Polární den. Před pár dny se vrátil do Evropy, respektive na Špicberky. Kontinentální Evropy dosáhne v průběhu druhého květnového týdne. Jako každý rok nejprve v norském kraji Troms og Finnmark a do letního slunovratu (který letos nastane 21. června okolo 11:15 SELČ) se opět přiblíží k Botnickému zálivu. Tma jako taková ale zmizí i z jižnějších míst, kde občasný soumrak přejde v občasný rozbřesk (namísto v nautický a astronomický soumrak). Seveřané na nekonečné dny budou muset ještě chvíli počkat, zato na slunečné a teplé počasí nikoliv.
I TENTO ROK V LONGYEARBYENU, HLAVNÍM MĚSTĚ ŠPICBERK, O ASTRONOMICKÝ A NAUTICKÝ SOUMRAK PŘIŠLI JIŽ ZAČÁTKEM DUBNA | ZDROJ: ROBERT YARBER
I dnešek byl ve znamení převážně jasné oblohy a nejvyšších denních teplot až kolem 20 °C. Ne však na našem území, nýbrž v Norsku s tím, že slunečno a nezvykle teplo bylo vlastně v celé severní Evropě. A to díky tlakovým výším mezi Islandem a severním Ruskem. Jak pro Pobaltí, tak pro jih Skandinávského poloostrova to znamenalo suché východní proudění, jež vzhledem k celkové synoptické situaci nebylo nejchladnější. Nemluvě o vlivu terénu (v případě jižního Norska) a dalších faktorech. Jedním z faktorů byla i tlaková níže, která jak k nám, tak na Slovensko přinesla velkou oblačnost. K výjimkám patřila jen jižní Morava nebo západ Slovenska. Tam i bylo tepleji.
METEOROLOGICKÉ DRUŽICE MOHLY TLAKOVÝM VÝŠÍM VDĚČIT ZA TO, ŽE MĚLY NÁDHERNÝ VÝHLED NA LEDOVÉ KRY NA SEVERU BOTNICKÉHO ZÁLIVU | ZDROJ: NASA
V rychlosti se podívejme na rozdíly v teplotách. Třeba v 16 hodin na jihu Moravy teploměry ukazovaly až 18 °C (Hroznová Lhota 17,6 °C, Strážnice 18,2 °C, Hodonín 18,8 °C atd.), kdežto v Čechách bylo stěží 8 °C (Mariánské Lázně 8,6 °C, Varnsdorf 8,3 °C, Aš 6,8 °C atd.). Slovenská Dunajská Streda v 16 hodin a 30 minut hlásila 19,8 °C, Nové Zámky v 16 hodin a 0 minut hlásily 20,0 °C. V minulosti bylo i více než 25 °C. Příkladem v Bratislavě 21. dubna 1950 měli až 28,2 °C.
Prvních norských dvacet
Včerejší denní maxima byla relativně nízká. Na stanicích ČHMÚ nepřekročila 14 °C. Nejvyšší hodnotu zaznamenala stanice v Brodu nad Dyjí, a sice 13,3 °C. Na řadě stanic zůstala pod 10 °C, přičemž noční minima byla záporná. Jako na stanici Praha-Libuš: denní maximum 9,3 °C, noční minimum -1,3 °C. Nebo jako na liberecké stanici: denní maximum 6,9 °C, noční minimum -4,3 °C. Pro zajímavost: v 5:00 v Liberci bylo -3,0 °C, to znamená jen o 0,1 °C tepleji než v Longyearbyenu.
Norové ve středu 20. dubna zažili první letošní tzv. severský letní den. Severským letním dnem je myšlen den s nejvyšší denní teplotou 20,0 °C a vyšší. Nejvýše teplota vystoupala v obci Gulsvik, ležící asi 80 km severozápadně od Osla, a to na 20,8 °C. Opodál ve městě Hønefoss se vyšplhala na 20,6 °C. Oslo se severského letního dne nedočkalo, naměřilo „jen“ 19,7 °C (20. dubna 2015 bylo až 22,8 °C).