ZVLNĚNÁ STUDENÁ FRONTA ROZDĚLILA ČESKO

29.4.2015 7:31 | Autor: redakce

 

Pás oblačnosti a srážek, který už v pondělí začal vstupovat do vzdušného prostoru České republiky a jež byl klasifikován jako zvlněná studená fronta, se o poslední dubnový den tohoto roku postaral o to, že na relativně malém území Česka byl opět k vidění velký teplotní nesoulad – zatímco na východě ještě úřadovala teplá masa vzduchu a bylo zde tudíž teplo, západ už byl pod vlivem chladnějšího severozápadního proudění, které navíc umocnily déletrvající a intenzivnější srážky, takže tu bylo chladno.

Když už jsme u toho chladu, Albert Einstein prý kdysi na toto téma při rozmluvě s profesorem, jenž zastával názor, že chlad existuje, prohlásil následující: „Ve skutečnosti chlad neexistuje. To, co mi považujme za chlad, je ve faktu a v souladu se zákony fyziky pouze absence tepla. Osobu či jakýkoliv objekt je možné chápat jen na základě přenášení či vytváření energií – tepla. Absolutní nula (tj. 0 K neboli -273.15°C) je v tomto případě absolutní absencí tepla. Všechny látky se při této teplotě stávají inertními a ztratí tak schopnost reakce. Chlad neexistuje. To jen my jsme vytvořili toto slovo, abychom mohli popsat, jak se cítíme při nedostatku tepla.“ (převzato z artpsiholog.ru).

V Čechách v úterý oproti pondělí tepla opravdu ubylo – v severočeských Doksanech se na startu pracovního týdne teplota vzduchu ve 14 hodin zdržovala okolo 23°C, kdežto o den později jen kolem 6°C, tj. pokles o cca 17°C. Podobně na tom bylo Chomutovsko, které ve shodné hodině slevilo z pondělích 20°C na úterních 5°C, nebo také Plzeňsko, jež se z 23°C dostalo na 6°C. Pokles teplot (v rámci 14. hodiny 27. a 28. dubna) nevynechal ani metropolitní Prahu – na jejím severovýchodě (Kbely) šlo o sestup z 22°C na 5°C, severozápadní část (Ruzyně) se z 21°C propadla ke 4°C a ta jižní (Libuš) se dočkala pádu z 23°C na 5°C. Třeba v Přibyslavi byl rozdíl o krapet menší – první den týdne byl o své 14. hodině na 18°C a ten druhý pak v totožný čas na 6°C.

Brněnsko se v úterý dvě hodiny po poledni nacházelo na hodnotách v okruhu 21°C, situace tu tím pádem byla v podstatě identická jako o 24 hodin dříve. Bez větší změny se obešly také Kunovice (21°C ku 19°C) či Holešov (21°C ku 18°C).

Co se oblačnosti týče, tak v pondělí 27. dubna ve 14 hodin převládala v srdci Evropy jasná až polojasná obloha, přičemž v západních a jihozápadních Čechách už byly k vidění zárodky bouřkové aktivity (tj. vyspělé kupovité oblačnosti) a v úterý 28. dubna ve 14 hodin už bylo téměř kompletně zataženo (k menším výjimkám patřil hlavně Jihomoravský kraj a Vysočina, kde se ještě místa s neucelenou šedí našla).

V nejbližších dnech se rozložení teplot v zemi české srovná, Celsiovy dvacítky ani déletrvající jasno ale dle aktuálních prognóz prvomájový lásky čas ani víkend zřejmě nestihnou (celoplošně). Na pátek 1. května se konkrétně pro hustě osídlený střed Čech rýsují maxima okolo 13 až 15°C – před 11 lety to bylo nanejvýš kolem 13°C (Ruzyně), to letošní domácí hokejové MS by tedy mohlo být o něco lepší..

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

ZIMA, DÉŠŤ, VÍTR

Ve středu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Na Moravě...

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

REKORDY NA 20. ZÁŘÍ

Na středu 20. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

LETMÉ OHLÉDNUTÍ SE ZA VČEREJŠÍMI MINIMY

Během noci ze soboty 17. září na neděli...


DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

DO KARIBIKU MÍŘÍ DALŠÍ (VELKÝ) PROBLÉM – MARIA

Na startu tohoto týdne bylo v pozemském vzdušném...

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

PONDĚLÍ BUDE OBLAČNÉ

Nový pracovní týden začal mrazivě – na Šumavě klesala teplota...

REKORDY 19. ZÁŘÍ

REKORDY 19. ZÁŘÍ

Na úterý 19. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...


REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

REKORDY NA 18. ZÁŘÍ

Na pondělí 18. září připadají z měření Praha-Klementinum následující...

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

JITRO PŘÍLIŠ NEZAHŘÁLO, STEJNĚ JAKO ODPOLEDNE

Babí léto, tak to se v první polovině...

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

NADPRŮMĚRNÝ PÁTEK V AUSTRALSKÉM PERTHU

O západoaustralském Perthu se mimo jiné povídá, že...