Ve středu bude polojasno až oblačno, postupně až zataženo a ojediněle, na severu místy přeháňky. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

Ranní teploty v Čechách klesly pod -24 °C

2. 3. 2022 ǀ Poslední aktualizace 2. 3. 2022 22:47:46 ǀ Lukáš
Ranní teploty v Čechách klesly pod -24 °C

Dnes jsme se probudili do dalšího mrazivého a až na západ republiky, kde bylo velké množství vysoké oblačnosti, slunečného rána. V řadě obcí a měst dnešní ráno bylo mrazivější než to včerejší, ačkoli ne o moc. Nad naším územím byla pořád tlaková výše Kai, ale už slábla. Nicméně už během dneška se do naší republiky od severu začala vkrádat další tlaková výše, které němečtí meteorologové přiřkli jméno Lino, takže v praxi se vlastně nic nezměnilo. Pouze to, že se mohl projevit nevýrazný frontální systém související s tlakovou níží se středem nad severní Skandinávií, která byla tímto nevýrazným frontálním systémem „spojená“ s jinou tlakovou níží se středem nad Biskajským zálivem. A proto byla na západě vysoká oblačnost.

 

S HALOVÝMI JEVY, VZNIKAJÍCÍMI PRÁVĚ VE VYSOKÉ OBLAČNOSTI (KTEROU TVOŘÍ LEDOVÉ KRYSTALKY, NIKOLI KAPIČKY VODY), SE V PRŮBĚHU DNEŠNÍHO DNE SETKALI NAPŘÍKLAD NA DOMAŽLICKU | ZDROJ: PAWLLI PS

 

V Hřensku na břehu Labe (ve 128 m n. m.) rtuť teploměru klesla k -6,0 °C. I loňský druhý jarní den byl mrazový, s teplotním minimem -0,9 °C. V Doksanech (ve 158 m n. m.) okolo páté hodiny bylo -8,9 °C, tj. o tři desetiny stupně Celsia méně než včera a o 11,7 °C více než v roce 1963. Na českobudějovické stanici (v Rožnově, v 395 m n. m.) teploměr ukázal -8,6 °C. Včerejší noční minimum činilo -8,1 °C, před 59 lety byla jeho hodnota -18,3 °C. V Pardubicích a pražských Kbelích bylo naměřeno shodně -7,6 °C. Shoda byla mj. na stanicích Praha-Libuš a Praha-Ruzyně, a to -7,1 °C. Co se 2. března 1963 týče, tehdy v Praze-Ruzyni bylo -14,7 °C. V Libuši se měří od roku 1971.

 

CIRRUS DNES ZAVÍTAL I NAD PRAHU | ZDROJ: BONY NETOPEJRKA

 

Astronomická zima ještě neskončila (až v neděli 20. března odpoledne). Pec pod Sněžkou k dnešnímu ránu hlásila 0,67 metru sněhu a k tomu, okolo šesté hodiny, až -10,5 °C. Na hřebenech Krkonoš leželo až přes půldruhého metru sněhu, podobně jako na Šumavě. Tamní Blatný vrch pokrývalo 1,78 metru sněhu. Nedostatek sněhu nemusel trápit ani další části Šumavy. Proto v mrazových kotlinách teploty znovu zamířily pod minus dvacet stupňů Celsia. Na Rokytské slati okolo šesté hodiny teploměr ukázal -23,7 °C, na Kvildě-Perle bylo o půl šesté zaznamenáno -24,2 °C. V mrazových kotlinách Jizerských hor se nejnižší ranní teploty pohybovaly kolem -21 až -22 °C, v Krušných horách „jen“ kolem -17 až -18 °C.

 

 

Odpoledne až deset nad nulou

Pro současné anticyklonální počasí jsou typické velké teplotní amplitudy, jinými slovy výrazné rozdíly mezi nejnižšími a nejvyššími denními teplotami. Dnešek nebyl výjimkou. V případě Kvildy-Perly byla teplotní amplituda téměř 30 °C, doslova bez pár stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v Děčíně, kde po obědě naměřili skoro 10 °C. Příkladem ve Starém Městě se teplota vyšplhala na 9,5 °C s tím, že v šest hodin naopak dosáhla -6,6 °C. Takový rozdíl (16,1 °C) mezi ránem a odpolednem je rozhodně znát. Podobně to vypadalo v České Lípě (ve čtvrti Stará Lípa): ráno až -8,7 °C, odpoledne až 7,6 °C. Rozdíl 16,3 °C.

 

 

I MEZI OLOMOUCÍ A PROSTĚJOVEM UŽ JE CÍTIT JARO | ZDROJ: JARDA LUTONSKY