Ve tři ráno na kole aneb Jak se loví meteorologická sonda

10. 07. 2019
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 10.7.2019 16:26
ǀ
Zuzana Peštová

V Praze a v Prostějově probíhají několikrát za den sondážní měření, při kterých je vypouštěna tzv. aerologická sonda – malá krabička, kterou meteorologický balon naplněný vodíkem vynese přibližně do výšky 30 až 35 km. Let sondy trvá průměrně 90 minut a během své cesty vzhůru sonda měří výškový průběh teploty, tlaku a vlhkosti. Existují i speciální ozonové sondy, které kromě základních veličin měří i množství ozonu v atmosféře, ty se ale vypouštějí jen od ledna do dubna a pouze třikrát týdně.

Co se stane s vypuštěnou sondou?

Sonda vyletí do výšky 30 až 35 km a protože s výškou v atmosféře klesá tlak, meteorologický balon se při výstupu zvětšuje až nakonec praskne a sonda spadne na zem. Kam sonda spadne záleží na tom, kam ji vítr během dlouhého stoupání odnesl. Někteří lidé se proto baví tím, že sondy hledají – za nalezení ozonové sondy, kterou lze využít opakovaně, poskytuje ČHMÚ dokonce finanční odměnu, běžné sondy se loví jen tak pro radost. A právě mezi nadšence hledající aerologické sondy patří i náš kolega Jenda.

Vnitřek sondy

Jenda rád jezdí na kole, jenže během nedávné vlny veder byl jediný čas, kdy byly rozumné teploty pro ježdění na kole, ve tři hodiny ráno. A kam se vypravit na kole v tuto hodinu? Pro spadlou meteorologickou sondu!

Jak meteorologickou sondu najít?

Sonda, pro kterou Jenda jel, byla vypuštěna ze stanice Praha – Libuš 30.6. ve 01:15. Pro prvotní představu, kam sonda spadne, se používá simulátor, který na základě rychlostí větru, místa vypuštění a podobně předpoví místo dopadu. Skutečné místo dopadu se ale od předpovězeného může lišit, proto hledači sond využívají například zařízení, které přijímá signál sondy, a díky němu pak vědí, kde se sonda zrovna nachází a kam přímo dopadla.

Místo dopadu sondy

Jendova sonda původně měla dopadnout jižně od Prahy u Mníšku pod Brdy, nakonec ale dopadla ještě o kus jižněji, konkrétně na louku v Novém Kníně. I když sonda spadla na krásně posečenou louku, musel Jenda ještě vymyslet jak se k ní dostat – louku totiž obklopoval od silnice sráz a z jiných stran oplocené zahrady. Nakonec ale objevil od jihozápadu novou, dosud nezmapovanou cestu a ve 3:15 se tak stal šťastným nálezcem sondy RS41 P3330616.

Jenda se sondou
Aerologická sonda
Prasklý meteorologický balon

Mohlo by Vás zajímat

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 2.6.2020

Ve středu přibude srážek, teploty zůstanou příjemné

AKTUÁLNĚ ǀ 2.6.2020

Léto začalo teplotami do pětadvaceti stupňů

PŘEDPOVEĎ POČASÍ ǀ 1.6.2020

Úterý nabídne příjemné teploty okolo 20°C, zejména večer se objeví přeháňky.

ZE SVĚTA ǀ 1.6.2020

Střední Ameriku poničila bouře Amanda