Právě teď
7. května 2025
Ve středu bude polojasno až oblačno, postupně až zataženo a ojediněle, na severu místy přeháňky. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

Tropické počasí ukončují prudké bouřky, po nich dorazí arktický vzduch

16. 8. 2021 ǀ Poslední aktualizace 16. 8. 2021 4:50:50 ǀ Lukáš
Tropické počasí ukončují prudké bouřky, po nich dorazí arktický vzduch

Jak sobotní, tak nedělní teplotní maxima stoupala až k hodnotám okolo 34 °C (loni 14. a 15. srpna bylo až přes 38 °C, a to v Dobřichovicích, ve Staré Boleslavi nebo v Řeži u Prahy). Tropický byl i pátek, s teplotami až kolem 32 °C (na Berounsku a na periferii Prahy až 31,6 °C). Pro někoho bohužel, pro jiného bohudík, každopádně tropy nebudou mít dlouhého trvání. Brzy, vzhledem k hřebeni vysokého tlaku vzduchu mezi Islandem a Norskem a především tlakové níži nad Skandinávií, do střední Evropy pronikne původem arktický vzduch, a tak se citelně ochladí. Bouřky se objeví také dnes.

 

 

První známkou blížící se změny byly bouřky, které se během nedělního odpoledne tvořily na území všech států střední Evropy, protože tlaková výše, díky jejímuž vlivu se sobota nesla ve znamení modré oblohy, ustoupila k jihovýchodu. Některé byly velmi silné, doprovázené přívalovými dešti a v neposlední řadě kroupami. V obci Bezkov, kousek od Znojma, za 45 minut spadlo 17 mm srážek, v Černovicích u Tábora při večerní bouřce za 60 minut spadlo 20 mm srážek. Pozorovány byly také kroupy.

 

BLESK NAD JIHOČESKÝM BUJANOVEM | ZDROJ: PETRA OTAVA

 

OBLAKA TYPU MAMMATUS NAD KARLOVARSKEM | ZDROJ: KLÁRA VAJKAI

 

Přístroje zaznamenaly nad střední Evropou přes 200 000 blesků, většinu nad Německem a Rakouskem. Nad Českem jich bylo zaznamenáno přes 9 000, nad Slovenskem zhruba 2krát méně. V německém Stöttenu byl zaznamenán hodinový srážkový úhrn 33 mm, což byl jeden z největších extrémů ve střední Evropě. Ve smyslu rychlosti nárazů větru stojí za zmínku údaj ze stanice v rakouském Zell am See, a to 96 km/h, a údaj ze stanice v bavorském Chiemingu, a to 102 km/h.

 

BOUŘKA NAD JIŽNÍMI ČECHAMI Z POHLEDU AMERICKÉ DRUŽICE AQUA | ZDROJ: NASA

 

Krupobití i rychlé zvýšení hladiny

Tří až pěticentimetrové kroupy – padaly v okrese Bardejov na severovýchodě Slovenska, pár desítek kilometrů od Prešova. A to konkrétně v obci Malcov, ve které za poměrně krátkou dobu spadlo 74 mm srážek s tím, že v nedaleké obci Plaveč (okres Stará Ľubovňa) spadlo 65 mm srážek. V Gerlachově byl na řece Topľa málem dosažen druhý stupeň povodňové aktivity. Její hladina se v důsledku přívalových srážek zvedla o 1,3 metru – z 55 cm v 16:00 na 185 cm v 18:00. V obci Petrová, taktéž v okrese Bardejov, rovněž padaly několikacentimetrové, resp. až pěticentimetrové kroupy.

 

KRUPOBITÍ V MALCOVĚ | ZDROJ: MÁRIA HAJMACHEROVÁ

 

NEJEN KROUPY, ALE I BLESKOVÉ POVODNĚ POSTIHLY BARDEJOV | ZDROJ: MARIANNA MOCHNACKÁ

 

Z DÁLKY PŮSOBILY CUMULONIMBY NAD BARDEJOVEM JINAK | ZDROJ: MICHAEL MAJKY HRICOV

 

Španělský rekord odolal

Numerické modely měly pravdu. O víkendu na Pyrenejském poloostrově čelili extrémně vysokým teplotám, atakujícím 45 °C. Nemýlily se ani v tom, že nejhůře na tom bude jih Španělska. Ve městě Montoro blízko Córdoby teploměr ukázal až 47,2 °C, a to v sobotu kolem 17 hodin. Konec týdne byl „chladnější“. Nejtepleji bylo v Murcii, tam naměřili 46,1 °C. V Montoru tedy málem padlo španělské absolutní maximum 47,3 °C, naměřené v Montoru v létě 2017.

V nadcházejících dnech bude ve Španělsku o trošičku příjemněji, hodnota 47,3 °C tím pádem bude kralovat španělským statistikám ještě po nějakou dobu.

 

NEJEN ČESKÁ ŽELEZNIČNÍ SÍŤ, KTERÁ JE JEDNOU Z NEJHUSTŠÍCH (NE-LI PŘÍMO TOU NEJHUSTŠÍ) NA SVĚTĚ, MÁ PŘI VYSOKÝCH TEPLOTÁCH PROBLÉM – V MONTORU NA VEDREM ZDEFORMOVANÝCH KOLEJÍCH VYKOLEJIL NÁKLADNÍ VLAK | ZDROJ: MAKI