Česko zasáhly bouřky s přívalovými srážkami

13. 05. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 13.5.2021 00:23
ǀ
Lukáš

Oblast nízkého tlaku vzduchu, které němečtí meteorologové přiřkli jméno Kai, podle očekávání přinesla do jihozápadních Čech trvalé a vydatné srážky a na severovýchod a východ republiky bouřky, z nichž některé byly intenzivní. Na Jesenicku i v Orlických horách právě díky bouřkám spadlo až přes 60 mm srážek, avšak v jihozápadních Čechách byly maximální srážkové úhrny podobné, přesněji v rozmezí 40 až 50 mm.

V celé Evropě bylo do půlnoci ze středy na čtvrtek zaznamenáno přibližně 45 000 bleskových výbojů, přes 25 000, tedy více než polovina, v někdejším Československu a jeho blízkém okolí. Na slovenském území uhodilo okolo 3 000 blesků, u nás trojnásobek. Okolo 9 000 blesků na našem území uhodilo také 12. května 2018, v letech 2019 a 2020 se třiasedmdesátý den meteorologického jara obešel bez bouřek.

 

BOUŘKOVÁ OBLAČNOST NAD HRANICÍ JIHOČESKÉHO KRAJE A VYSOČINY | ZDROJ: PAVEL VALENTA

 

BOUŘKOVÁ OBLAČNOST NAD ČESKOTĚŠÍNSKEM | ZDROJ: MAREK OSZELDA

 

K místům zasaženým bouřkou patřil např. Třinec, kde za necelé dvě hodiny spadlo 45 mm srážek. O necelých deset kilometrů dále, v Hrádku, napršelo pouze 7 mm a v nedaleké obci Písek jen 1 mm. Naproti tomu v Bohumíně, kterým se prohnalo jádro bouřky, za půl hodiny spadlo 31 mm srážek, čili jejich intenzita dosahovala 62 mm/h. V Lipové-lázních během odpoledne a večera napršelo 38 mm, Jeseník, vzdálený doslova pár kilometrů, k půlnoci hlásil 59 mm, což byl mimochodem jeden z nejvyšších denních úhrnů v rámci celého Česka.

 

STŘEDEČNÍ SRÁŽKOVÉ ÚHRNY | ZDROJ: ČHMÚ

 

Došlo i na krupobití, naštěstí ne silné, a to v Červeném Kostelci na Náchodsku. Tam naměřili celkem 30 mm srážek, v Náchodě 15 až 20 mm. Avšak v náchodském Malém Poříčí napršelo 42 litrů vody na metr čtvereční. Právě v severovýchodních Čechách byly srážky nejvydatnější, ostatně v Olešnici v Orlických horách spadlo 62 mm, a to za 9 hodin (od 15:00).

 

KRUPOBITÍ V ČERVENÉM KOSTELCI | ZDROJ: VERČA VAVROVÁ

 

Bouřlivé česko-polské pomezí

Česko-polská hranice ve středu fungovala i jako hranice mezi chladnějším a teplým vzduchem – většina Polska prožila další slunečný den s letními teplotami. Proto byla bouřková činnost nejvýraznější právě na česko-polském pomezí. V jihozápadním Polsku se v bouřkách vyskytly nejen prudké nárazy větru, ale i několikacentimetrové kroupy. Pozorovány byly v městečku Lewin Kłodzki či v okolí města Ratiboř.

 

KRUPOBITÍ, KTERÉ ŘÁDILO POBLÍŽ POLSKÉHO MĚSTA RATIBOŘ | ZDROJ: MONIKA GACKA

 

VÝSLEDEK PŘÍVALOVÝCH SRÁŽEK U RATIBOŘI | ZDROJ: PRZEMEK WACŁAWEK

 

BLESKEM OZÁŘENÉ NEBE NAD DZIERŻONIÓWEM | ZDROJ: MAŁGORZATA ŁOZOWICKA

 

BLESKEM OZÁŘENÉ NEBE NAD LUBINEM | ZDROJ: ZUZANNA WASIUKIEWICZ-BALKOWSKA

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě