Přes 220 km/h. Korsikou se prohnal mimořádný bouřkový komplex

19. 08. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 19.8.2022 04:21
ǀ
Lukáš

Mezoměřítkový konvekční systém (obecně známý pod zkratkou MCS [mesoscale convective system]), ve zkratce shluk velmi až extrémně aktivních bouřkových jader. Před třemi měsíci, v pátek 20. května, přecházel přes Česko. Na radarových snímcích z toho dne nešlo přehlédnout tzv. echo luku (anglicky bow echo), tedy bouřkovou linii prohnutou do tvaru luku. V Plzni-Mikulce byl naměřen náraz větru o rychlosti 126 km/h. Mezoměřítkovému konvekčnímu systému včera v ranních hodinách čelila Korsika, stejně tak i echu luku. Naměřené nárazy větru však měly mnohem, mnohem vyšší rychlost, než jakou měly v západočeské metropoli. Zanechaly po sobě nemalé škody, bohužel si vyžádaly několik obětí.

  • Autorem termínu echo luku (bow echo), jakož i wall cloud, je americko-japonský meteorolog Tetsuya Theodore „Ted“ Fujita (ano, jde také o autora stupnice sloužící ke klasifikaci tornád). Narodil se 23. října 1920 v japonském Kitakjúšú, zemřel 19. listopadu 1998 v Chicagu.

 

TETSUYA THEODORE „TED“ FUJITA PŘI SIMULACI TORNÁDA | ZDROJ: UCHICAGO NEWS

 

Všechno začalo předevčírem okolo 22. hodiny SELČ, kdy se nad Středozemním mořem, nad částí mezi Baleárskými ostrovy a pevninským Španělskem, vytvořily první bouřky. Pocítilo je i španělské pobřeží. Především Barcelona, kde za hodinu spadlo 40 mm srážek. Problémem bylo to, že se postupně spojily v jeden souvislý a poměrně mohutný komplex. O pár hodin později, krátce po 6. hodině SELČ, dorazil ke Korsice. Právě v tu chvíli dosahoval své vrcholné intenzity. Následně přes Itálii pokračoval směrem k severovýchodu a odpoledne jeho oblačnost překročila hranici mezi Českem a Rakouskem. Nicméně jednalo se pouze o cirrovitou (vysokou) oblačnost, samotný komplex se cestou rozpadl.

 

TAKTO JEJ ZACHYTILA DRUŽICE METEOSAT (V 8 HODIN SELČ) | ZDROJ: SAT24

 

V podstatě hurikán čtvrté kategorie

Korsika je relativně malý ostrov, respektive je devětkrát menší než Česko, a proto není překvapivé, že ranní bouřková linie prošla celou Korsikou. Od mysu Pertusato (nejjižnější bod Korsiky) po mys Corse (nejsevernější bod Korsiky), prakticky na všech stanicích měly maximální poryvy sílu alespoň 80 km/h. Jeden z „nejslabších“ poryvů byl zaznamenán v obci Sari-Solenzara na východě Korsiky, a to 93 km/h. Na pár místech byl zaznamenán poryv o síle do 85 km/h. Až na tyto výjimky však převládaly hodnoty mezi 100 až 200 km/h. Město Bastia hlásilo až 123 km/h, v korsické metropoli Ajacciu zaznamenali až 158 km/h a obec Calvi hlásila až 197 km/h. Největší extrém zaznamenala stanice v obci Marignana (ta leží ve vnitrozemí v polohách kolem 700 až 800 m n. m.), a sice neuvěřitelných 225 km/h.

 

HRANICE 200 KM/H PADLA I V OBCI L’ÎLE-ROUSSE NA SEVERU KORSIKY | ZDROJ: MÉTÉO EXPRESS

 

NEJEN LIDEM VE MĚSTĚ AJACCIO SE NASKYTL TENTO POHLED | ZDROJ: BACCI CHRISTIAN

 

NEJEN LIDEM VE MĚSTĚ AJACCIO SE NASKYTL TENTO POHLED | ZDROJ: ANDRELOESEKRUGPIETRI

 

Z DECHBEROUCÍ PODÍVANÉ SE ZÁHY STALY (NEMALÉ) PROBLÉMY | ZDROJ: JESSICA IBELAÏDENE

 

Z DECHBEROUCÍ PODÍVANÉ SE ZÁHY STALY (NEMALÉ) PROBLÉMY | ZDROJ: JESSICA IBELAÏDENE

 

Z DECHBEROUCÍ PODÍVANÉ SE ZÁHY STALY (NEMALÉ) PROBLÉMY | ZDROJ: SÉCURITÉ CIVILE

 

Z DECHBEROUCÍ PODÍVANÉ SE ZÁHY STALY (NEMALÉ) PROBLÉMY | ZDROJ: SÉCURITÉ CIVILE

 

 

DNE 30. 8. 2020 SE KORSICKOU METROPOLÍ PROHNALA BOUŘKA S VĚTREM O SÍLE PŘES 130 KM/H:

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě