Během posledních 24 hodin se výrazně prohloubila cyklona Barra, která vznikla na frontální vlně nad Atlantikem (východně od ostrova Newfoundland). Zatímco měla tato cyklona centrální tlak 6. 12. okolo 1019 hPa, 7. 12. 2021 byl tlak ve středu cyklony 975 hPa. Tohle výrazné prohlubování cyklóny označujeme jako explozivní cyklogeneze, někdy také jako bombogeneze či pojmem “weather bomb”. Jakkoli tyto názvy zní netradičně a exoticky, označují jediné, a to výrazné prohlubování tlakové níže, kdy tlak ve středu tlakové níže poklesne alespoň o 24 hPa za den.

Synoptická mapa z 6. 12. 2021 z půlnoci, zdroj: http://www1.wetter3.de

Synoptická mapa z 7. 12. 2021 z půlnoci, zdroj: wetter3.de
Co se děje nad Britskými ostrovy?
Aktuálně zde fouká vítr v nárazech okolo 90 až 110 km/h, na některých místech až přes 120 km/h. Vítr zde může ještě v nárazech dnes dosáhnout přes 130 km/h. Ve Velké Británii pak vítr v nárazech dosahuje 70 až 80 km/h, na některých místech i okolo 100 km/h a zesiluje. Irská meteorologická služba vydala pro jihozápad a západ svého území nejvyšší stupeň nebezepčí v rámci výstrahy před silným větrem, který bude dosahovat rychlosti orkánu, tedy v nárazech nad 118 km/h.

Výstrahy pro úterý 7. 12. 2021, zdroj: The Irish Meteorological Service

Výstrahy národních meteorologických služeb vydané pro úterý 7. 12. 2021, zdroj: Meteoalarm.eu
Cyklona bude dále postupovat k východu. Během odpoledne by se měla ještě prohlubovat, numerické modely počítají s tlakem ve středu 956 hPa. Poté se začne cyklona vyplňovat a tlak vzduchu tak bude ve středu stoupat. Zároveň bude docházet k okluznímu procesu. Při této cyklolýze tak postupně bude docházet ke zmešování horizontálního tlakového gradientu, čímž bude vítr se svými nárazy postupně nad Severním mořem, kam se střed cyklony přesune, slábnout. Cyklona se zde bude postupně rozpadat. Zároveň bude pohyb cyklony blokován tlakovou výší se středem nad Pobaltím.

Pohled na cyklonu z družice MSG dne 7. 12. 2021 v 10:15 UTC (11:15 SEČ), zdroj: Meteopress
Jak promluví do počasí v Česku?
Nijak výrazně. Ano, tak by se to dalo lakonicky shrnout ve vztahu k tomu, co se nyní děje nad Britskými ostrovy. Od severozápadu se k nám v noci ze středy na čtvrtek a ve čtvrtek začne rozšiřovat brázda nízkého tlaku vzduchu spojená právě s okluzní frontou. Zároveň bude počasí ve střední Evropě ovlivňovat tlaková níže nad Středomořím. Může nasněžit i okolo 5 až 10 cm nového sněhu, na krajním východě i okolo 15 cm, situace je však zatím se sněžením a převážně s odhadem výšky sněhové pokrývky předpovědně ošidná, proto ji v našich předpovědích zítra a pozitří upřesníme.

Předpověď přízemního tlakového pole a srážek z modelu GFS, zdroj: Meteopress
Úvodní obrázek: Maximální nárazy větru z num. modelu ICON, zdroj: WXCHARTS.COM