Čarokrásný mammatus nad severní Argentinou

15. 12. 2018
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 15.12.2018 02:35
ǀ
Lukáš

Podívejte se na několik fotografií výrazné bouřkové oblačnosti, jež úřadovala nad severní Argentinou a přilehlou Uruguayí a která zaujala hned dvakrát, pokaždé jiným způsobem – na svém počátku poněkud děsivě, naopak na svém konci tak trochu nadpozemsky.

 

 

Družicový snímek výše, jenž zachycuje onu výraznou bouřkovou oblačnost, byl pořízen v odpoledních hodinách v úterý 11. prosince. Počasí v této části Jižní Ameriky v tu chvíli ovlivňovala tlaková níže se středem nad severozápadní Argentinou a po její přední (východní) straně až k pobřeží Atlantického oceánu proudil teplý vzduch z jihoamerického vnitrozemí. Ještě podstatnější ale byla tlaková výše nad jihem Jižní Ameriky, která do stejných míst posílala chladnější vzduch od jihu. Tím se dostáváme k podstatě věci – v severní Argentině a přilehlé Uruguayí došlo ke střetu dvou vzdušných mas, což vyústilo v onu bouřkovou činnost, přičemž nechyběly ani supercelární bouře. Vskutku pěkné divadlo se odehrálo ve městech Santa Fe a Paraná – nejdříve děsivě vzhlížející čelo bouře, posléze zásluhou zapadajícího slunce nadpozemsky vypadající mammata vznikající při jejím rozpadu. Posuďte sami.

 

 

 

 

 

 

Na závěr ještě rychlá odbočka do centrálního Středozemí, kde se během úterního dne rovněž vyskytovaly bouřky. Jedna z nich se vydala k italskému pobřeží, konkrétně k městu Ancona, a podařilo se ji zachytit.

 

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě