Ve středu bude polojasno až oblačno, postupně až zataženo a ojediněle, na severu místy přeháňky. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

Tisíce blesků, vítr až o síle orkánu… Cyklóna Nasim vtrhla do Evropy

7. 4. 2022 ǀ Poslední aktualizace 7. 4. 2022 21:26:14 ǀ Lukáš
Tisíce blesků, vítr až o síle orkánu… Cyklóna Nasim vtrhla do Evropy

Na družicových snímcích si nešlo nevšimnout dvou věcí. Pásu oblačnosti přecházejícího nejprve přes Francii a Benelux, následně přes Německo a Česko a oblačného víru nad Severním mořem a přilehlou pevninou. V prvním případě šlo o studenou frontu, ve druhém o střed celkem hluboké cyklóny, které bylo přiřknuto jméno Nasim. Zatím vše nasvědčuje tomu, že Nasim se na pár dnů usadí nad severní Evropou, což pro nás znamená příliv chladnějšího a vlhčího vzduchu od severozápadu. Představa, že se poslední víkend před Velikonocemi ponese ve znamení „vymetené“ oblohy a nadprůměrných teplot, je tím pádem dost nereálná.

 

 

Jak v Irsku, tak ve Velké Británii vítr v nárazech dosáhl rychlosti přes 100 km/h. Na stanici Mace Head na západním pobřeží Irska byla naměřena hodnota až 108 km/h s tím, že „stovka“ padla mimo jiné na stanici Belmullet, která se také nachází na západním pobřeží Irska. Tamní stanice naměřila hodnotu až 101 km/h. Na sousedním ostrově byly nejextrémnější hodnoty naměřeny na stanicích ve Skotsku. Na vrcholu hory Cairnwell vítr v nárazech dosáhl rychlosti až 130 km/h, na západě Skotska poblíž hory Beinn Bhàn až 110 km/h. Zaujal i údaj ze stanice Capel Curig na severu Walesu, a sice 114 km/h, nebo údaj ze stanice v Liverpoolu, 100 km/h. Londýnské stanice naměřily v maximu až okolo 90 km/h.

 

 

Vichřice (nárazy přes 100 km/h) se nevyhnula ani severní Francii. V západní části Normandie v obci Barfleur dosáhla až 113 km/h, v regionu Hauts-de-France na mysu Gris-Nez dosáhla až 114 km/h. Ale řádila i ve vnitrozemí, včetně francouzského hlavního města. V parku Montsouris na jihu Paříže, plus minus pět kilometrů jihovýchodně od „Eiffelovky“, dosáhla až 94 km/h. A také v Belgii a Nizozemsku. Na několika místech Belgie dosáhla 100 až 110 km/h, stejně tak i na několika místech Nizozemska. Dokonce bořila rekordy. Třeba v nizozemském stotisícovém městě Leeuwarden dosáhla 101 km/h, dosavadní rekord pro 7. duben činil 83 km/h a pocházel z roku 2005 (data ze stanice Leeuwarden jsou k dispozici od roku 1951).

 

 

V hlavní roli studená fronta

Uhodilo přes 15 000 blesků. Ne však u nás, v Německu. Bouřky se vyskytovaly především na studené frontě, která kolem 18. hodiny dorazila k našemu území (Karlovarskému a Ústeckému kraji), ale i po jejím přechodu. Do klasických letních bouřek měly daleko, nicméně přinejmenším v letech 2014 až 2021 se nestalo, aby 7. dubna bylo na území Německa zaznamenáno tolik blesků. Většinou nebyly zaznamenány žádné blesky. Každopádně, v době, kdy studená fronta postupovala přes pohoří Harz, byl na Brockenu zaznamenán poryv o síle 151 km/h. Jedná se o nový rekord na 7. dubna. Ten původní byl z roku 1972, a to 140 km/h (tenkrát byla situace podobná, přes Britské ostrovy a Severní moře přešla výraznější tlaková níže).

 

 

Zajímavější nárazy větru byly i v Česku. Například Milešovka kolem 15. hodiny hlásila 97 km/h s tím, že později byla atakována hranice 120 km/h. V Tušimicích měl vítr rychlost v nárazu přes 70 km/h. Před studenou frontou ještě vrcholil příliv teplého vzduchu. Na Moravě se dočkali až 19 °C (Lednice, Přerov, Strážnice a další), současně, díky studené frontě, byly velké rozdíly v teplotách. Dejme tomu v 18 hodin k nejteplejším místům v republice patřil Brod nad Dyjí, a to s teplotou 17,3 °C. Na druhé straně republiky v Aši bylo 5,2 °C, tedy o 12,1 °C méně. 5,2 °C teploměr ukazoval i v Krásné nedaleko Aše, naopak v Hodoníně bylo jako v Brodu nad Dyjí, takže 17,3 °C. Aby těch teplotních náhod nebylo málo, i ve Znojmě bylo 17,3 °C, a to v 18:10. Přesně v 18:00 bylo 17,4 °C.