Dneškem skončila pětidenní srážková epizoda (ani zvlněná studená fronta netrvá věčně, naštěstí). Po několikahodinové pauze se předevčírem odpoledne na východě opět rozpršelo s tím, že do včerejšího odpoledne se déšť přesunul hlavně na západ, přesněji řečeno na Vysočinu. Pár hodin před půlnocí na dnešek česko-slovenskou hranici překročila další, již poslední dešťová vlna. Ta se v průběhu dnešního dne rozpadla nad centrální částí Čech a nejen Česká Lípa, České Budějovice nebo Příbram kvůli ní byly nejchladnějšími místy v Evropě. V 15:00 příbramská stanice (505 m n. m.) zaznamenala 15,6 °C, takže o 2,5 °C méně než þykkvibærská stanice (10 m n. m.). Je namístě poznamenat, že Þykkvabær je jedna z nejstarších vesnic na Islandu. Leží přibližně osmdesát kilometrů od hlavního města Reykjavíku.
Na Pelhřimovsku, v Červené Řečici, za 26 hodin (do 23. srpna 10:00) napršelo 92 l vody na m². Během celé srážkové epizody pak napršelo 141 l vody na m². O nejdeštivější kout Vysočiny se však nejednalo. V Humpolci za pondělí a úterý (za 30 hodin) napršelo 135 l vody na m². Celkem, to znamená od pátku 19. srpna, potom napršelo 159 l vody na m². V sedmnáct kilometrů vzdáleném Havlíčkově Brodě přes 100 l vody na m² nenapršelo. Respektive: 22. až 23. srpna napršelo 84 l vody na m² a v prvních dnech, od 19. do 21. srpna, napršelo kolem 5 l vody na m². Stolitrová (stomilimetrová) hranice byla pokořena mimo jiné v Pelhřimově. Tam od pondělního brzkého rána do úterního pozdního rána napršelo kolem 95 l vody na m², s pátkem až nedělí kolem 140 l vody na m².
SRÁŽKY ZA 24 HODIN (DO DNEŠNÍCH 8:00) | ZDROJ: ČHMÚ
Deštivý a chladný vstup do nového týdne
Na stanicích ČHMÚ včerejší srážkové úhrny dosáhly až 74 mm, a sice v Humpolci. Přes 70 mm srážek spadlo ještě na jedné stanici, konkrétně Štoky v okrese Havlíčkův Brod, a to 73 mm. Na „bronzovém“ místě skončila stanice Třešť v okrese Jihlava, s 58 mm. Ne celá Vysočina se dočkala srážkových úhrnů překračujících 40 mm. Příkladem může být městys Libice nad Doubravou, s „pouhými“ 12 mm. Velmi podobně na tom byla i nedaleká obec Maleč, kde naměřili 14 mm. Nejméně práce měly srážkoměrné stanice v západních Čechách. Aš, Cheb, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Sokolov a další naměřily 0 mm (stejně jako Tachov v sousedním Plzeňském kraji). V Praze napršelo od 5 do 15 l vody na m², v Brně se dočkali kolem 25 l vody na m² (a v Ostravě kolem 22 l vody na m²).
V SEVEROZÁPADNÍCH ČECHÁCH VLNÍCÍ SE STUDENOU FRONTU NA CHVÍLI „PROŘÍZLO“ ZAPADAJÍCÍ SLUNCE, VÝSLEDKEM BYLA PĚKNÁ HRA SVĚTEL (HÁJ U DUCHCOVA) | ZDROJ: LUKÁŠ POPROVSKÝ
V SEVEROZÁPADNÍCH ČECHÁCH VLNÍCÍ SE STUDENOU FRONTU NA CHVÍLI „PROŘÍZLO“ ZAPADAJÍCÍ SLUNCE, VÝSLEDKEM BYLA PĚKNÁ HRA SVĚTEL (JIRKOV) | ZDROJ: JAN DLASK
Nejvyšší denní teploty se pohybovaly nanejvýš okolo 22 °C. Nejméně „podzimní“ byly Štítná nad Vláří-Popov a Teplice, kde rtuť teploměru vystoupala na 22,4 °C. Naopak v Přibyslavi teploměr čtyři hodiny po poledni ukazoval jen 12,8 °C. Tak chladno nebylo ani za polárním kruhem. Taková Vorkuta málem prožila letní den (24,5 °C). V nejsevernějším norském kraji Troms og Finnmark se maxima pohybovala až okolo 24 °C (viz. město Sørkjosen, kde bylo až 23,6 °C).
Bouřlivé Slovensko
U našich východních sousedů uhodilo 27 000 blesků. To je asi 13 % blesků zaznamenaných nad celým evropským kontinentem (bouřky se vyjma Slovenska vyskytovaly pouze na Balkáně, v Itálii a na území Maďarska, Polska, Rumunska a Ukrajiny). Nejvíce srážek (od půlnoci do půlnoci) spadlo v obci Gbelce na jihu Slovenska, a sice 85 mm (z toho 37 za hodinu). O něco dál na východ v obci Čelovce spadlo 73 mm (z toho 23 mm za hodinu). Na dalších devíti stanicích SHMÚ spadlo alespoň 50 mm. Mimo jiné na stanici Hronský Beňadik (54 mm), Chata pod Hrbom (56 mm) či Plášťovce-Krupinica (62 mm). Bouřky východně od našeho území řádily i dnes, tentokrát především v Polsku.
VČEREJŠÍ BOUŘKA NAD SABINOVEM | ZDROJ: GABRIEL PAVLÍK
VČEREJŠÍ BOUŘKA NAD RIMAVSKOU SOBOTOU | ZDROJ: VERONIKA ODJANSKÝCH VETRÁKOVÁ