Bouřka zaplavila Mekku

30. 04. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 30.4.2021 08:26
ǀ
Kamil Sojka

Orografické bouřky, doprovázené silným větrem, intenzivním deštěm i kroupami, které se prohnaly západem a hlavně jihozápadem Saúdské Arábie, dočasně zcela změnily ráz jednoho z největších arabských měst. Z nejedné ulice v Mekce se stala doslova dravá řeka, která unášela auta i vše ostatní, co jí stálo v cestě. Voda pronikla mimo jiné do prostoru svatyně Ka’by. Bouřka zasáhla Mekku plnou silou, to znamená svým jádrem. Proto intenzita srážek byla až kolem 70 mm/h. Bouřkám se dařilo také na západě sousedního Jemenu.

Kupovitá oblačnost se nad horami při západním pobřeží Arabského poloostrova začala ve větší míře tvořit již ve druhé polovině předešlého týdne, nicméně s blížícím se koncem dubna jí výrazně přibylo. Díky vhodnému postavení tlakové níže zesílil příliv teplého, ale zvláště vlhkého vzduchu z Rudého moře, který byl hlavní hnací silou této změny. Ta vyvrcholila během úterního odpoledne.

 

BOUŘKY MEZI MEKKOU A TŘÍTISÍCOVKOU DŽABAL SAUDÁ V ÚTERÝ 27. DUBNA | ZDROJ: NASA

 

CUMULY A CUMULONIMBY NAD ZÁPADNÍM JEMENEM V ÚTERÝ 27. DUBNA | ZDROJ: NASA

 

ZAPADAJÍCÍM SLUNCEM OZÁŘENÁ BOUŘKA NAD MEKKOU | ZDROJ: @HAMMADALHUTHALI

 

Síť meteorologických stanic na Arabském poloostrově není zdaleka tak hustá jako v Evropě či na severoamerickém kontinentu, přesto nějaké údaje nabízí. Srážkové úhrny se v úterních bouřkách jak v Jemenu, tak i v Saúdské Arábii pohybovaly nejčastěji v řadech desítek milimetrů, resp. okolo dvaceti milimetrů a více. Příkladem v horském městě Fayfa (cca 1 500 m n. m.) za 3 hodiny napršelo 19 litrů vody na metr čtvereční, severnější město Abhá (cca 2 200 m n. m.) hlásilo celkem 21 litrů vody na metr čtvereční.

V Mekce, jakož i na jiných místech, se přechodně vyskytlo i krupobití. Kroupy však byly malé, o průměru do půl centimetru. Vítr dosahoval v nárazech rychlosti přes 50 km/h a co se srážek týče, napršel až několikanásobek dlouhodobého dubnového průměru, kterým je 10 mm.

 

ÚTERNÍ PRŮTRŽ MRAČEN V MEKCE | ZDROJ: Z_QJW

 

ÚTERNÍ PRŮTRŽ MRAČEN V MEKCE | ZDROJ: @G__J4

 

ÚTERNÍ PRŮTRŽ MRAČEN V MEKCE | ZDROJ: @LULUHABDULLAH1

 

ÚTERNÍ PRŮTRŽ MRAČEN V MEKCE | ZDROJ: @R_ALHAWSAWII

 

ÚTERNÍ PRŮTRŽ MRAČEN V MEKCE | ZDROJ: @SALEH_EWQ

 

ÚTERNÍ PRŮTRŽ MRAČEN V MEKCE | ZDROJ: @ALI3LESSI

 

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 30.7.2021

Británii sužuje vichřice, okrajově se dotkne Česka

ZE SVĚTA ǀ 29.7.2021

Rekordní teplo a tropická bouře postihly Japonsko

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY ǀ 28.7.2021

Díky studené frontě byly velké rozdíly v teplotách, i se tvořily silné bouřky

BOUŘKY,FOTOGRAFIE ǀ 27.7.2021

Bouřky, které řádily v minulých dnech, přinesly i kroupy o průměru 10 cm