Nejvíce pršelo na severu Čech, Pardubickem se prohnala výrazná tromba

17. 05. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 17.5.2022 21:47
ǀ
Lukáš

Déšť, který provázel tlakovou níži Bora (jak ji nazvali němečtí meteorologové), zalil většinu Česka – na desítkách stanic spadlo alespoň 10 mm srážek. Po celém Česku jsou ale stovky srážkoměrných stanic a pravdou je, že úhrny byly nejčastěji v rozmezí 0 až 10 mm. Jako na stanici v Libčicích nad Vltavou, a to 2 mm, nebo jako na stanicích Blšany či Podbořany, a to 0 mm. I po přechodu tlakové níže Bora jsou na tom někde se srážkami žalostně. Tak například na Rakovnicku od 1. do 17. května spadly stěží 3 až 4 mm. V Heřmanově Městci na Chrudimsku od 1. do 16. května nespadly ani na 2 mm srážek, naštěstí během úterního dne jich spadlo 10 mm, a tak se situace zlepšila, byť jen trochu. Nyní se ke slovu opět hlásí tlaková výše (Němci pojmenovaná Yannes), neměla by se však „zaseknout“ nad Českem.

 

PONDĚLNÍ BOUŘKA (DOPROVÁZENÁ KRUPOBITÍM) NA PRACHATICKU | ZDROJ: PETULE MIKESOVA

 

V pondělí uhodilo nad střední Evropou plus minus 200 000 blesků. S bouřkami souvisely lijáky a nadto kroupy. Ty měly velikost až menších citrusových plodů. Ve večerních hodinách se bouřky ukázaly také v severozápadních a severních Čechách. V Krupce-Bohosudově spadlo 14 mm srážek, v Dubí 17 mm a v nedalekém městě Hrob též 17 mm. Žádné extrémy, ale jednalo se o nejvyšší denní úhrny na našem území. Bouřka se přehnala mimo jiné přes Milešovku, kde mezi 23. hodinou až půlnocí spadlo 13 mm srážek. Přinejmenším 5 mm srážek mezi 23. hodinou až půlnocí spadlo i v Teplicích (9 mm), v Děčíně a v Žatci (7 mm) nebo v Kopistech u jezera Most (5 mm). V Mostě spadlo 10 mm.

 

SPAD SRÁŽEK ZA 24 HODIN (DO 17. 5. 2022 0:00) | ZDROJ: ČHMÚ

 

Do úterního (pozdního) odpoledne, kdy srážková epizoda skončila, v Čechách, na Moravě a ve Slezsku napršelo až okolo 40 l vody na m². V Chrastavě-Horní Chrastavě napršelo 40 l vody na m², o něco dále na severozápad v Hrádku nad Nisou-Václavicích napršelo 47 l vody na m². V obci Stráž nad Nisou, jež se nachází mezi Chrastavou a Libercem, napršelo 35 l vody na m², podobně jako v Krkonoších. A co se týče Liberce, tam napršelo mezi 31 až 36 l vody na m². V Praze napršelo od 1 do 10 l vody na m² s tím, že spolu s pondělím napršelo i mezi 10 až 15 l vody na m².

 

SPAD SRÁŽEK ZA 24 HODIN (DO 17. 5. 2022 18:00) | ZDROJ: ČHMÚ

 

A zase ta tromba

Po tom, co se koncem loňského června přihodilo na jižní Moravě, fotoaparáty v mobilních telefonech mnohem častěji hledí k obloze. I proto zřejmě v poslední době zdánlivě přibylo tromb (a dalších jevů). Dnes v odpoledních hodinách se podařilo zachytit trombu, která vznikla na velmi intenzivní přeháňce postupující od Hradce Králové směrem na jih, přes Pardubice a Chrudim. V obci Mikulovice nedaleko Pardubic při této velmi intenzivní přeháňce za 10 minut spadlo 6,4 mm srážek. Tromba byla poměrně výrazná a podle některých hlášení se na chvíli dotkla země a způsobila malé škody na porostu. V tom případě by se jednalo o tornádo, ačkoli velice slabé a velice krátkodobé.

 

ZDROJ: DAVID HORVÁTH

 

ZDROJ: PAVLA ŘEHŮŘKOVÁ

 

ZDROJ: AĎA MICHALCOVA

 

ZDROJ: MÍŠA DYNTEROVÁ

 

ZDROJ: MÍŠA DYNTEROVÁ

 

ZDROJ: MICHAL CHRUDIMSKÝ

 

Neklid na západě

K jihovýchodu ustupující tlaková níže Bora se dnes ukázala i na Slovensku a dále potom v zemích jako je Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko či Rumunsko, kde se tvořily četné bouřky. Ty se prohnaly i západním Slovenskem a severně od Bratislavy při nich napršelo 40 až 50 l vody na m². V obci Zohor, ležící asi 20 km od Bratislavy, napršelo 45 l vody na m², z toho 12 l za hodinu. Na „hoře“ Malý Javorník, který je od Bratislavy vzdálen doslova jen pár kilometrů, napršelo 41 l vody na m². V Bratislavě se cumulonimby tolik nečinily, respektive přinesly 17 až 23 l vody na m². I blesků bylo relativně málo, kolem tisícovky, to znamená jako v severozápadních a severních Čechách včera večer.

 

DNEŠEK BYL JAKO STVOŘENÝ PRO POZOROVÁNÍ BOUŘEK I NA JIHU ITÁLIE | ZDROJ: NASA

 

DNEŠNÍ BOUŘKA U MAĎARSKÉ OBCE NAGYRADA | ZDROJ: TAKÁCS ÁKOS

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě