Astronomická i meteorologická už (dávno) skončila a jaro je v plném proudu. Nebo ne? Na některých místech jihozápadních Čech se dnes probudili do mrazivého a zasněženého rána. Hřebeny Šumavy, včetně druhé nejvýše položené obce v Česku Kvildy (nejvýše položenou obcí je krkonošská Malá Úpa, protože její katastrální území zasahuje až na Sněžku, která je jejím nejzápadnějším bodem), pokryla souvislá, až několikacentimetrová vrstva sněhu. Trochu napadlo i na Blatném vrchu, který je aktuálně nejzasněženějším místem na Šumavě. K dnešní sedmé ranní hlásil 0,77 metru. Krkonoše, jež jsou na tom se sněhem pořád nejlépe, hlásily až okolo půldruhého metru.
Včera se nad velkou část Česka, hlavně však nad jihozápadní Čechy, nasunula docela hustá oblačnost, která souvisela s výškovou tlakovou níží. Ta postupovala přes Rakousko k východu až jihovýchodu. Na jihozápadě (v Jihočeském a Plzeňském kraji, v menší míře v Karlovarském kraji) se k oblačnosti přidaly srážky trvalejšího a vydatnějšího charakteru. Převážně byly dešťové, pouze v horských oblastech byly i sněhové. Během dneška tato výšková tlaková níže ovlivňovala počasí na Slovensku, a to v první řadě v Žilinském kraji. Na řadě tamních stanic napršelo 15 až 25 litrů vody na metr čtvereční.
BEZEJMENNÁ VÝŠKOVÁ TLAKOVÁ NÍŽE OČIMA SLOVENSKÝCH RADARŮ
Od včerejšího (pozdního) odpoledne do dnešního rána spadlo až přes 40 mm srážek. Tak například na stanici v Železné Rudě-Špičáku bylo naměřeno 41,1 mm. V Hojsově Stráži, ležící přibližně 6 kilometrů severozápadně od Železné Rudy-Špičáku, bylo naměřeno bezmála 29,5 mm. V Prášilech, to znamená 18 kilometrů jihovýchodně od Hojsovy Stráže, třicetimilimetrová, ve skutečnosti čtyřicetimilimetrová hranice dosažena byla. Tamní stanice naměřila 40,0 mm. Srážkový úhrn alespoň 20 mm byl naměřen v Domažlicích, Kašperských Horách nebo ve Vyšším Brodě. Na německé straně Šumavy byly srážkové úhrny víceméně stejné. Příkladem v obci Lam (15 kilometrů severozápadně od Železné Rudy) spadlo 31,5 mm. Jeden z nejvyšších úhrnů pak naměřili ve městě Waldkirchen, a sice 39,8 mm.
LETOŠNÍ 27. DUBEN NA ŠUMAVĚ (KVILDA) | ZDROJ: VÁCLAV VOSTRADOVSKÝ
LETOŠNÍ 27. DUBEN NA ŠUMAVĚ (KVILDA) | ZDROJ: VÁCLAV VOSTRADOVSKÝ
LETOŠNÍ 27. DUBEN NA ŠUMAVĚ (KVILDA) | ZDROJ: VÁCLAV VOSTRADOVSKÝ
LETOŠNÍ 27. DUBEN NA ŠUMAVĚ (PANCÍŘ) | ZDROJ: WELOVEŠUMAVA
LETOŠNÍ 27. DUBEN NA ŠUMAVĚ (PANCÍŘ) | ZDROJ: WELOVEŠUMAVA
Prudká sněhová bouře sevřela Dálný východ
Velmi husté sněžení a špatná viditelnost, nárazy větru o rychlosti až přes 100 km/h a pocitová teplota na hodnotách kolem -13 °C. V takovém duchu se nesl osmapadesátý den meteorologického jara 2022 na Dálném východě, přesněji na ostrově Sachalin (který je 1,5krát větší než Slovensko, ale na kterém žije jen 0,5 milionu lidí). Bouřlivější povětrnostní podmínky nicméně panovaly i na severu Japonska a dále na severovýchodě Číny. Na vině byla hluboká cyklóna, která se o minulém víkendu vytvořila nad Mongolskem a která o několik dnů později dorazila nad Tichý oceán. Na mysu Sója, tj. nejsevernějším bodě Japonska, byl 27. dubna v 21 hodin a 43 minut zaznamenán poryv 91,4 km/h. Na poloostrově Terpenija (Sachalin) byly zaznamenány poryvy 100 až 110 km/h.