Británii sužuje vichřice, okrajově se dotkne Česka

30. 07. 2021
ǀ
POSLEDNÍ AKTUALIZACE 30.7.2021 10:27
ǀ
Lukáš

Na tuto roční dobu nezvykle hluboká tlaková níže od včerejšího odpoledne postupuje přes Britské ostrovy, kam přináší jednak srážky o intenzitě až přes 10 mm/h, ale v první řadě silný vítr, jehož nárazy dosahují rychlosti až přes 100 km/h. Na Britských ostrovech ji pojmenovali Evert, v německém Berlíně jí přiřkli jméno Ferdinand. Tak jako tak, postupuje východním až severovýchodním směrem, a tak se projeví také v Česku. Naštěstí jen minimálně. Ačkoli…

 

EVERT/FERDINAND OČIMA METEOSATU

 

Za 24 hodin, do dnešních 7:00, u irského Wexfordu napršelo 28 l vody na m² (tj. 28 000 000 l vody na km²). V sousedním Spojeném království se maximální srážkové úhrny pohybovaly okolo 20 mm. Příkladem na mysu Mumbles na jižním pobřeží Walesu napršelo 22 l vody na m². Ve waleském hlavním městě Cardiffu napršelo 12 l vody na m², dlouhodobý červencový průměr se pohybuje kolem 80 l vody na m². Většina britských a irských stanic naměřila 0 až 5 mm srážek, srážkově tedy cyklóna Evert/Ferdinand příliš významná nebyla.

 

EVERT/FERDINAND OČIMA RADARŮ | ZDROJ: MET OFFICE

 

  • Loni 19. srpna, při bouři Ellen, byl 20 km jihovýchodně od Corku (na místě Roches Point) zaznamenán náraz větru o síle 143 km/h. Jedná se o irský absolutní rekord v rámci meteorologického léta (1. června až 31. srpna).
  • Na území Severního Irska a Velké Británie tenkrát byla zaznamenána hodnota až 152 km/h (Cross Fell), mimo polohy nad 800 m n. m., resp. v nížinách až 127 km/h (Capel Curig). V polovině července 2010 byla ve waleském Aberdaronu zaznamenána hodnota 135 km/h.

Cyklóna Evert/Ferdinand takto silná nebyla, přesto přibyla na seznamu mimořádných letních bouří. Nejvíce se projevila na jihozápadě a jihu Anglie. Na souostroví Scilly měl vítr rychlost až 111 km/h, na ostrově Wight až 106 km/h a například ve dvousettisícovém Plymouthu až 84 km/h.

 

NEJSILNĚJŠÍ NÁRAZY VĚTRU PŘI BOUŘI EVERT/FERDINAND | ZDROJ: METEOCIEL

 

Co provede s českým počasím?

Na aktuálních záběrech z Meteosatu jsou vidět dva oblačné víry – vyjma rozebíraného ještě nad severní Evropou. Tato oblast nízkého tlaku vzduchu setrvá nad Skandinávií do začátku příštího týdne (poté ji nejspíše nahradí další). Což je podstatné pro nás. Jakmile se Evert/Ferdinand přesune nad Dánsko a postupně splyne se zmíněnou oblastí nízkého tlaku vzduchu, do Česka pronikne chladnější vzduch od severozápadu. Začátek posledního měsíce léta proto bude chladnější a deštivější, mj. díky jiné cyklóně zpočátku jižně od Česka.

 

HLAVNĚ DNEŠNÍ ODPOLEDNE JEŠTĚ BUDE SLUNEČNÉ (A TEPLÉ), NEJEN V PRAZE

 

V sevření čtyřicítek

Podle současných výstupů numerických modelů bude v jihovýchodní Evropě vlna úmorných, čtyřicetistupňových veder trvat alespoň týden. Nejhorší bude v Řecku, kde by se nejvyšší odpolední teploty ojediněle mohly přiblížit athénskému a zároveň evropskému absolutnímu rekordu z července 1977, kterým je 48,0 °C. Ohrožen by mohl být mj. severomakedonský absolutní rekord, kterým je 45,7 °C a který se datuje na červenec 2007.

Již včera v Řecku i sousedních státech rtuť teploměru atakovala 40 °C. Na území Albánie, Řecka a Severní Makedonie stoupala k hodnotám až okolo 43 °C, v Bulharsku k hodnotám až okolo 41 °C. V severnějších státech teploměry ukázaly nejčastěji 35 až 39 °C.

 

ANI DNES NA BALKÁNĚ MNOHO OBLAČNOSTI NEBUDE

Mohlo by Vás zajímat

VYSVĚTLENÍ ǀ 7.12.2023

Oblačný útvar comma, o co se vlastně jedná?

SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 29.9.2023

Jaké radarové polarimetrické veličiny používáme a k čemu nám slouží?

BOUŘKY,SRÁŽKY,VÍTR,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.3.2023

Jak číst informace o radiálních rychlostech z meteorologických radarů?

AKTUÁLNĚ,BOUŘKY,FOTOGRAFIE,VYSVĚTLENÍ,VÝZKUM ǀ 26.2.2023

První letošní supercela se vyskytla na jižní Moravě