I desátý únorový den nám na mnoha místech přinesl teploty hluboko pod bodem mrazu, resp. v rozmezí -10 až -20 °C, ojediněle ještě nižší. Našly by se případy, kdy teplotní minimum bylo nejnižší za poslední desítky let, jako například ve Šluknovském výběžku. Nejvíce mrzlo v Karlovarském kraji v Krušných horách, kde na stanici Rolava (878 m n. m.) teplota spadla těsně pod -27 °C, byť ještě před úderem půlnoci. Nízká byla i denní maxima, s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje, kam stále pronikal teplejší vzduch.
Ve středu částečně zasáhla do počasí u nás tlaková níže se středem nad severní Itálií, která postupovala východním směrem a kterou v berlínské Svobodné univerzitě pojmenovali Volker. Kvůli Volkerovi se zejména jihovýchodní Evropa, ale také část Evropy střední ocitla v teplém jihozápadním proudění. Srbsko díky tomu hlásilo 15 až 19 °C, Maďarsko až 12 °C. Ve Zlínském kraji bylo o 15 °C tepleji než v kraji Ústeckém – v poledne Nová Ves v Horách (okres Most) hlásila -14,6 °C, naproti tomu Luhačovice 0,5 °C.
TEPLOTNÍ MAPA ZE STŘEDEČNÍ 14. HODINY (SEČ) | ZDROJ: METEOCIEL
Přechodné vyjasnění = rychlý pád
Navzdory mase studeného vzduchu, souvislé sněhové pokrývce a slabému přízemnímu větru v nočních a ranních hodinách v horských mrazových kotlinách nepanují extrémní mrazy. Na vině je oblačnost nižších pater, která i v noci na 10. února byla na celém území Čech, Moravy a Slezska. Tedy skoro, v Krušných horách se přechodně vyjasnilo – nejdříve v Karlovarském kraji, poté v Ústeckém. A proto se v Přebuzi na Sokolovsku okolo 23:00 dočkali -20 °C s tím, že nedaleké bývalé obce Jelení a Rolava hlásily až -27 °C. Rolava však byla chladnější, s teplotou -27,2 °C.
GRAF Z KRUŠNOHORSKÉ STANICE ROLAVA | ZDROJ: ČHMÚ
Nebe poseté hvězdami lidé viděli také ve Šluknovském výběžku. Ve Varnsdorfu v důsledku toho k ránu rtuť teploměru klesla až k -18,6 °C, což je velmi podprůměrná hodnota. Ve skutečnosti, v rámci 10. února, nejnižší od roku 1961. Překonáno bylo -18,0 °C z roku 1996.
O přibližně patnáct kilometrů dále čelili ještě většímu mrazu – ve Šluknově krátce po 3. hodině teploměr ukázal až -21,3 °C. I v Arktidě bylo tepleji – v Longyearbyenu (Špicberky) -8 °C, na letecké základně Thule (severozápad Grónska) -7 °C, v Danmarkshavnu (severovýchod Grónska) -18 °C.