Ve středu bude polojasno až oblačno, postupně až zataženo a ojediněle, na severu místy přeháňky. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

Po delší době dorazily srážky, za den jich spadlo více než za měsíc

31. 3. 2022 ǀ Poslední aktualizace 31. 3. 2022 21:18:17 ǀ Lukáš
Po delší době dorazily srážky, za den jich spadlo více než za měsíc

Nad naším územím (nad velkou částí Evropy) se prakticky po celý březen udržovaly tlakové výše. To je vidět na hodnotách tlaku vzduchu (přepočteného na hladinu moře). Kupříkladu v Liberci se v průměru pohyboval okolo 1027 hPa a v noci na 19. března dosáhl 1045 hPa. V březnu 2013, který byl nejen pro Liberec dalším zimním měsícem (o čemž vyjma podprůměrných teplot svědčí i počet dnů se sněhovou pokrývkou o výšce alespoň 5 cm, kterých bylo kolem 20), se v průměru pohyboval jen okolo 1012 hPa (a nejníže, shodou náhod, klesl v noci na 19. března, a to k 989 hPa). Kvůli tlakovým výším první měsíc letošního meteorologického jara skončil jako extrémně slunečný (třeba v jižní části Prahy bylo poprvé od začátku 70. let zaznamenáno přes 200 slunečních hodin). S tím však souvisel prohlubující se deficit srážek.

 

SNÍH V ČESKU, ALE TAKÉ V DÁNSKU, NĚMECKU NEBO POLSKU NA SNÍMKU Z DRUŽICE AQUA Z NEDĚLE 24. BŘEZNA 2013 (V LIBERCI TEHDY LEŽELO 7 CM) | ZDROJ: NASA

 

Změna přišla ve středu se „středomořskými“ tlakovými nížemi, kterým němečtí meteorologové přiřkli jména Jana, Katharina a Lotte, přičemž tlaková níže Katharina byla pojmenována i jako Ciril. Nicméně, ve čtvrtek odpoledne k nám, přesněji na Moravu a do Slezska, dorazilo další srážkové pásmo, které se sunulo mimo jiné přes východní Rakousko, ale v první řadě přes Maďarsko a Slovenko. Šlo primárně o déšť o intenzitě nejčastěji do 5 mm/h, v případě východního Slovenska i přes 10 mm/h. Za 180 minut, v čase 14:00 až 17:00, v celém Košickém a Prešovském kraji napršelo 4 až 9 l vody na m².

 

ÚHRNY SRÁŽEK ZA 3 HODINY (K 31. 3. 2022 17:00 SELČ) | ZDROJ: SHMÚ

 

Na Moravě a ve Slezsku v tomto časovém úseku napršelo do 3 l vody na m² (stejně jako v západních a severozápadních Čechách, v Krušných horách se jednalo o sněžení) a ve vyšších nadmořských výškách se objevily sněhové vločky. A nikoli jen na Lysé hoře, která hlásila mizivou viditelnost a teploty jen pár desetin stupně Celsia pod bodem mrazu. K nejdeštivějším místům patřila obec Březová (408 m n. m.), nacházející se poblíž česko-slovenské hranice, přibližně 12 km jihovýchodně od Uherského Brodu, kde napršely 4 l vody na m² (při teplotě 7,3 až 6,3 °C).

 

ÚHRNY SRÁŽEK ZA 3 HODINY (K 31. 3. 2022 17:00 SELČ) | ZDROJ: ČHMÚ

 

SNĚHOVÝCH VLOČEK SE VE ČTVRTEK ODPOLEDNE DOČKAL I KRUŠNOHORSKÝ BOUŘŇÁK (PŘITOM PŘED PÁR DNY SE RTUŤ TEPLOMĚRU POMALU BLÍŽILA DVACÍTCE) | ZDROJ: MIRČA WORLOVÁ

 

První vlna srážek byla poměrně bohatá

Čtvrtečnímu srážkovému pásmu předcházelo to středeční, které bylo nejvíce intenzivní ve východních Čechách a na severu Moravy a Slezska. Na Dlouhých stráních spadlo 22 mm srážek, na Šeráku 21 mm. Stanice v Jeseníku zaznamenala 19 mm, podobně jako stanice ve Vidnavě (18 mm). Javorník se dočkal 17 mm, tak jako Deštné v Orlických horách. Povětšinou spadlo od 3 do 9 mm srážek, jednou z výjimek byla i obec Uhelná na Jesenicku, a to s 20 mm. V Bernarticích na Javornicku naměřili 19 mm, tedy více než v období od 1. do 29. března, kdy naměřili 16 mm, z toho 13 mm v noci na 16. března (když k nám dorazil písek a prach ze Sahary, kterého si „užila“ především jihozápadní a západní Evropa). Například v obci Lipová-lázně na Jesenicku ve dnech 1. až 29. března spadlo 16 mm srážek, tedy méně, než kolik jich spadlo ve středu a ve čtvrtek (přes 20 mm).