Právě teď
22. května 2025
Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. K večeru na severozápadě ubývání oblačnosti. Slabý až mírný severozápadní vítr.

U Košic řádilo tornádo

23. 4. 2021 ǀ Poslední aktualizace 23. 4. 2021 18:16:50 ǀ Lukáš
U Košic řádilo tornádo

Zatímco v Česku převládalo slunečné počasí s maximy okolo 10 až 14 °C, na Slovensku úřadovala studená fronta. Na ní se především v Košickém a Prešovském kraji tvořily bouřky. Ty byly ojediněle intenzivní, doprovázené krupobitím a prudkými nárazy větru. V některých byla dokonce pozorována tromba, z nichž přinejmenším jedna se dotkla země, což znamená, že se jednalo o tornádo. To udeřilo nedaleko Košic a poničilo řadu domů. Jeho intenzita podle všeho byla, podle rozšířené Fujitovy stupnice, EF0, tedy v něm vítr dosahoval rychlosti 105 až 137 km/h.

Od prvního dne tohoto měsíce na území Slovenska bylo zaznamenáno něco málo přes 8 000 blesků (u nás přibližně 700), z toho naprostá většina 1. dubna (cca 6 500) a 22. dubna (cca 1 200). Druhý měsíc loňského meteorologického jara na Slovensko přinesl obdobný počet blesků, naopak v dubnu 2019 byla bouřková a tím pádem i blesková aktivita podstatně slabší. Jinak je tomu s dubnem 2018, kdy Slováci zaznamenali kolem 36 000 blesků. Nejbouřlivějším dnem byl 23. duben s bezmála 14 000 blesky.

 

DO ČESKA 23. DUBEN 2018 DONESL DVOJNÁSOBNÝ POČET BLESKŮ | ZDROJ: LUKÁŠ HRUBÝ

 

Zpět do současnosti. Bratislavu, Nitranský, Trenčínský i Trnavský kraj ve čtvrtek cumulonimby minuly, a tak tamní srážkoměrné stanice naměřily nejčastěji 0 až 1 mm, pouze ojediněle více. Naproti tomu ve východní polovině Košického a zvláště Prešovského kraje se úhrny pohybovaly často mezi 10 až 15 mm. V Medzilaborcích, asi 60 km severovýchodně od Prešova, spadlo 18 mm, v přilehlé Oľce 20 mm.

 

ČTVRTEČNÍ BOUŘKY NA SLOVENSKU (A V MAĎARSKU) Z POHLEDU DRUŽICE AQUA | ZDROJ: NASA

 

V hlavní roli bouřka mezi Košicemi a Prešovem

Bylo poledne, když se u slovenského města Krompachy, které najdeme 35 km severozápadně od Košic, vytvořila dvě bouřková jádra. U obce Miklušovce se spojila a výsledkem byla poměrně silná bouřka, která spolu se studenou frontou pokračovala v postupu na východ. Ve 13 hodin dorazila k obci Šarišské Bohdanovce. Chvíli na to způsobila škody ve východní části obce Ploské, v níž došlo ke kontaktu tromby se zemí.

 

TAKTO TUTO BOUŘKU ZACHYTILY SLOVENSKÉ RADARY | ZDROJ: SHMÚ

 

Život této konkrétní bouřky trval asi dvě a půl hodiny. Během této doby urazila 70 km – zanikla nedaleko Trnavy pri Laborci. Ke vzniku tromby, která se následně stala tornádem, došlo nad dálnicí mezi Košicemi a Prešovem, to znamená necelé 4 km od místa události.

 

TRASA TORNÁDA V PLOSKÉ | ZDROJ: MARTIN ŽEC

 

ŠKODY PO TORNÁDU V PLOSKÉ | ZDROJ: MARTIN ŽEC

 

ŠKODY PO TORNÁDU V PLOSKÉ | ZDROJ: MARTIN ŽEC

 

ŠKODY PO TORNÁDU V PLOSKÉ | ZDROJ: MARTIN ŽEC

 

 

ZDROJ: METEO VÝCHOD/DOMINIKA VARGOVÁ