Rozdíl v teplotách i 26 °C. Na východě bylo výrazně chladněji než na západě

24. 01. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 24.1.2022 23:32
ǀ
Lukáš

Napřed příliv chladnějšího vzduchu od severu mezi tlakovou výší nad západní Evropou a tlakovou níží nad Evropou východní. Nato zesilující vliv tlakové výše, postupující k východu, a zpočátku částečně a přechodně pronikání teplejšího vzduchu z Atlantického oceánu. Nakonec přechod samotného středu tlakové výše a na jedné straně počasí s minimem oblačnosti, zatímco na druhé s velkou oblačností. Takový byl konec minulého a začátek tohoto týdne, proto byl východ mnohem chladnější než západ.

V neděli v 5 hodin ráno bylo největší teplo v Praze-Klementinu, a to 4,1 °C (Holešovice hlásily 3,6 °C, Podolí hlásilo 3,3 °C, Libuš hlásila 2,0 °C…). Dále na Mostecku. V Kopistech nedaleko jezera Most bylo 4,0 °C. Teploměr v Žatci ukazoval 3,9 °C, v Lounech stejně jako v pražských Holešovicích 3,6 °C, v Chomutově 3,5 °C, v Klášterci nad Ohří 3,4 °C, v Litoměřicích 3,4 °C apod. V Krušných horách byly teploty nižší, ale ne o moc: Klínovec -3,3 °C, Fichtelberg -3,0 °C, Loučná pod Klínovcem -1,5 °C apod.

Na opačném konci republiky panoval poměrně silný mráz – v Luhačovicích měli -11,6 °C, to znamená méně, než kolik bylo na Šeráku (-11,2 °C), Lysé hoře (-10,4 °C) nebo Sněžce (-6,9 °C). Ve Slavičíně, asi 8 km východně od Luhačovic, zaznamenali -8,6 °C, opodál v Bojkovicích -10,6 °C, v obci Nivnice (cca 14 km jihozápadně od Bojkovic) o jednu desetinu méně, takže -10,7 °C.

 

 

Noční teplotní minima byla samozřejmě nižší (příkladem v Nivnici -11,0 °C) a navíc, ledaskde byla naměřena okolo půlnoci nebo již v průběhu sobotního (pozdního) večera. Třeba na Sněžce (na polské straně) bylo naměřeno v 21 hodin, a sice -13,3 °C. Ve vísce Mostowice, sousedící s českým Orlickým Záhořím, hodinu po půlnoci naměřili -12,3 °C s tím, že sobotní večer přinesl až -11,5 °C. Z české strany Orlických hor bylo hlášeno bezmála -17 °C, konkrétně ze stanice Orlické Záhoří 2, a to kolem 19. hodiny, kdy bylo jasno.

 

I TAKTO VYPADAL SOBOTNÍ DEN V LUHAČOVICÍCH | ZDROJ: PETRA SOUKENÍKOVÁ

 

JASNÉ OBLOHY SE V SOBOTU DOČKALI TAKÉ V BOSKOVICÍCH | ZDROJ: SANDRA DE VALERIO

 

A MIMO JINÉ V ROKYTNICI NAD JIZEROU | ZDROJ: DANA KOBRLOVÁ

 

Až šestadvacetistupňový teplotní rozdíl

Ještě lepší podmínky pro pozorování hvězd byly v noci na pondělí. U nás ne, vždyť všude v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bylo zataženo (k ránu s výjimkou Jablunkovského výběžku), ale na Slovensku ano. Na většině území Slovenska bylo jasno (k výjimkám patřila Bratislava), nebudeme-li počítat trochu vysoké oblačnosti, které dočasně přibylo a která stejně nebránila nočnímu ochlazování.

Ve Spišské Staré Vsi (100 km severozápadně od Košic) na slovensko-polském pomezí teplota klesla až k -12,3 °C. Avšak v obci Červený Kláštor, nacházející se přibližně 3 km severovýchodně od Spišské Staré Vsi, která je ideálnějším místem pro „zatečení“ relativně těžkého chladného vzduchu, mráz dosáhl až -21,6 °C. Druhým nejmrazivějším místem na Slovensku bylo třítisícové město Podolínec, jež najdeme necelých 30 km severovýchodně od Popradu, a to s teplotou -20,1 °C. Obě tyto hodnoty byly zaznamenány v „klasickém“ čase, v tomto případě krátce po 7. hodině ranní.

 

NA STŘEDNÍM SLOVENSKU SE V NEDĚLI DOČKALI MODRÉ OBLOHY, OBLAČNOST PŘICHÁZEJÍCÍ OD SEVERU TOTIŽ ZACHYTILY TATRY (POHLED Z LIPTOVSKÉ TEPLIČKY) | ZDROJ: DANIELA PITOŇÁKOVÁ

 

 

Českým stanicím se hluboký mráz vyhnul obloukem. Třeba na stanici Orlické Záhoří 2 rtuť teploměru stěží zamířila k -4 °C, v mrazových kotlinách na Šumavě se stabilně držela na hodnotách kolem -3 °C. Krušnohorské stanice Jelení a Rolava naměřily kolem 0 °C, podobně to vypadalo i v Jizerských horách. Do Klementina noc na pondělí přinesla teploty převážně mezi 4,5 až 5,0 °C, čili teplotní rozdíl mezi Českem a Slovenskem byl až 26 °C.

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě