Děsivá podívaná. Na moři se vytvořila řada pěti vodních smrští

06. 05. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.5.2021 21:57
ǀ
Kamil Sojka

Pakliže se rotující vír vznikající pod bouřkovým oblakem nedotýká země, jedná se o trombu (přesněji řečeno velkou trombu). V případě, že zemského povrchu dosáhne, hovoříme o tornádu. A pokud se tornádo nachází nad vodní hladinou, respektive se tromba dotkla vodní hladiny, jde o takzvanou vodní smršť, někdy lidově (nesprávně) nazývanou vodní tornádo. Nevšední, možná až hrůzný pohled se naskytl lidem mezi Brisbane a Sydney. Nad Tasmanovým mořem se totiž objevilo hned pět vodních smrští najednou.

A to toto úterý, tj. 4. května, u čtyřtisícového pobřežního města Old Bar, které leží necelých 500 km jižně od Brisbane a přibližně 250 km severovýchodně od Sydney, kdy přes jihovýchodní Austrálii postupovala výšková tlaková níže. Zvláště na východ Nového Jižního Walesu přinesla velkou oblačnost a v neposlední řadě bouřky, při kterých byly zaznamenány desetitisíce blesků. Oblačnou až zataženou oblohu měli také na západě Austrálie, jinde bylo slunečno.

 

VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE NA SNÍMKU Z DRUŽICE SUOMI NPP | ZDROJ: NASA

 

Cumulonimby se přehnaly i přes australské hlavní město Canberru, nicméně nikterak bouřlivé počasí nepřinesly. Maximální nárazy větru se pohybovaly od 30 do 50 km/h. Spadlo však kolem 40 mm srážek, což z pohledu Canberry není málo. Dlouhodobý květnový průměr se totiž pohybuje okolo 30 mm. Podobně to se srážkami vypadalo v Sydney. Stanice nedaleko architektonického symbolu Austrálie naměřila 43 mm, v tomto případě necelou polovinu květnového normálu.

Ve městě Old Bar napršelo mezi 10 až 20 litry vody na metr čtvereční, v průměru za květen naprší pětkrát více. Vítr také nebyl nijak zvlášť silný. Avšak pětice tromb, která se snesla k moři, udělala bouřku naprosto jedinečnou.

 

ÚTERNÍ VODNÍ SMRŠTĚ NA JIHOVÝCHODĚ AUSTRÁLIE | ZDROJ: KIRRAJANE00

 

ÚTERNÍ VODNÍ SMRŠTĚ NA JIHOVÝCHODĚ AUSTRÁLIE | ZDROJ: NAOMI CLARKE

 

ÚTERNÍ VODNÍ SMRŠTĚ NA JIHOVÝCHODĚ AUSTRÁLIE | ZDROJ: NAOMI CLARKE

 

ÚTERNÍ VODNÍ SMRŠTĚ NA JIHOVÝCHODĚ AUSTRÁLIE | ZDROJ: NAOMI CLARKE

 

ÚTERNÍ VODNÍ SMRŠTĚ NA JIHOVÝCHODĚ AUSTRÁLIE | ZDROJ: NAOMI CLARKE

 

ÚVODNÍ FOTO: @COM_SNMG2

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 18.6.2021

Teploty překročily 35 °C, padla řada rekordů

AKTUÁLNĚ ǀ 17.6.2021

Česko čekají supertropy

ZE SVĚTA ǀ 9.6.2021

Teploty na severu USA překročily čtyřicítku

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 8.6.2021

V Jižní Americe napadlo nejvíce sněhu za poslední desítky let