Ve středu bude polojasno až oblačno, postupně až zataženo a ojediněle, na severu místy přeháňky. Slabý až mírný severovýchodní vítr.

Na Moravě napršelo přes 70 000 m³ na km²

5. 8. 2021 ǀ Poslední aktualizace 5. 8. 2021 22:47:27 ǀ Lukáš
Na Moravě napršelo přes 70 000 m³ na km²

Čtvrtek se nesl ve znamení trvalého a vydatného deště, nadto bouřek – na Podbořansku se objevila tromba. Na několika tocích na východě republiky byl dosažen první až druhý stupeň povodňové aktivity. V Těrlicku-Hradišti na Karvinsku se o 1,6 metru zvedla hladina Stonávky. Ke zvýšení hladin řek došlo také na Slovensku. V Trstené Oravica dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, její hladina se zvýšila o 2,4 metru. V obci Petkovce východně od Prešova zasahovaly dvě desítky hasičů – kvůli tornádu, které poškodilo některé domy.

 

 

NÁSLEDKY TORNÁDA V OBCI PETKOVCE | ZDROJ: HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ ZBOR

 

NÁSLEDKY TORNÁDA V OBCI PETKOVCE | ZDROJ: HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ ZBOR

 

Bouřky byly spíše ojedinělým jevem. Na území Česka a Slovenska bylo zaznamenáno přibližně 500 blesků, přičemž přes 400 blesků uhodilo na Slovensku. V celé Evropě však přístroje zaznamenaly cca 200 000 výbojů, což bylo dáno hlavně výraznou bouřkovou činností v Rumunsku a na Ukrajině, kde po sobě zanechala nemalé škody (nárazy větru o rychlosti přes 90 km/h, kroupy).

V Lubenci v okrese Louny po celý den vanul pouze slabý vítr, spadlo 7 mm srážek a teploty se pohybovaly od 12 do 21 °C. Poměrně nezáživný den, nebýt tromby, která se vytvořila v odpoledních hodinách.

 

TROMBA NA PODBOŘANSKU | ZDROJ: VENCA ERNEST

 

TROMBA NA PODBOŘANSKU | ZDROJ: DANIEL PATZ

 

Ačkoli se srážky spojené s tlakovou níží postupující přes Maďarsko a Slovensko dále k severu rozšířily po celém Česku, nejintenzivnější byly na Moravě a ve Slezsku. Nejen na Karvinsku nebo Kroměřížsku napršelo přes 60 l vody na m² neboli přes 60 000 m³ na km².

K místům, kam zadní strana tlakové níže přinesla alespoň 60 l vody na m², patřila i Ostrava. Stanice Slezská Ostrova večer hlásila 62 l vody na m². Podobné údaje přišly i ze stanic Bohumín (64 l na m²), Lučina (65 l na m²), Lysá hora (65 l na m²), Kroměříž (67 l na m²) nebo Bystřice pod Hostýnem (68 l na m²). Ještě více pršelo v Holešově, do půlnoci rovných 70 l vody na m², anebo v obci Křtomil na Přerovsku, za 24 hodin 71 l vody na m². V sousedním městysi Dřevohostice napršelo 74 l vody na m².

 

ODSTRAŇOVÁNÍ VODY NA KROMĚŘÍŽSKU | ZDROJ: HZS ZLÍNSKÉHO KRAJE

 

SRÁŽKY ZA 24 HODIN (DO 5. 8. 2021 23:00) | ZDROJ: ČHMÚ

 

Další horký den na jihovýchodě

Loňský 5. srpen byl vesměs slunečný a letní. V Doksanech teploměr ukázal 26 °C. Letošní 5. srpen byl díky velké oblačnosti a především dešti poměrně chladný, odpolední maxima jen zřídka byla v rozmezí 20 až 22 °C. V pravé poledne na Šeráku bylo 8 °C, v České Lípě a Ústí nad Labem necelých 21 °C.

 

 

Zato Řekové, podobně jako sousední národy, opět čelili čtyřicetistupňovým vedrům. V oblasti Athén měli 39 až 41 °C, na Peloponésu přes 43 °C a v centrálním Řecku až 45 °C. Nejhůře bylo v Makrakomi, kde se teplota vyšplhala na 45,2 °C. I noční minima byla vysoká, v mnoha případech vyšší než 25 °C. Profesionální stanice na Rhodosu v noci ze 4. na 5. srpna zaznamenala minimum 30,8 °C s tím, že ještě o půlnoci bylo 35 °C. Na severnějším ostrově Samos bylo minimem 31,6 °C.

Velice nepříjemně muselo být lidem na jižním pobřeží Kréty – v Paleochoře v noci na středu 4. srpna rtuť teploměru neklesla pod 35 °C a přes den se zastavila na 42 °C. Večer nabídl 39 až 36 °C.

 

TŘI POŽÁRY NA JIHU ŘECKA NA SNÍMKU Z DRUŽICE SUOMI NPP (5. 8. 2021) | ZDROJ: NASA