Déšť opět zvedl hladiny některých toků

17. 05. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 17.5.2021 23:03
ǀ
Lukáš

Východ Česka a Slovensko dnes zasáhl trvalý a vydatný déšť. V Moravskoslezském kraji a ve Zlínském kraji spadlo i přes 35 mm srážek, v důsledku čehož byl na některých tocích dosažen první až druhý stupeň povodňové aktivity. Na Slovensku byl dosažen i třetí stupeň povodňové aktivity, a to přibližně na deseti místech. Důvod je prostý, srážky byly intenzivnější. Na většině území Slovenska napršelo od 5 do 50 mm, v některých případech od 50 do 70 mm. Pouze Košickému a Prešovskému kraji se srážky víceméně vyhnuly.

  • Velká Stanovnice v Karolince na Vsetínsku dosáhla 2. SPA. Její hladina se zvedla o 0,5 metru a její průtok se zvýšil o 7 m³/s.
  • Olšava v Uherském Brodě dosáhla 1. SPA. Její hladina se zvedla o 1,9 metru a její průtok se zvýšil o 43 m³/s.
  • Vsetínská Bečva ve Vsetíně dosáhla 1. SPA. Její hladina se zvedla o 1,1 metru a její průtok se zvýšil o 110 m³/s.
  • První stupeň povodňové aktivity platil také na Dyji v Ladné na Břeclavsku, na Veličce v Hranicích na Přerovsku nebo na Bystřičce ve stejnojmenné obci na Vsetínsku.

 

 

Ve Zlíně do pozdních večerních hodin spadlo 35 mm srážek, podobně jako v Písku u nejvýchodnějšího českého města, kterým je Jablunkov. V Hrádku mezi Jablunkovem a Třincem spadlo 36 mm srážek, tj. o 1 mm méně než v Písku. I v Mostech u Jablunkova spadlo 37 mm srážek.

Jak můžeme vidět na snímku z Meteosatu výše, v Čechách se vyskytovaly přeháňky a slabé bouřky, a to již od rána. Např. na Mostecku udeřily dvakrát, po 16. a 19. hodině. Proto stanice v Kopistech u jezera Most naměřila 18 mm, což byl nejvyšší denní úhrn srážek v Ústeckém kraji. Na Milešovce při této podvečerní bouřce spadlo 7 mm srážek a vítr měl v nárazech rychlost přes 70 km/h. Obdobný scénář se odehrál mj. v Praze. V Dubči dvakrát spadly 4 mm srážek a 8 mm bylo maximem v rámci celé Prahy.

 

DVOJITÁ DUHA NAD CENTREM PRAHY | ZDROJ: MONIKA MAŘÍKOVÁ

 

DVOJITÁ DUHA NAD ČÍŽKOVICEMI POBLÍŽ LITOMĚŘIC | ZDROJ: LŮCA MALÁ

 

Slováci v nesnázích

Rudno nad Hronom je půltisícová obec ležící asi 50 km severovýchodně od Nitry. Od nedělního brzkého jitra v této části Slovenska napršelo okolo 70 litrů vody na metr čtvereční, z toho bezmála 50 litrů během dneška. Právě kvůli deštivému počasí došlo k přetržení tamní hráze, následná přílivová vlna se prohnala celou obcí a kromě škod na majetku si vyžádala i jednu oběť.

 

ZAPLAVENÉ RUDNO NAD HRONOM | ZDROJ: MATEJ HYSKÝ

 

 

Za 24 hodin, do dnešních 23:00, v okolí slovenského města Rajec napršelo až 52 litrů vody na metr čtvereční. V Bánské Bystrici napršelo mezi 61 až 68 litry vody na metr čtvereční a v přilehlé obci Králiky dokonce mezi 75 až 76 litry vody na metr čtvereční. Úhrn 50 mm a vyšší byl naměřen na necelých třech desítkách stanic. Příkladem může být stanice Budiná (40 km jihovýchodně od Bánské Bystrice), která naměřila 70 mm (což znamená, že napršelo 70 litrů vody na metr čtvereční).

Třetí stupeň povodňové aktivity byl dosažen např. na říčce jménem Radiša, která protéká městem Bánovce nad Bebravou a která je přítokem Bebravy. V průběhu tří hodin se její hladina zvedla o 1,2 metru, celkově o 1,8 metru. V Prievidze se hladina Handlovky, přítoku Nitry, zvedla o 1,2 metru a platil zde druhý povodňový stupeň.

 

PONDĚLNÍ PRIEVIDZA | ZDROJ: MATEJ HYSKÝ

 

PONDĚLNÍ ŽILINA | ZDROJ: EVA SRNCOVÁ

 

PONDĚLNÍ ZLATÉ MORAVCE | ZDROJ: SILVIA HAVALOVÁ

 

PONDĚLNÍ LADICE | ZDROJ: DOMINIKA CSEKEIOVA

 

PONDĚLNÍ BÁNOVCE NAD BEBRAVOU | ZDROJ: EVKA NUFKA KMOTORKOVA

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě