Cyklonální charakter počasí podle aktuálních předpovědí potrvá do víkendu, kdy jej utne tlaková výše. Do té doby Českou republiku čekají dvě „hlavní“ tlakové níže. Zvlněná studená fronta, která v pondělí ráno překročila česko-německou hranici, byla tak trochu spojená s prohlubující se tlakovou níží v severním Středomoří. Její vliv skončí v průběhu úterního odpoledne až večera. Ale hned ve středu se od jihu začne projevovat další tlaková níže, jejíž střed zřejmě přejde přímo přes naše území. První listopadové dny proto budou bohaté na oblačnost i srážky.
1. LISTOPAD Z POHLEDU DRUŽICE METEOSAT
Včerejší teploty nebyly stejné. Na východě byly opět mnohem vyšší než na západě. Řekněme v 15 hodin bylo na Moravě a ve Slezsku ještě místy až jasno a až okolo 17 °C, kdežto v západních Čechách bylo zataženo s deštěm a povětšinou mezi 6 až 8 °C. V Karviné teploměr ukazoval o 9,9 °C více, než kolik ukazoval teploměr v Aši, to jest 16,5 °C. Stříbro hlásilo 6,3 °C, to znamená o 9,9 °C méně, než kolik hlásila Vidnava. Celkem teplo bylo také v Bohumíně (15,9 °C) nebo v Ostravě (15,7 °C).
Ještě by stálo za zmínku, že stanice v Žatci (210 m n. m.) v 9 hodin naměřila 2,2 °C, zatímco polská stanice na Sněžce (1 603 m n. m.) v tu samou dobu naměřila 10,0 °C (Žatec svírala inverzní mlha).
SRÁŽKY DOPROVÁZEJÍCÍ ZVLNĚNOU STUDENOU FRONTU NEBYLY VYDATNÉ, JEJICH INTENZITA JEN ZŘÍDKAKDY BYLA VYŠŠÍ NEŽ 2 ČI 3 MM/H
Letošní 1. listopad byl trochu podobný 1. listopadu 2018. I před třemi lety zejména na Moravu a do Slezska proudil teplý vzduch od jihu, akorát po zadním okraji mohutné (až 1050 hPa) tlakové výše se středem nad Ruskem, nikoli po přední straně rozsáhlé oblasti nízkého tlaku vzduchu rozprostírající se od Islandu až po severní Afriku. Karviňáci se dočkali až 21,3 °C, ve Vidnavě na Jesenicku měli až 21,5 °C. Výjimečně teplé byly i Dušičky. Lučina na Frýdeckomístecku 2. listopadu 2018 zaznamenala až 21,2 °C, díky čemuž byla nejteplejším místem Čech, Moravy a Slezska (1. listopadu 2018 bylo maximem rekordních 20,5 °C). V Oticích u Opavy zaznamenali až 20,1 °C, a tak padl rekord 19 °C z 2. listopadu 1968.
Nechme však minulost minulostí a vraťme se do přítomnosti.
ROZLOŽENÍ TLAKOVÝCH POLÍ 1. 11. 2021 (NAHOŘE) A 1. 11. 2018 (DOLE) | ZDROJ: METEOCIEL
Kde do konce týdne spadne až 100 mm srážek?
Je třeba více rozvinout druhou polovinu titulku. Předpovědní modely (ALADIN, ECMWF, GFS, ICON, WRF a další) naznačují, že do víkendu v České republice spadne až kolem 45 mm srážek, a to v severních Čechách, resp. v Libereckém a v Ústeckém kraji. Ve zbývajících krajích počítají se spadem srážek nejčastěji kolem 15 až 35 mm. Při teplotách konstantně pod bodem mrazu (či nanejvýše u bodu mrazu) by se jednalo o docela zajímavou situaci, ta ale nenastane. Zatím.
Jinak tomu bude v Alpách. Tam v nadcházejících dnech, v důsledku jejich návětrného efektu, spadne i mezi 100 až 150 mm srážek s tím, že na řadě míst budou sněhové, nikoli dešťové. V alpských zemích tedy během tohoto týdne přibudou desítky a desítky centimetrů nového sněhu. Vyjma Alp, Islandu, norských pohoří, severní Skandinávie a severního Ruska je Evropa zatím bez sněhu.
ČEŠI SE NAKONEC POLÁRNÍ ZÁŘE NEDOČKALI. ZATO NA ŠPICBERKÁCH… | ZDROJ: LIAM BOOTH