Léto se rozloučilo (přízemními) mrazy

22. 09. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 22.9.2022 22:40
ǀ
Lukáš

Poslední noc a ráno astronomického léta, které končí páteční třetí hodinou SELČ, byly mrazivé. Jak při zemi (v pěti centimetrech nad zemí), tak ve dvou metrech nad zemí (kde teploměry standardně jsou). Jak v Česku (v nížinách i na horách), tak v zahraničí (včetně jižní Evropy). Ze sněhu, který na přelomu týdne pokryl některé části českých hor (především Krkonoš a Šumavy), nic nezbylo, v podstatě ani na Sněžce. Vždyť i v polohách nad 1 000 m n. m. rtuť v teploměrech překročila 5 °C (nejen na Plechém). To však nic nemění na tom, že velká část, ne-li většina kontinentu hlásila podprůměrné teploty, a to i Středomoří. Za pravou zimou dnes bylo možné vyrazit do Vysokých Tater. Na Lomnickém štítu po celý den, při teplotách od -3 do -7 °C, silně foukalo (v nárazech přes 70 km/h) a v osm hodin byla sněhová pokrývka vysoká 43 cm.

 

POHLED NA VYSOKÉ TATRY Z UPLYNULÝCH DNŮ | ZDROJ: NATALIA KRCHŇAVÁ

 

POHLED NA VYSOKÉ TATRY Z UPLYNULÝCH DNŮ | ZDROJ: ADRI ČERNÁ GÁLOVÁ

 

POHLED NA VYSOKÉ TATRY Z UPLYNULÝCH DNŮ | ZDROJ: PETR ŠMIHULA

 

Začněme nejnižšími nočními, respektive ranními přízemními teplotami. Stanice v Chebu (483 m n. m.) naměřila -3 °C, a sice mezi druhou až třetí hodinou. Podobně na tom byly Karlovy Vary (603 m n. m.), s teplotou -2 °C. Doslova pár desetin stupně Celsia pod bodem mrazu se asi hodinu před půlnocí ocitl Liberec a nuly dosáhly i „protilehlé“ České Budějovice, konkrétně okolo šesté hodiny. Velmi chladno, z pohledu synoptických stanic, bylo na Churáňově – v době východu slunce mezi -5 až -6 °C. I u našich západních sousedů bylo nejchladněji na jihozápadě, přesněji v horské obci Bernau im Schwarzwald, a to -7 °C. Přízemní mráz se nevyhnul ani lucemburskému hlavnímu městu (-2 °C), slovinskému Kočevje (-3 °C) nebo chorvatskému vnitrozemskému městu Gospić (-2 °C).

 

 

Březník, Rokytská slať – na těchto dvou stanicích teplota ve standardní výšce klesla k -5 °C. Na Kvildě-Perle, kde byl 21. září 1997 zaznamenán český zářijový rekord -11,8 °C (na Horské Kvildě tenkrát bylo -10,5 °C), se minima pohybovala kolem -4 °C. Příkladem okolo třetí hodiny byla zaznamenána teplota -3,7 °C. Víceméně stejně to vypadalo také na Horské Kvildě, na západě Krušných hor (Jelení a Rolava) bylo o něco tepleji. V mrazových kotlinách v Jizerských horách se mráz ke slovu nedostal, natožpak ve městech. Relativně nízké minimum zaznamenali v Liberci, a sice -3,0 °C. Ve zmíněném roce 1997 rtuť v teploměru dosáhla -0,2 °C. Do Prahy 22. září 1997 přineslo 4 až 1 °C (do Libuše 0,9 °C), jinými slovy o plus minus 4 až 7 °C méně než letošní 22. září.

 

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě