Přívaly sněhu způsobily komplikace v dopravě

06. 01. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 6.1.2021 17:47
ǀ
Kamil Sojka

Tři králové přinesli do Česka zimu. Na jihu Čech a Moravy začalo v ranních hodinách hustě sněžit, během dne se pak sněžení rozšířilo na většinu území. V Jihočeském kraji do večera spadlo i více než 10 mm srážek, resp. přes 10 cm sněhu. Sníh zkomplikoval dopravu, zejména v jižních Čechách a dále na Vysočině. Hlášeny byly desítky dopravních nehod, několik lidí bylo při nich zraněno.

Za sněhovou nadílku mohla okluzní fronta spojená s tlakovou níží, berlínskou Svobodnou univerzitou pojmenovanou Ahmet, postupující od jihu přes střední Evropou k severu, přesněji nad západní Baltské moře. Nyní splyne s další tlakovou níží, která ve čtvrtek a v pátek přejde přes Ukrajinu, a tak nejen k nám pronikne chladnější kontinentální vzduch z východní Evropy. Zima proto hned neskončí.

 

AHMET NA DRUŽICOVÉM SNÍMKU Z POZDNÍHO ODPOLEDNE

 

Do 17:00 spadlo nejčastěji od 2 do 7 mm srážek, a to, až na výjimky, výhradně ve formě sněhu. Na některých místech Jihočeského a Jihomoravského kraje a Vysočiny byla dosažena anebo překonána hranice 10 mm. Naopak, podle očekávání, západním a severozápadním Čechám, Karlovarskému a Ústeckému kraji, se srážkové pásmo vyhnulo. Prakticky všechny srážkoměrné stanice v Karlovarském kraji mezi půlnocí a 17. hodinou zaznamenaly 0 mm, v Ústeckém kraji tomu nebylo jinak.

 

AHMET NA RADAROVÉM SNÍMKU Z POZDNÍHO ODPOLEDNE

 

Tak přeci jen bílé Vánoce

Svátkem Tří králů, Kašpara, Melichara a Baltazara, končí vánoční období. Podle juliánského kalendáře, který je oproti gregoriánskému o 13 dnů posunutý, ale naopak začíná. Když je v našem občanském kalendáři 6. ledna, v juliánském je teprve 24. prosinec neboli Štědrý den.

V Praze do 17. hodiny spadly 2 až 4 cm sněhu, kvůli relativně vysokým teplotám byl však sníh mokrý a hlavně v centru se nedržel. Jinde byla situace jiná. Celkem pěkná zimní atmosféra večer panovala mimo jiné v Praze-Libuši. Dále od Prahy, příkladem v obci Buš v okrese Praha-Západ ve Středočeském kraji, již odpoledne leželo kolem 4 cm sněhu.

 

TŘÍKRÁLOVÁ SNĚHOVÁ NADÍLKA V BUŠI | ZDROJ: PETRA KRUTSKÁ

 

Jihočeská osada Staré Hutě, ležící asi 3 km od hranice s Rakouskem, k 17. hodině hlásila 14 mm srážek. 14 cm sněhu spadlo také v nedaleké Pohorské Vsi. K místům, kde nasněžilo nejvíce, patřily mimo jiné České Budějovice. Stanice v Rožnově za 17 hodin zaznamenala 12 mm srážek, tj. 12 cm sněhu. Alespoň 10 mm spadlo v Hluboké nad Vltavou, v Humpolci anebo v Jindřichově Hradci. V Brně spadlo 8 mm srážek, avšak ne pouze ve formě sněhu.

 

SEMANÍN U ČESKÉ TŘEBOVÉ | ZDROJ: JAKUB SABÁK

 

PETROVICE U MORAVSKÉHO KRUMLOVA | ZDROJ: BLANKA HORKÁ

 

KLATOVY | ZDROJ: LUCIE STOKLÁSKOVÁ

 

DOPRAVNÍ NEHODA U OSTROVAČIC (CCA 10 KM ZÁPADNĚ OD BRNA) | ZDROJ: HZS JMK

Mohlo by Vás zajímat

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 21.1.2021

Do Německa se přihnal vichr, udeřil silou orkánu

ZE SVĚTA ǀ 20.1.2021

Istanbul pokryl sníh, v Řecku naměřili -19 °C

AKTUÁLNĚ,ZE SVĚTA ǀ 19.1.2021

Rtuť na minus pětadvaceti stupních. Mrazy se blížily historickým rekordům

ZE SVĚTA ǀ 18.1.2021

Madagaskar zasáhne tropická bouře Eloise