Čtvrteční nejvyšší odpolední teploty se pohybovaly až okolo 15 °C. Avšak nejnižší noční teploty byly až kolem -21 °C. Za nadprůměrně teplým odpolednem zase stálo západní proudění, spojené s rozsáhlou oblastí nízkého tlaku vzduchu se středem nad Norským mořem (víkend s největší pravděpodobností bude v režii oblasti vysokého tlaku vzduchu, která přijde od západu). Mrazivá noc souvisela s tlakovou výší, respektive s bezvětřím, jasnou oblohou a sněhovou pokrývkou (v horských oblastech). Po dlouhé době zkrátka povětrnostní podmínky přály radiačnímu ochlazování.
RANNÍ NÁMRAZA V HORNÍ ČERMNÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH | ZDROJ: FANDA KLIMA
Na území Prahy bylo nejchladněji v Kbelích (-4,2 °C) a v Ruzyni (-4,1 °C). Před 59 lety, 24. února 1963, byla mnohem větší zima. V Ruzyni -18,6 °C, v Klementinu -13,9 °C. Ale když se psal 24. únor 1875, tak v Klementinu naměřili -18,3 °C a lze předpokládat, že v místech, kde se v současnosti nachází kbelské a ruzyňské letiště, bylo o několik stupňů Celsia chladněji. Brno na tom bylo stejně jako Praha. Přesněji řečeno v Tuřanech bylo -3,3 °C, v Husovicích -3,4 °C, ve Stránicích -3,7 °C apod. I moravská metropole má v paměti mrazivější 24. únory. Příkladem může být rok 1986, kdy v Tuřanech bylo -13,2 °C. Co se Ostravy týče: Mariánské Hory a Hulváky -3,1 °C, Moravská Ostrava a Přívoz -4,4 °C atd.
POBLÍŽ BÍLINY SE DOČKALI KRÁSNÉHO VÝCHODU SLUNCE A -4 °C | ZDROJ: MIŠKA MICHALKA
V Doksanech se do východu slunce (v těchto dnech cca 5 minut před 7. hodinou) ochladilo na -5,7 °C. Výše zmíněný 24. únor 1963 do Doksan přinesl -22,1 °C. Každopádně na šumavském Churáňově bylo tepleji, a to o tři desetiny stupně Celsia (do Doksan dobře „zatéká“ chladný vzduch). V Plzni-Mikulce bylo -4,5 °C, podobně jako na druhé straně Čech v Pardubicích, kde bylo -4,1 °C. V Přibyslavi scházelo 16,6 °C k vyrovnání minima z 24. února 1963 (-18,9 °C).
Ani tentokrát nezklamaly šumavské mrazové kotliny. Na stanicích Kvilda-Perla či Rokytská slať teplota klesla k hodnotám kolem -17 °C (Kvilda-Perla příkladem hodinu a půl po půlnoci hlásila -16,9 °C), ale na Březníku se objevil dvacetistupňový mráz. Nedlouho po půlnoci teploměr ukázal -20,9 °C. Jizerské hory hlásily kolem -15 °C, v mrazových kotlinách v západních Krušných horách byla minima v rozmezí pouze -9 až -11 °C.
Další jarní den
Do mrazivého rána se probudily i České Budějovice. V Rožnově zaznamenali -4,1 °C, v centru -2,9 °C. Po obědě se však teplota vyšplhala nad 15 °C. Stanice v centru zaznamenala 16,2 °C. V roce 2008 byl 24. únor ještě teplejší. V Rožnově tenkrát bylo zaznamenáno nejvyšší maximum v celé republice, a to 21,0 °C (v Nových Hradech-Byňově na Českobudějovicku bylo 20,6 °C, v Husinci 20,5 °C). Okolo 15 °C měli mimo jiné v Nových Hradech či v nedalekých Trhových Svinech, tam teploměr ukázal 14,6 °C. Čtyřtisícové město Suchdol nad Lužnicí hlásilo 15,6 °C, a sice necelé dvě hodiny po poledni.
V jižních Čechách tedy bylo větší teplo než třeba na pobřeží Bulharska. V tamním Burgasu, v centru, bylo nanejvýše 8,3 °C. Ani na řadě míst Řecka nebylo takové „vedro“. Jedním takovým místem byl ostrov Thasos. V hlavním a největším městě tohoto ostrova (Limenas Thasou) byla nejvyšší odpolední teplota 12,3 °C s tím, že dopoledne bylo až 12,8 °C. Jedna ze stanic na Rhodosu, konkrétně ta, která se nachází ve stejnojmenné metropoli, naměřila denní maximum prakticky v identickém čase jako stanice v Suchdole nad Lužnicí, ale bylo o šest desetin stupně Celsia nižší (15,0 °C).