Vláda tlakových níží pokračuje. V průběhu dneška přes naše území přecházela zvlněná studená fronta s deštěm, na východě i s bouřkami. Řada bouřkových buněk působila poněkud staticky (vliv terénu). Jako bouřková buňka, která okolo poledne vznikla na severu Osoblažského výběžku. Do Jindřichova, který leží 14 km od Osoblahy, přinesla 15 mm srážek (7 mm srážek spadlo za 10 minut). V ojedinělých případech měly bouřkové buňky odrazivost i 60 dBZ, ať už mezi Brnem a Veselím nad Moravou anebo mezi Bruntálem a Opavou. Nadto na severu Itálie. Na stanici poblíž Ferrary za 10 minut spadlo 17 mm srážek s tím, že za 25 minut teplota klesla o 7,0 °C.
TAK TO VYPADALO DNES ODPOLEDNE MEZI BRNEM A OSTRAVOU | ZDROJ: ALENA BARÁNKOVÁ
TYTO KROUPY PADALY DNES ODPOLEDNE ZÁPADNĚ OD BOLONĚ | ZDROJ: FABIO D’ANGELO
Od půlnoci do odpoledních hodin, kdy se hlavní srážkové písmo zvlněné studené fronty přesunulo na východ republiky, v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji napršelo přes 20 l vody na m², resp. až kolem 35 l vody na m²: na Boubíně 33 l vody na m², v Borových Ladech 29 l vody na m², v Železné Rudě (Špičáku) též 29 l vody na m², v Rožmitále pod Třemšínem 26 l vody na m², v Příbrami 25 l vody na m² apod. Spolu se srážkami, které spadly v neděli večer, v jihozápadních Čechách napršelo již přes 80 l vody na m². Ve Vimperku k nedělním 57 l vody na m² přibylo 27 l vody na m² (Skláře), tj. celkem napršelo 84 l vody na m², to znamená více, než kolik napršelo minulý měsíc (74 l vody na m²). Prášily k dnešnímu odpoledni hlásily 62 l vody na m², Libinské Sedlo 68 l vody na m², Šumavské Hoštice 83 l vody na m².
PŘEHÁŇKY/SLABÉ BOUŘKY VZNIKLY I NA SLOVENSKU (TOPOĽČANY) | ZDROJ: JURAJ MUKO MÚČKA
Východ versus západ
Zvlněná studená fronta zamíchala s teplotami. V poledne většina stanic v Čechách a na pomezí Čech a Moravy naměřila teploty nejčastěji od 15 do 17 °C (Český Krumlov 14,9 °C, Praha-Komořany 16,1 °C, Hradec Králové 17,4 °C), naopak na Moravě a ve Slezsku panovalo léto (Opava 25,4 °C, Ivanovice na Hané 26,0 °C, Lednice 26,1 °C). V Aši teploměr ukazoval 15,3 °C, ve Strážnici 28,3 °C neboli o rovných 13 °C více. Ve Vorkutě za polárním kruhem ve 12 hodin bylo 21,1 °C, na Ibize 24,6 °C. V Čechách tak byla větší zima než v polární (arktické) části Evropy, na Moravě a ve Slezsku zase bylo větší teplo než ve Středomoří. Co se maxim týče, v Narjan-Maru (cca 130 km za polárním kruhem) se teplota málem vyšplhala na letních 25 °C (zastavila se na 24,5 °C), k překonání rekordu 26,5 °C ze 7. června 1986 tak scházely dva stupně Celsia.
Maya
Na snímcích z Meteosatu vyčníval oblačný vír se středem u západního pobřeží Dánska. Ve skutečnosti šlo o oblast nízkého tlaku vzduchu, kterou v Německu pojmenovali Maya. Nebyla nejhlubší, přesto na pobřeží Dánska, Německa i Nizozemska způsobila nárazy větru o rychlosti až okolo 80 km/h.
V nejsevernější německé obci (List auf Sylt) byl zaznamenán náraz 77 km/h, což je v rámci 7. června čtvrtý největší extrém od roku 1937. Před 5 lety měl vítr v nárazech až 98 km/h. Situace tenkrát byla v podstatě stejná, jediným rozdílem bylo to, že cyklóna nad Severním mořem byla hlubší. Dále třeba na nizozemském ostrově Vlieland byl zaznamenán náraz 72 km/h. Ještě silnější náraz větru byl pouze 7. června 2017 (a 1997), konkrétně 90 km/h. Nárazům v rozmezí 70 až 80 km/h čelily i ropné plošiny v Severním moři.