V sobotu, v půl jedenácté dopoledne, jarní rovnodenností začalo astronomické jaro (které potrvá do letního slunovratu, tedy skončí 21. června v ranních hodinách). Navzdory této skutečnosti Českou republiku sevřela extrémní zima.
První víkend astronomického jara patřil nejdříve četným přeháňkám, poté i trvalejším srážkám, ve všech nadmořských výškách sněhovým. 20. března nejvíce srážek ve formě sněhu spadlo na šumavském Churáňově, a to 5 mm. Večer Churáňov hlásil přes 40 cm hlubokou sněhovou pokrývku (v březnu 2020 hloubka sněhové pokrývky nepřekročila 15 cm). 21. března se nejvyšší úhrny srážek pohybovaly mezi 10 až 15 mm. Ve Starém Městě pod Sněžníkem v okrese Šumperk nasněžilo 13 mm, v Beskydech, Jizerkách i Krkonoších až přes 10 mm.
Naproti tomu v Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem i na jiných místech v severozápadních Čechách srážkoměry v neděli zaznamenaly nulu. A to kvůli srážkovému stínu Krušných hor.
PRVNÍ JARNÍ VÍKEND NA PRACHATICKU | ZDROJ: IVANA ŠŤASTNÁ
PRVNÍ JARNÍ VÍKEND NA BENEŠOVSKU | ZDROJ: LUCIE MARUŠÁKOVÁ
PRVNÍ JARNÍ VÍKEND NA CHRUDIMSKU | ZDROJ: HUBERT HEIZMAN
Za teplotně podprůměrným počasím stálo severozápadní až severní proudění – vliv zadní strany rozsáhlé tlakové níže se středem nad severní Skandinávií a Ruskem, dále potom i vliv přední strany tlakové výše nad Irskem a Velkou Británií.
OKLUZNÍ FRONTA NA SNÍMKU Z DRUŽICE TERRA (21. 3. 2021) | ZDROJ: NASA
„MAĎARSKÉ MOŘE“ PŘED PŘÍCHODEM OKLUZNÍ FRONTY (21. 3. 2021) | ZDROJ: NASA
Do Českých Budějovic a na ostravské letiště víkend přinesl shodně až -7,0 °C. Českobudějovická stanice tuto hodnotu naměřila krátce po půlnoci na neděli, tzn. o několik hodin dříve než stanice na letišti v Mošnově. V Českých Budějovicích scházelo málo k překonání -7,5 °C z roku 1969. Teploměr v Brně-Tuřanech v nedělních brzkých ranních hodinách ukázal až -7,3 °C, takže jen o 0,5 °C více než v roce 1942. Stejně na tom byla Přibyslav – nedělní minimum bylo o půl stupně Celsia vyšší než minimum 21. března 1976.
PŘED 82 LETY, 20. BŘEZNA 1939, V PECI NAMĚŘILI -12,8 °C, O 0,8 °C MÉNĚ NEŽ LETOS
Během sobotního večera se na většině území České republiky přechodně vyjasnilo. Díky tomu se hlavně v mrazových kotlinách na Šumavě prudce ochladilo a byly zde naměřeny zatím nejnižší teploty letošního astronomického jara. Ve Volarech před půlnocí bylo kolem -17,5 °C, Horská Kvilda mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí hlásila -22 °C. Nejníže rtuť teploměru klesla na Březníku (-23,4 °C), na Rokytské slati (-24,1 °C) a na Jezerní slati (-24,6 °C). Na Jezerní slati padl rekord -19,5 °C z roku 2006.
GRAF ZE STANICE KVILDA-PERLA (JEZERNÍ SLAŤ) | ZDROJ: ČHMÚ