Ve středu bude polojasno až oblačno, postupně až zataženo a ojediněle, na severu místy přeháňky. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

Vydatný déšť v Česku zvedl hladiny řek

31. 8. 2021 ǀ Poslední aktualizace 31. 8. 2021 22:44:15 ǀ Lukáš
Vydatný déšť v Česku zvedl hladiny řek

Meteorologické léto skončilo. A protože se nad polským územím nacházel střed tlakové níže (nejnižší tlak se v něm pohyboval kolem 1008 hPa) a současně do střední Evropy proudil chladnější a vlhčí vzduch z Baltského moře, mj. po přední straně tlakové výše se středem mezi Islandem a Skotskem, tak se v České republice poslední den meteorologického léta nesl ve znamení zatažené oblohy s deštěm, který byl na severovýchodě intenzivní.

 

STŘED TLAKOVÉ NÍŽE NA ZÁBĚRU Z DRUŽICE METEOSAT

 

Do dnešního rána na návětří Jeseníků, Krkonoš a Orlických hor napršelo okolo 15 až 30 l vody na m². Nejdeštivěji bylo na Luční boudě, kde napršelo 35 l vody na m². Přes 25 l vody na m² napršelo také na stanicích Kořenov (27 l vody na m²), Labská bouda (28 l vody na m²), Rokytnice v Orlických horách (30 l vody na m²), Smědavská hora (31 l vody na m²) nebo Horní Malá Úpa (33 l vody na m²). Ve Špindlerově Mlýně-Svatém Petru do rána napršelo 19 l vody na m², přímo ve Špindlerově Mlýně 16 l vody na m².

 

NA VÝCHODĚ SE OBJEVILY I PRUDŠÍ SRÁŽKY, ALE POSTUP VŠECH SRÁŽEK BYL POMĚRNĚ RYCHLÝ (I PŘES 50 KM/H), A TAK MIMO NÁVĚTRNÉ STRANY HOR SRÁŽKOVÉ ÚHRNY PŘÍLIŠ VYSOKÉ NEBYLY

 

V dalších osmi hodinách, tj. v čase 8:00 až 16:00, v severovýchodních Čechách spadlo až okolo 40 mm srážek. Příkladem stanice v Horní Malé Úpě v 16 hodin hlásila 71 mm, tzn. o 40 mm více, než kolik hlásila v 8 hodin (počítáno od půlnoci). Na Luční boudě mezi půlnocí a osmou ranní spadlo 27 mm srážek, poté, mezi osmou ranní a čtvrtou odpolední, spadlo 40 mm srážek, stejně jako v Horní Malé Úpě. Celkové denní srážkové úhrny překročily hranici 80 mm.

A proto byl na některých vodních tocích dosažen první, druhý, ale též třetí stupeň povodňové aktivity. Před 17. hodinou dosáhla hladina Smědé ve Višňové u Frýdlantu výše 190 cm neboli hranice pro třetí stupeň povodňové aktivity. K rychlému nárůstu průtoku došlo mj. na Labi, ve Vrchlabí byl dosažen druhý stupeň povodňové aktivity. K dosažení druhého stupně povodňové aktivity však došlo i na Moravě, resp. na řece Rožnovská Bečva v Horní Bečvě.

 

HLADINA SMĚDÉ BĚHEM DESETI HODIN STOUPLA O 1,54 METRU | ZDROJ: ČHMÚ

 

POSLEDNÍ DEN LÉTA/PRÁZDNIN V ČESKÉ TŘEBOVÉ | ZDROJ: ALICA JANSOVA

 

Na západě bylo léto chladnější

Průměrná teplota tohoto léta (1. června až 31. srpna) byla 17,1 °C – v Chebu. Takové Brno prožilo teplejší léto, v průměru naměřilo 20,1 °C. A kupříkladu v Moravské Nové Vsi, kterou se koncem června prohnalo nejničivější tornádo v novodobých dějinách, se v červnu, červenci a v srpnu teploty průměrně pohybovaly kolem 21,1 °C. Naproti tomu na druhém konci republiky, v Krásné v Ašském výběžku, bylo meteorologické léto 2021 o poznání chladnější, s průměrnou teplotou 16,5 °C. Čili odpověď na otázku, zdali bylo letošní léto chladné, nebo naopak teplé, bude mít mnoho podob.

Převládalo proměnlivé počasí – namísto stabilní tlakové výše (jak tomu po docela dlouhou dobu bylo např. ve Skandinávii) časté střídání tlakových níží, které na západ přinášely spíše chladnější oceánský vzduch, kdežto na východě byla situace opačná. O nestabilitě svědčí i to, že jak v červnu, tak i v červenci na našem území uhodilo okolo 130 000 blesků. Celkem přístroje detekovaly něco málo přes 330 000 výbojů, z toho okolo 72 000 v srpnu.

 

ZAPADAJÍCÍM SLUNCEM OSVÍCENÁ MAMMATA NAD MORAVSKOU NOVOU VSÍ JEN NĚKOLIK DNÍ PŘED ÚDEREM TORNÁDA… | ZDROJ: PETRA OTÁHALOVÁ

 

ZAPADAJÍCÍM SLUNCEM OSVÍCENÁ MAMMATA NAD MORAVSKOU NOVOU VSÍ JEN NĚKOLIK DNÍ PŘED ÚDEREM TORNÁDA… | ZDROJ: PETRA OTÁHALOVÁ