Bouřky, které řádily v minulých dnech, přinesly i kroupy o průměru 10 cm

27. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 27.7.2021 22:19
ǀ
Lukáš

Počasí je teplé, denní maxima stoupají nad 30 °C (včera i dnes na Moravě bylo až okolo 32 °C), ale nestabilní. Může za to stále rozsáhlejší oblast nízkého tlaku vzduchu, která před necelým týdnem dorazila do západní Evropy. To ona podněcovala vznik bouřek. Zprvu ve Francii, nato i ve střední Evropě a na severu Itálie. Během dneška bouřková oblačnost rostla hlavně na území Polska (a zčásti Slovenska), mimo střední Evropu pak hlavně na území Itálie, Ukrajiny, Běloruska, Pobaltí a mj. i ve Švédsku.

 

ÚTERNÍ BOUŘKY Z POHLEDU METEOSATU

 

KOLEM 16:00 STRÁŽNICE HLÁSILA 31,8 °C, ALE 35,7 °C Z ROKU 2013 OHROŽENO NEBYLO

 

Meteorologické přístroje zaznamenaly nad Evropou od pátku přes 0,9 milionu blesků. Z toho přibližně polovina, resp. přes 0,4 milionu blesků, byla zaznamenána za 48 hodin, a to v Atlantiku, na Britských ostrovech, ve Francii, v Beneluxu a Německu a alpské oblasti (Itálie, Lichtenštejnsko, Rakousko, Švýcarsko). Do Česka první blesky dorazily v neděli (kdy v Nové Peci na Prachaticku za 1 hodinu spadlo 54 mm srážek). Do úterka jich bylo zaznamenáno asi 0,02 milionu, na Slovensku o cca 10 tisíc více, tedy asi 0,03 milionu.

 

 

Bouřlivý konec týdne

V neděli večer se přímo nad Českem vytvořil velký bouřkový systém, ve skutečnosti se jednalo o největší bouřkový systém v celé Evropě. Přesněji šlo o komplex intenzivních bouřek, ve kterých se objevilo prakticky vše: přívalové deště, prudké nárazy větru, kroupy.

 

TAKTO JEJ VIDĚLY RADARY OKOLO 21:15 | ZDROJ: RADAR.BOURKY.CZ

 

Intenzivní bouřka se prohnala Brnem. Na řadě míst v čase 21:00 až 22:00 spadlo přes 35 mm srážek: Sadová 36 mm, Žabovřesky 45 mm, Medlánky 47 mm. Jižní části Brna se ale vyhnula, resp. její jádro. Příkladem v Tuřanech spadlo „pouze“ 10 mm, v Černovicích „jen“ 15 mm.

Bouřky se prohnaly také okresy Břeclav a Hodonín, nevyjímaje vesnic, které před měsícem zdevastovalo nejničivější tornádo v novodobých dějinách Česka. Do Moravské Nové Vsi, kde se navzdory červnové události pořádaly tradiční svatojakubské hody, s sebou přinesly především vítr, který dosahoval v nárazech rychlosti přes 50 km/h a který mj. poničil řadu stanů.

 

SVATOJAKUBSKÉ HODY 2021 V MORAVSKÉ NOVÉ VSI | ZDROJ: ŠTĚPÁNKA KADLEČKOVÁ

 

SVATOJAKUBSKÉ HODY 2021 V MORAVSKÉ NOVÉ VSI | ZDROJ: ŠTĚPÁNKA KADLEČKOVÁ

 

Jen v Jihomoravském kraji v noci z neděle na pondělí hasiči zasahovali u více než 100 událostí. Nejvíce práce měli na Brněnsku (kde je zaměstnalo hnedle 70 událostí), kde odstraňovali spadlé stromy, ale rovněž zatopené sklepy apod. Desítky výjezdů měli i hasiči v Jihočeském kraji, stejně jako v předešlém případě v první řadě kvůli popadaným stromům a vytopeným sklepům.

 

KRUPOBITÍ SE OBJEVILO NAPŘ. NA SEDLČANSKU | ZDROJ: JAN KARBUSICKÝ

 

NEDĚLNÍ VEČER NA BŘECLAVSKU | ZDROJ: ADÉLA WITTHUHN

 

NEPOŘÁDEK PO PŘÍVALOVÉM DEŠTI V IVANČICÍCH NEDALEKO BRNA | ZDROJ: HANA MALINKOVA

 

ZAPLAVENÝ MAKOV (JISTEBNICE, OKRES TÁBOR) | ZDROJ: KUBAJZ ŠTEKER

 

ÚDER BLESKU V JIHOČESKÝCH JÍLOVICÍCH | ZDROJ: MÍŠA BOUČKŮ

 

Katastrofální krupobití v Itálii

Čtyři dny v řadě (24. až 27. července) se sever Itálie potýkal se silnými bouřkami, resp. supercelami. Značný rozruch způsobilo krupobití, ke kterému došlo v pondělí na západě regionu Emilia-Romagna, jehož hlavním městem je Boloňa, konkrétně ve městě Fidenza a v jeho okolí. Kroupy měly v průměru až 10 centimetrů, napáchaly proto značné škody. Ostatně, na dálnici A1, spojující Milán a Neapol, poškodila stovky aut. Ke škodám přispěl i silný vítr, který se podepsal především na střechách budov.

 

NÁSLEDKY PONDĚLNÍHO KRUPOBITÍ NA SEVERU ITÁLIE | ZDROJ: CARLOS JUAN SEMIDEY

 

NÁSLEDKY PONDĚLNÍHO KRUPOBITÍ NA SEVERU ITÁLIE | ZDROJ: CARLOS JUAN SEMIDEY

 

NÁSLEDKY PONDĚLNÍHO KRUPOBITÍ NA SEVERU ITÁLIE | ZDROJ: CARLOS JUAN SEMIDEY

 

KRUPOBITÍ NA SEVERU ITÁLIE | ZDROJ: CARLOS JUAN SEMIDEY

 

FIDENZA PO ÚDERU BOUŘKY | ZDROJ: CORSARONERO75

 

FIDENZA PO ÚDERU BOUŘKY | ZDROJ: CORSARONERO75

 

FIDENZA PO ÚDERU BOUŘKY | ZDROJ: CORSARONERO75

 

 

 

Apokalypsa v Dinantu

Lijáky v předchozích dnech sužovaly také Belgii, Lucembursko a Nizozemsko. Mnohde za krátkou dobu napršely desítky litrů vody na metr čtvereční. Tak jako v oblasti belgického města Dinant, které má zhruba 13 tisíc obyv. a kterým protéká řeka Máza. V sobotu k večeru zde za půl hodiny napršelo necelých 25 litrů vody na metr čtvereční, celkem mezi 40 až 50 litry vody na metr čtvereční. Přívaly vody vyústily v bleskové a ničivé povodně.

 

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě