ZVLNĚNÁ STUDENÁ FRONTA ROZDĚLILA ČESKO

29.4.2015 7:31 | Autor: redakce

 

Pás oblačnosti a srážek, který už v pondělí začal vstupovat do vzdušného prostoru České republiky a jež byl klasifikován jako zvlněná studená fronta, se o poslední dubnový den tohoto roku postaral o to, že na relativně malém území Česka byl opět k vidění velký teplotní nesoulad – zatímco na východě ještě úřadovala teplá masa vzduchu a bylo zde tudíž teplo, západ už byl pod vlivem chladnějšího severozápadního proudění, které navíc umocnily déletrvající a intenzivnější srážky, takže tu bylo chladno.

Když už jsme u toho chladu, Albert Einstein prý kdysi na toto téma při rozmluvě s profesorem, jenž zastával názor, že chlad existuje, prohlásil následující: „Ve skutečnosti chlad neexistuje. To, co mi považujme za chlad, je ve faktu a v souladu se zákony fyziky pouze absence tepla. Osobu či jakýkoliv objekt je možné chápat jen na základě přenášení či vytváření energií – tepla. Absolutní nula (tj. 0 K neboli -273.15°C) je v tomto případě absolutní absencí tepla. Všechny látky se při této teplotě stávají inertními a ztratí tak schopnost reakce. Chlad neexistuje. To jen my jsme vytvořili toto slovo, abychom mohli popsat, jak se cítíme při nedostatku tepla.“ (převzato z artpsiholog.ru).

V Čechách v úterý oproti pondělí tepla opravdu ubylo – v severočeských Doksanech se na startu pracovního týdne teplota vzduchu ve 14 hodin zdržovala okolo 23°C, kdežto o den později jen kolem 6°C, tj. pokles o cca 17°C. Podobně na tom bylo Chomutovsko, které ve shodné hodině slevilo z pondělích 20°C na úterních 5°C, nebo také Plzeňsko, jež se z 23°C dostalo na 6°C. Pokles teplot (v rámci 14. hodiny 27. a 28. dubna) nevynechal ani metropolitní Prahu – na jejím severovýchodě (Kbely) šlo o sestup z 22°C na 5°C, severozápadní část (Ruzyně) se z 21°C propadla ke 4°C a ta jižní (Libuš) se dočkala pádu z 23°C na 5°C. Třeba v Přibyslavi byl rozdíl o krapet menší – první den týdne byl o své 14. hodině na 18°C a ten druhý pak v totožný čas na 6°C.

Brněnsko se v úterý dvě hodiny po poledni nacházelo na hodnotách v okruhu 21°C, situace tu tím pádem byla v podstatě identická jako o 24 hodin dříve. Bez větší změny se obešly také Kunovice (21°C ku 19°C) či Holešov (21°C ku 18°C).

Co se oblačnosti týče, tak v pondělí 27. dubna ve 14 hodin převládala v srdci Evropy jasná až polojasná obloha, přičemž v západních a jihozápadních Čechách už byly k vidění zárodky bouřkové aktivity (tj. vyspělé kupovité oblačnosti) a v úterý 28. dubna ve 14 hodin už bylo téměř kompletně zataženo (k menším výjimkám patřil hlavně Jihomoravský kraj a Vysočina, kde se ještě místa s neucelenou šedí našla).

V nejbližších dnech se rozložení teplot v zemi české srovná, Celsiovy dvacítky ani déletrvající jasno ale dle aktuálních prognóz prvomájový lásky čas ani víkend zřejmě nestihnou (celoplošně). Na pátek 1. května se konkrétně pro hustě osídlený střed Čech rýsují maxima okolo 13 až 15°C – před 11 lety to bylo nanejvýš kolem 13°C (Ruzyně), to letošní domácí hokejové MS by tedy mohlo být o něco lepší..

Kamil Sojka

Na výlet můžete i virtuálně, bez ohledu na počasí s naší cestovkou ckzadara.cz

Sdílejte článek: FacebookTwitter

REKORDY NA 29. KVĚTNA

REKORDY NA 29. KVĚTNA

Na pondělí 29. května připadají z měření Praha-Klementinum...

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

VÝHLED POČASÍ NA PŘELOM KVĚTNA A ČERVNA

V pondělí bude jasno až...

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

EXTRÉMNĚ TEPLÁ NOC NA SOBOTU V NIZOZEMSKU

Ještě předtím, než se budeme věnovat nejsevernějším západním sousedům...


REKORDY NA 28. KVĚTNA

REKORDY NA 28. KVĚTNA

Na neděli 28. května připadají z měření Praha-Klementinum...

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

PRVNÍ TROPY V ČITĚ

Čita, východoevropsky Чита, čítá něco kolem 343 511 obyvatel, čímž...

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

KDYŽ SKOTSKO = AFRIKA

I na pány Skoty a dámy Skotky se čas...


KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

KONEČNĚ LETNÍ VÍKEND

Máme před sebou nádherný slunečný a také teplý víkend. A...

REKORDY NA 27. KVĚTNA

REKORDY NA 27. KVĚTNA

Na sobotu 27. května připadají z měření Praha-Klementinum následující historické...

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

LOMNICKÝ ŠTÍT JE DOCELA DOSTI NESNĚHUPROSTÝ

Dne 25. 5. 2017 v 8:00 východoevropského (slovenského) času...