Proč se o víkendu oteplí o 10 °C?

07. 05. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 7.5.2021 13:05
ǀ
Zuzana Peštová

První květnový týden se chýlí ke konci a přitom v noci z pátku na sobotu mohou teploty klesat až k -2 °C. V neděli se najednou ale oteplí a naměříme až kolem 26 °C. Přečtěte si díky čemu si pár dní budeme moci užívat teplého počasí.

Díky čemu se oteplí?

Aktuálně se k Evropě od západu blíží tlaková níže. Tlakové níže sice máme obecně spojené spíš se špatným počasím a přechody teplých a studených front, než ale počasí bude i kvůli této níži oblačné a deštivé, můžeme si užít několik pěkných slunečných dní.

Teplo bude hlavně od neděle do úterý, i když v úterý už začne přibývat oblačnosti a později i srážek

Kolem blížící se tlakové níže totiž proudí vzduch proti směru hodinových ručiček, takže když se k nám tlaková níže v neděli přiblíží, bude kolem ní do střední Evropy proudit teplý vzduch z Afriky (jak naznačují černé šipky dole na obrázku).

Jak bude celá situaci v neděli vypadat si můžete prohlédnout na následujícím obrázku, takzvané synoptické mapě. Ta zobrazuje tlakové útvary (níže (T) a výše (H)); barevně teplé, studené a okluzní fronty a černými linkami jsou na ní nakresleny izobary, které spojují místa se stejným atmosférickým tlakem, jehož hodnota je u každé izobary napsaná.

Jak teda bude?

Co se týče nejvyšších teplot, tak ty se v sobotu budou pohybovat mezi 12 a 16 °C. (Celou předpověď na sobotu si můžete přečíst zde.)

V neděli pak přijde slibované oteplení – obloha bude většinou jasná a nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 20 a 25 °C. Na Moravě ale může být trochu chladněji, jak ukazuje přiložená mapka.

V pondělí očekáváme ještě příjemnější počasí, kdy naměříme na většině území nejvyšší teploty mezi 21 a 26 °C a bude opět většinou jasno.

Během úterý pak ale začne od západu přibývat oblačnosti a srážek. Na západě Čech se navíc bude postupně ochlazovat a teploty tam tak vystoupí maximálně na 20 °C – na východě Čech, na Moravě a ve Slezsku ale ještě naměříme až kolem 25 °C.

Podobné počasí pak očekáváme i ve středu, ve čtvrtek ale přijde další ochlazení a nejvyšší teploty se budou pohybovat maximálně kolem 16 °C.

 

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ ǀ 18.6.2021

Teploty překročily 35 °C, padla řada rekordů

AKTUÁLNĚ ǀ 17.6.2021

Česko čekají supertropy

ZE SVĚTA ǀ 9.6.2021

Teploty na severu USA překročily čtyřicítku

FOTOGRAFIE,ZE SVĚTA ǀ 8.6.2021

V Jižní Americe napadlo nejvíce sněhu za poslední desítky let