V nárazech vítr dosáhl rychlosti až kolem 55 m/s

17. 01. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 17.1.2022 23:37
ǀ
Lukáš

V tomto týdnu bude větrno. Dnes došlo k zesílení severozápadního proudění, a to mezi tlakovou výší nad západní Evropou a tlakovou níží nad Evropou východní, nemluvě o studené frontě s výraznou bleskovou aktivitou. Velmi podobná situace zřejmě nastane ve čtvrtek – čerstvé až silné severozápadní proudění mezi oblastí vysokého tlaku vzduchu nad Britskými ostrovy a oblastí nízkého tlaku vzduchu postupující přes Skandinávií a Pobaltí k jihovýchodu, rovněž se studenou frontou.

Tradičně nejsilněji foukalo na vrcholcích hor, respektive Krkonoš. Na české i polské stanici na Sněžce nárazy větru dosáhly rychlosti přes 170 km/h. Stanice Sněžka-Poštovna naměřila 50 m/s (180 km/h), o pár metrů dále na polské observatoři bylo naměřeno 54 m/s (194 km/h). Na stanicích Labská bouda a Luční bouda se maxima pohybovala „jen“ mezi 26 až 33 m/s (95 až 120 km/h). Jako obvykle, za bouřlivými povětrnostními podmínkami bylo možné vyrazit do Českého středohoří. Na Milešovce nárazy větru dosáhly rychlosti 36 m/s (130 km/h).

 

SE SILNÝM SEVEROZÁPADNÍM VĚTREM SOUVISELO MIMO JINÉ „VLNĚNÍ“ OBLAČNOSTI ZA KRUŠNÝMI HORAMI (SNÍMEK Z DRUŽICE TERRA) | ZDROJ: NASA

 

Nárazy větru o rychlosti 20 m/s (70 km/h) a vyšší byly naměřeny i v nížinách, tedy v polohách do 400 m n. m. Například v Ústí nad Labem až 23 m/s (83 km/h), v Čáslavi až 22 m/s (79 km/h), v Pardubicích nebo v centru Prahy (na Karlově) až 21 m/s (75 km/h) apod. V Hradci Králové se maxima pohybovala okolo 19 m/s (68 km/h). Na Třinecku měly nárazy větru rychlost až 35 m/s (126 km/), a sice na Javorovém (930 m n. m.), čímž se znovu dostáváme do horských oblastí.

 

 

HASIČI V ÚSTECKÉM KRAJI ŘEŠILI HLAVNĚ STROMY A VĚTVE NA SILNICÍCH | ZDROJ: HZS

 

HASIČI V ÚSTECKÉM KRAJI ŘEŠILI HLAVNĚ STROMY A VĚTVE NA SILNICÍCH | ZDROJ: HZS

 

Uhodilo přes 25 000 blesků

Na Frýdeckomístecku, Opavsku či Ostravsku během dnešního odpoledne hřmělo. Není se čemu divit, když uhodily desítky blesků, za což mohla sněhová bouřka, která se u nás vyskytne pouze jednou za čas. V celém Česku pak bylo zaznamenáno mezi 200 až 300 blesky.

První bleskové výboje roku 2022 byly zaznamenány již 3. ledna – v Krušných horách (Most, Teplice).

Sněhových bouřek si v průběhu dneška užili Poláci. Na území Polska se navíc vytvořila relativně mohutná squall line (bouřky se zorganizovaly do jedné linie). Celkem v Polsku uhodilo něco málo přes 25 000 blesků, na leden opravdu nezvyklé. Na druhou stranou počasí vzniku kumulonimbů přálo – rychle postupující studená fronta prudce vytlačila do výšky studený vzduch „ležící“ při zemi.

 

DNEŠNÍ SQUALL LINE OČIMA POLSKÝCH RADARŮ | ZDROJ: IMGW

 

Sněhová bouřka v Krakově:

 

NÁSLEDKY SILNÉHO VĚTRU V OBCI MIĘDZYBORÓW | ZDROJ: MARTA GAŁĄZKA

 

NÁSLEDKY SILNÉHO VĚTRU V OBCI MIĘDZYBORÓW | ZDROJ: JUSTYNA BIEGAŃSKA

 

JEN V LODŽSKÉM VOJVODSTVÍ (CCA 2,5 MILIONU OBYV.) KVŮLI SNĚHOVÝM BOUŘKÁM ZŮSTALO BEZ DODÁVKY ELEKTŘINY PŘES 140 000 ODBĚRATELŮ | ZDROJ: GRUPA PGE

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě