHRÁLA S NEDĚLNÍMI ODPOLEDNÍMI TEPLOTAMI, KTERÉ SE V 15 HODIN LIŠILY AŽ O 12 °C

 

36 litrů vody na metr čtvereční

Od nedělního do pondělního rána napršelo až 36 litrů vody na metr čtvereční, a to v Horní Malé Úpě nedaleko Pece pod Sněžkou. V Kounově na Rakovnicku napršelo 29 litrů vody na metr čtvereční. Přes 20 litrů vody na metr čtvereční napršelo i v Žacléři na Trutnovsku (24 litrů) či v Lobendavě, na samém severu Šluknovského výběžku (22 litrů). Ve Varnsdorfu napršelo 20 litrů vody na metr čtvereční. Co se týče Děčína, tam napršelo 17 litrů vody na metr čtvereční, tak jako v západní části Prahy (v Břevnově). Naopak v Poděbradech napršely jen 4 litry vody na metr čtvereční, v Čáslavi napršel sotva 1 litr vody na metr čtvereční. Slovensku se srážky trvalého charakteru vyhnuly, nicméně díky bouřkám se východ Slovenska dočkal až 22 litrů vody na metr čtvereční.

 

SPAD SRÁŽEK OD NEDĚLNÍHO DO PONDĚLNÍHO RÁNA | ZDROJ: ČHMÚ

 

Desetitisíce blesků

V celé centrální části Evropy v neděli bylo zaznamenáno hnedle 125 000 blesků, z toho víc než 17 000 v někdejším Československu, respektive přibližně 14 000 v Česku. Bouřilo zejména na Moravě a ve Slezsku, dále potom v jižních Čechách. Zajímavější hodinový srážkový úhrn byl naměřen v Ivanovicích na Hané, a sice 8 mm (14:00 až 15:00). V Olomouci za 60 minut spadlo 9 mm srážek (17:00 až 18:00). Kroupy, byť malé (do průměru cca 0,5 až 1 cm), padaly nejen v Olomouci, ale i na Prostějovsku anebo poblíž Velkého Meziříčí.

 

KRUPOBITÍ V KŘIŽANOVĚ U VELKÉHO MEZIŘÍČÍ | ZDROJ: VLASTIMIL MARTINEK

 

KRUPOBITÍ NA PROSTĚJOVSKU | ZDROJ: ÁJA RÁBKOVÁ

 

BOUŘKA NAD PŘEROVEM | ZDROJ: ŽANETA DORAZILOVÁ

 

Kroupy, o něco větší než u nás, neminuly ani Maďarsko. Padaly mimo jiné v obci Dunaszentgyörgy, která leží asi 80 km jihovýchodně od maďarského moře, Balatonu. Maďarům se též naskytl pohled na trombu, přinejmenším v okolí Budapešti. Okolím stopadesátitisícového města Miškovec, jež leží na severu Maďarska, zase prošlo gustnádo. Silný vítr spojený s bouřkou supercelární povahy napáchal menší škody nejen v pětitisícovém městě Emőd (cca 15 km jižně od Miškovce), nýbrž i v obci Ónod (cca 15 km jihovýchodně od Miškovce). V Maďarsku se bouřkám dařilo mnohem lépe, ostatně přes 50 000 zaznamenaných blesků je toho důkazem.

 

V NEDĚLNÍCH BOUŘKÁCH V MAĎARSKU BYLA K VIDĚNÍ I OBLAČNOST TYPU MAMMATUS, KTEROU NAVÍC VELMI ZVÝRAZNILO (VYLEPŠILO) ZAPADAJÍCÍ SLUNCE | ZDROJ: KATA TÁPAI

 

V NEDĚLNÍCH BOUŘKÁCH V MAĎARSKU BYLA K VIDĚNÍ I OBLAČNOST TYPU MAMMATUS, KTEROU NAVÍC VELMI ZVÝRAZNILO (VYLEPŠILO) ZAPADAJÍCÍ SLUNCE | ZDROJ: ERIKA BÁTASZÉKI

 

V NEDĚLNÍCH BOUŘKÁCH V MAĎARSKU BYLA K VIDĚNÍ I OBLAČNOST TYPU MAMMATUS, KTEROU NAVÍC VELMI ZVÝRAZNILO (VYLEPŠILO) ZAPADAJÍCÍ SLUNCE | ZDROJ: ATTILA FARAGÓ

 

KRUPOBITÍ V OBCI DUNASZENTGYÖRGY | ZDROJ: BORBÉLY GERGELY

 

ÚDER BLESKU VE MĚSTĚ BÉKÉSCSABA NA JIHOVÝCHODĚ MAĎARSKA | ZDROJ: KATALIN KISS

 

ČELO BOUŘKY NAD OBCÍ SÜKÖSD NA JIHU MAĎARSKA | ZDROJ: KOPRIVANACZNÉ VARGA ANIKÓ

 

ČELO BOUŘKY NAD MĚSTEM MEZŐKÖVESD NA SEVERU MAĎARSKA | ZDROJ: VARGA VIVIEN