Déšť, ale i teplotní rozdíly a bouřky. Zvlněná fronta se ujala vlády v Česku

14. 09. 2022
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 14.9.2022 21:58
ǀ
Lukáš

Dnes se nad střední Evropou včetně Česka vlnilo frontální rozhraní. Oddělovalo chladnější vzduch na severozápadě až severovýchodě od teplejšího vzduchu na jihozápadě až jihovýchodě (Evropy) a nad Lamanšským průlivem bylo propojeno s někdejším hurikánem Danielle, proto mělo na délku zhruba tři tisíce kilometrů (což je skoro sedmnáctinásobek vzdušné vzdálenosti mezi centrem Brna a Prahy). V Česku se vlastně projevilo dvojím způsobem. Napřed pásmem trvalých srážek, které prošlo fakticky celým územím Čech, Moravy i Slezska, a pak z Bavorska dorazilo srážkové pásmo s bouřkami. Jasnou oblohu měli hlavně na Balkáně a v Itálii, ale i v jižní části Anglie.

 

NEJEN TUZEMSKÉ METEOROLOGICKÉ RADARY MĚLY PLNÉ RUCE (ANTÉNY) PRÁCE

 

Do příchodu „bavorského“ bouřkového systému srážkové úhrny v ojedinělých případech překročily dvacetimilimetrovou hranici. Respektive: nejvíce napršelo na Šumavě, konkrétně v Železné Rudě, a to 26 milimetrů. V nedalekém Nýrsku napršelo 18 milimetrů, v sousedním Strážově potom 19 milimetrů. Mimo Šumavu (jihozápadní Čechy) pršelo především na Kutnohorsku: v Chabeřicích 20 milimetrů, o kousek dál ve Zruči nad Sázavou 18 milimetrů. Alespoň 15 milimetrů napršelo i na Lysé hoře anebo v Mostě. V Železné Rudě 23 milimetrů z celkových 26 milimetrů napršelo za čtyři hodiny (do 11:00),  podobně tomu bylo i na všech dalších místech (v Čachrově napršelo 18 milimetrů, z toho 70 %, tedy 13 milimetrů, za dvě hodiny).

 

SPAD SRÁŽEK, NEŽ DORAZIL „BAVORSKÝ“ BOUŘKOVÝ SYSTÉM | ZDROJ: ČHMÚ

 

 

Jih byl blízko létu

V Jihočeském kraji se dnešní nejvyšší odpolední teploty přiblížily letní pětadvacítce. České Budějovice či Křemže hlásily až 24 °C. V okrajové části Křemže však teploměr ukázal až 24,9 °C, Křemži tak letní den utekl o jednu desetinu stupně Celsia. V 15:40, když v Křemži sahali po letním dni, v Třinci bylo o rovných 9 °C méně, tzn. 15,9 °C. Ještě chladněji bylo v Mostech u Jablunkova, a sice 14,8 °C neboli o 10,1 °C méně než na jihu Čech. Budeme-li brát v potaz i horské oblasti, rozdíl mezi Jihočeským krajem a ostatními kraji byl až 15 °C, neboť na hřebenech Krkonoš bylo kolem 10 °C. Pokud máte rádi teplé počasí, měli jste být v Maďarsku. Třeba v Moháči na jihu Maďarska se dočkali až 29,7 °C.

 

 

TEPLOTNĚ „ROZLADĚNÉ“ BYLO I MAĎARSKO

 

19:00

První bouřka překročila hranici mezi Bavorskem a Českem okolo devatenácté hodiny, a to u Hojsovy Stráže a Sušic. Na německou stranu Šumavy přinesla intenzivní srážky. Např. ve městě Neukirchen beim Heiligen Blut během pěti minut spadlo 6 milimetrů. 6 milimetrů během pěti minut spadlo také ve městě Bad Kötzting. Když už jsme u toho Německa: u obce Olzheim v západním Německu během dvou hodin spadlo 66 milimetrů srážek, a tak se dnešním bouřkám podařilo překonat srážkový rekord pro tento den (14. září), kterým bylo 47 milimetrů a který pocházel z roku 1998. Nicméně zpět k nám. Zmíněná bouřka nad Šumavou zeslábla, přesto třeba v Dešenicích, malé obci u Nýrska, za pět minut napršely 3 milimetry srážek a v Hojsově Stráži za hodinu napršelo 18 milimetrů srážek.

 

VE ZNAMENÍ BOUŘEK SE DNEŠEK NESL ZEJMÉNA VE FRANCII, KONECKONCŮ SE NAD ZÁPADNÍ EVROPOU VYTVOŘILO PŘES 250 000 BLESKŮ, PŘEVÁŽNĚ NAD FRANCIÍ | ZDROJ: CELINE AGEORGES

 

  • Potvrzeno. Škody v Hraběticích na Novojičínsku v sobotu 10. září skutečně způsobilo tornádo, třebaže slabší. Jde o první potvrzený výskyt tornáda u nás od 29. června, kdy se slabé tornádo objevilo na Táborsku, přesněji poblíž Veselí nad Lužnicí. Sobota 10. září do Česka přinesla přes 5 000 blesků (do Evropy přinesla přes 180 000 blesků). Od úterý 6. září do neděle 11. září nad Českem vzniklo bezmála 50 000 blesků.

 

ŠKODY PO SOBOTNÍM TORNÁDU NA NOVOJIČÍNSKU | ZDROJ: HZS MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

 

ŠKODY PO SOBOTNÍM TORNÁDU NA NOVOJIČÍNSKU | ZDROJ: HZS MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

 

ŠKODY PO SOBOTNÍM TORNÁDU NA NOVOJIČÍNSKU | ZDROJ: HZS MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě