Vítr doprovázející bouři Aurore měl rychlost až přes 160 km/h

22. 10. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 22.10.2021 16:09
ǀ
Lukáš

V průběhu čtvrtečního dne postupovala přes západní a střední Evropu od jihozápadu tlaková níže, a protože byla hluboká, byla pojmenována: v mezinárodním měřítku jako Aurore, v Německu jako Ignatz (česky Ignác). V čerstvém jihozápadním proudění (které se poměrně rychle změnilo na severozápadní) došlo k výraznému zesílení větru, a to ve více než desítce zemí (Belgie, Česko, Francie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Polsko, ale také Estonsko, Finsko, Litva, Lotyšsko či Rusko).

 

JAK LZE VIDĚT NA TOMTO DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z PÁTEČNÍHO ODPOLEDNE, IGNÁC SE PŘEMÍSTIL DO OBLASTI FINSKÉHO ZÁLIVU, COŽ MJ. ZNAMENÁ, ŽE ZA 36 HODIN URAZIL DVA TISÍCE KILOMETRŮ/POHYBOVAL SE RYCHLOSTÍ CCA 55 KM/H (V PRŮMĚRU)

 

Francouzští meteorologové naměřili náraz větru o rychlosti až 175 km/h, a sice na pobřeží Lamanšského průlivu, konkrétně ve městě Fécamp (necelých 20 000 obyv.). Hranice 150 km/h byla atakována mimo jiné na Eiffelově věži (153 km/h), přičemž pod Eiffelovou věží, to znamená ve dvou metrech nad zemí, byly naměřeny nárazy větru o rychlosti mezi 100 až 120 km/h. Příkladem v parku Montsouris byl ve čtvrtek ráno naměřen náraz větru o rychlosti 108 km/h.

 

SPADLÝ STROM V 16. PAŘÍŽSKÉM OBVODU | ZDROJ: @MAITRENAGLI

 

Špatné povětrnostní podmínky se samozřejmě podepsaly na distribuci elektřiny – v ranních hodinách bylo přibližně čtvrt milionu francouzských domácností bez proudu, večer mezi čtyřiceti až padesáti tisíci. Situace nebyla o moc lepší ani v sousedních zemích. Čeští energetici zaznamenali přes tři sta tisíc odběrných míst bez elektřiny. Kvůli výpadkům napájení trakčního vedení a popadaným stromům se problémy nevyhnuly ani železnici, včetně české železnice. Řada vlaků nabrala několikahodinové zpoždění.

 

SPADLÝ STROM NA NEELEKTRIFIKOVANÉ TRATI VE STŘEDOČESKÉM KRAJI | ZDROJ: HZS

 

SPADLÝ STROM NA NEELEKTRIFIKOVANÉ TRATI V PARDUBICKÉM KRAJI | ZDROJ: HZS

 

Za hranicemi (zřejmě) řádila tornáda

S Ignácem nedorazil pouze silný jihozápadní až severozápadní vítr, ale rovněž studená fronta, resp. bouřky. Ty byly sice jen ojedinělé, ostatně uhodilo něco málo přes 10 000 blesků, avšak v některých bouřkách se podle všeho vytvořilo tornádo. Vážné podezření na řádění tornáda přišlo z německého města Schwentinental (přes 13 000 obyv.). Tornádo, přinejmenším tromba, bylo natočeno v německém městě Emmerich am Rhein (cca 30 000 obyv.) u německo-nizozemské hranice:

 

 

K úderu tornáda možná došlo i nedaleko nizozemského Rotterdamu, minimálně tomu nasvědčují škody:

 

ZDROJ: @BARENDRECHTNUNL

 

ZDROJ: @BARENDRECHTNUNL

 

ZDROJ: @BARENDRECHTNUNL

 

ZDROJ: @BARENDRECHTNUNL

 

Krušné Krkonoše

Na našem území měl vítr v nárazech rychlost až 162 km/h, a to na Sněžce. Rovněž o několik metrů dále na polské observatoři byla zaznamenána maxima okolo 160 km/h. Tentokrát se nejextrémnější hodnoty z Poštovny a polského anemometru prakticky nelišily. Velmi krušno dále bylo na střeše Českého středohoří, stanice na Milešovce zaznamenala až 132 km/h, jakož i v Krušných horách, Klínovec čelil větru o síle až 117 km/h.

Ale ani v nížinách nepanoval klid. Nad Ústím nad Labem, přesněji na stanici Ústí nad Labem-Kočkov, měl vítr v nárazech rychlost až kolem 110 km/h, podobně jako v Kadani-Tušimicích, tam až kolem 105 km/h. Nelehkou práci měli piloti, kteří museli přistát na ruzyňském letišti, neboť bojovali s nárazy větru o síle až přes 100 km/h (nárazy větru o rychlosti až přes 100 km/h byly zaznamenány i v centru Prahy).

 

IGNÁC V PRAZE | ZDROJ: HZS

 

IGNÁC V PRAZE | ZDROJ: HZS

 

IGNÁC V PRAZE | ZDROJ: HZS

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě