Vánoční týden byl v Česku ve znamení několika významných změn. Skončila inverze. Vzápětí, těsně před vánočními svátky, výrazné oteplení přepisovalo teplotní rekordy. O Vánocích se ochladilo a následně, ihned po vánočních svátcích, teploměry naměřily až dvacet stupňů pod nulou. Mimoto foukalo, na přelomu týdne dosahoval vítr v nárazech rychlosti i přes 100 km/h.
Ve středu 23. prosince přes Lamanšský průliv přešel střed tlakové níže (berlínskou Svobodnou univerzitou nazvanou Greta), a proto např. v anglickém Plymouthu barometr v odpoledních hodinách ukazoval 995 hPa. S tlakovou níží souvisely bouřlivější povětrnostní podmínky. Hlavně na francouzském Bretaňském poloostrově a v přilehlém okolí. V Lorientu byl zaznamenán náraz o síle 93 km/h, v Saint-Nazaire o síle 97 km/h, na ostrově Île d’Yeu o síle 103 km/h, na mysu Pointe de Chémoulin o síle 119 km/h a na ostrově Ouessant o síle 128 km/h.
MAXIMÁLNÍ NÁRAZY VĚTRU DEN PŘED ŠTĚDRÝM DNEM | ZDROJ: METEOCIEL
Oceánské západní proudění spojené s cyklónou Gretou do Česka přineslo nadprůměrně teplé počasí. Již v úterý 22. prosince byla na pár místech atakována hranice 13 °C. V kadaňských Tušimicích se teplota zastavila na 13,4 °C, v nedalekém Žatci na 13,5 °C. Ale středa byla ještě teplejší, s maximy až okolo 14 °C. K nejteplejším místům Čech, Moravy a Slezska patřil Husinec s 13,5 °C, Kuchařovice s 13,7 °C a v neposlední řadě Dyjákovice se 14,4 °C.
Mnohde byl letošní 23. prosinec tím nejteplejším za celou dobu pozorování. Mimo jiné v Brodu nad Dyjí, kde naměřili 12,6 °C, o 0,2 °C více než v roce 2014. Dvě desetiny stupně Celsia rozhodly rovněž v Českých Budějovicích, které se dočkaly 13,3 °C. Původní rekord pro 23. prosinec pocházel z roku 2015. Psala se léta Páně 1979, když ve Vyšším Brodě bylo 11,4 °C. Letos byl tento celkem letitý rekord pokořen, v průběhu středečního dne teplota vystoupala na 12,8 °C.
(Ne)povedený návrat zimy
Extrémní teplo nemělo dlouhého trvání. Už během Štědrého dne se oceánské západní proudění změnilo na severní. Příliv chladného vzduchu od severu, mezi tlakovou výší u Britských ostrovů a tlakovou níží nad východní/severovýchodní Evropou, pokračoval i na Boží hod vánoční. Na hory se vrátil sníh, příkladem na Churáňově do půlnoci spadlo 13 mm srážek ve formě sněhu. Podobně tomu bylo na Lysé hoře či v některých částech Krušných hor nebo Jizerek. Nížiny se však nadílky nedočkaly.
LIPNO NAD VLTAVOU, BOŽÍ HOD VÁNOČNÍ 2020 | ZDROJ: MAREK SEVERA
ŠPINDLERŮV MLÝN, BOŽÍ HOD VÁNOČNÍ 2020 | ZDROJ: LENKA KOTRČOVÁ
Mrazivé (a větrné) rozloučení s Vánocemi
V noci ze Štěpána na neděli 27. prosince, před nástupem čerstvého jižního proudění, se vyjasnilo. Zároveň se uklidnil vítr, a tak ojediněle teploty klesly poměrně hluboko pod bod mrazu. Největší zima byla na Šumavě, přesněji v tamních mrazových kotlinách. Řasnice krátce před východem slunce hlásila -13,5 °C, ve Volarech v brzkých hodinách bylo -14 °C, stejně jako na Horské Kvildě. Pod -13 °C rtuť teploměru klesla také na stanicích Březník, Černá v Pošumaví nebo Hliniště. Nejvíce mrzlo v Pohoří na Šumavě, které okolo 8. hodiny hlásilo -20 °C.
TEPLOTNÍ GRAF ZE STANICE POHOŘÍ NA ŠUMAVĚ | ZDROJ: ČHMÚ
Severní vítr je krutý, zní v dnes již legendárního snímku Vrchní, prchni! Včera a v noci na dnešek vítr, akorát ne „severák“, potrápil zejména Českomoravskou vrchovinu (Přibyslav 100 km/h, Svratouch 115 km/h), Jeseníky (Šerák 125 km/h), Moravskoslezské Beskydy (Lysá hora 115 km/h) a samozřejmě Krkonoše, na české i polské straně Sněžky byly zaznamenány hodnoty až okolo 150 km/h.