V sobotu bude oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Foukat bude slabý až mírný jihozápadní vítr.

Sever Evropy hlásí 40 pod nulou, ledový vzduch vtrhne také do Česka

13. 1. 2021 ǀ Poslední aktualizace 13. 1. 2021 17:52:48 ǀ Lukáš
Sever Evropy hlásí 40 pod nulou, ledový vzduch vtrhne také do Česka

Zima se ujímá vlády. Po včerejším přechodu okludujícího frontálního systému (zjednodušeně řečeno došlo ke spojení studené a teplé fronty), spojeného s tlakovou níží nad Skandinávií, k nám začal proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu. Proto se dnešní den nesl ve znamení poměrně intenzivních přeháněk, i v nejnižších polohách sněhových. Nyní se proudění stočí na severovýchodní, a tak dojde k vpádu ledového vzduchu, který v severní Evropě sráží teploty až k minus čtyřiceti stupňům.

 

STŘED ZMÍNĚNÉ TLAKOVÉ NÍŽE, A FORMUJÍCÍ SE PODRUŽNÁ FRONTA, NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z DNEŠNÍHO POZDNÍHO ODPOLEDNE

 

Nad Kazachstánem se aktuálně nachází střed mohutné tlakové výše (1040 až 1045 hPa). Svým okrajem zasahuje až nad sever Finska, Norska a Švédska, proto na severu Skandinávie a evropského Ruska bylo jasno. Slunce ale nehřálo. Jednak v těchto zeměpisných šířkách v této roční době vychází spíše jen symbolicky, jednak se do severní a severovýchodní Evropy rozlila masa studeného vzduchu z polární oblasti. Ta se v nadcházejících dnech kromě Česka dostane i na Balkán. Sněžit by mohlo např. v Soluni. Před pár dny přitom Řecko čelilo extrémně teplému počasí, na západě Kréty se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly až okolo 29 °C.

 

MAXIMA NA KRÉTĚ V PONDĚLÍ 11. LEDNA | ZDROJ: METEONETWORK

 

Tenkrát byla opravdu zima

Dieter, tak v berlínské Svobodné univerzitě pojmenovali tlakovou výši, která v únoru 2012 stála za „dobou ledovou“. Na ruzyňském letišti 12. února teplota klesla k -21,6 °C, Opatov na Moravě toho dne zaznamenal -25,4 °C a na Šumavě, na Jezerní slati, teploměr ukázal až -36,5 °C. O týden dříve, přesněji 6. února, stanice na Jezerní slati naměřila hodnotu -39,4 °C.

 

ZAMRZLÉ KANÁLY V AMSTERDAMU V ÚNORU 2012 | ZDROJ: @SEIMENBURUM

 

Neobvyklé i z pohledu Seveřanů

Pod -39 °C rtuť teploměru spadla i ve středu 13. ledna 2021. Akorát ne na území České republiky, nýbrž Finska. Na letišti poblíž obce Kittilä, ležící přibližně 830 km severně od Helsinek, ve 13 hodin bylo -39,1 °C. V tuto chvíli jde o největší extrém meteorologické zimy 2020/21. Hranice -39,0 °C byla v průběhu středečního odpoledne mimo jiné dosažena na letecké základně Alakurtti v Rusku.

V městečku Pajala na severu Švédska po 15. hodině naměřili -37 °C, poprvé od 5. ledna 2017 (kdy bylo až -39 °C). Do obce Kautokeino v severním Norsku noc z 12. na 13. ledna přinesla -35,2 °C, díky čemuž byla nejchladnějším místem Norska.

I na skandinávské poměry jsou aktuální teploty nezvykle nízké, pohybující se i více než 10 °C pod klimatickým normálem (1981 až 2010).

 

TEPLOTNÍ MAPA Z DNEŠNÍCH 12 HODIN SEČ | ZDROJ: METEOCIEL

 

SNÍH LEŽÍ V CELÉM FINSKU, HELSINEK A OKOLÍ NEVYJÍMAJE | ZDROJ: @ALEXANDERPOPKOV